Milan Svoboda

jazz.sk
Milan Svoboda

Milan Svoboda patrí medzi popredné osobnosti českej hudobnej scény. Ako jazzový pianista a bandleader si získal veľké medzinárodné renomé. Jeho tvorivý záber, ako skladateľa a dirigenta, je veľmi široký, od moderného jazzu cez muzikál, filmovú a scénickú hudbu až k súčasnej vážnej hudbe.

Narodil sa v roku 1951 v Prahe. Je absolventom oddelenia varhanov Konzervatória v Prahe, študoval muzikologii na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej, kompozíciu na pražskej AMU a ako štipendista pôsobil v USA na Berklee College of Music v Bostone.

V roku 1974 založil svoj prvý džezový orchester pražský BIG BAND, ktorý sa významne zapísal do histórie nielen českého, ale i európskeho jazzu. Ako dirigent stál neskôr v čele Česko / Poľského big bandu zostaveného zo špičkových sólistov zvučných mien oboch krajín. V 90 rokoch viedol kreatívne jazzový orchester Kontraband. V súčasnej dobe opäť diriguje obnovený Pražský Big Band v plnom obsadení a pravidelne vystupuje s vlastným kvartetom. So svojimi big bandy aj komornejšie zostavách s kvartetom, v duu alebo ako sólista účinkoval takmer v celej Európe iv zámorí, zúčastnil sa mnohých jazzových festivalov a nahral 28 gramofónových albumov pod svojím menom. Spolupracoval s radom významných jazzových osobností, ako sú napr: James Moody, Maria Schneider, Jerry Bergonzi, Tony Lakatos, Aaron Scott, Phil Wilson, Sonny Costanzo, Victor Mendoza, Ed Partyka, Sigi Finkel, Jiří Stivín a mnoho ďalších.

Ako skladateľ pôsobí aj v oblasti divadla, filmu a televízie. Je autorom pôvodného muzikálu podľa románu Borisa Viana "Pena dní" a celovečerného baletu "Mauglí" pre Národné divadlo v Prahe. Napísal hudbu k 70. divadelným hrám (14 inscenácií v Národnom divadle, napr Hamlet, Faust, Lev v zime, Peer Gynt a i.), k desiatim celovečerným filmom (např.Oznamuje sa láskam vašim, alebo Posledný motýľ režiséra Karla Kachyňu, Súkromné ​​životy Dušana Hanáka alebo Deň zúčtovania Samuela Fullera), mnohých krátkym filmom a televíznym inscenáciám. Ako dirigent a autor hudobného naštudovania sa podieľal na veľkých muzikálových projektoch Pena dní, Jesus Christ Superstar, Evita, Les Miserables - Bedári.

Milan Svoboda v súčasnej dobe tiež komponuje hudbu komornú a orchestrálne určenú pre klasická telesa, napríklad "Concerto grosso" pre husle, klavír a sláčikový orchester, "Svit z baletu Mauglí" pre symfonický orchester a obsiahle skladby "V znamení strelca", "Keď prichádza súmrak "," Posol dobrých správ "pre symfonický orchester a jazzové kvarteto. Často polupracuje s poprednými interpretmi z oblasti tzv hudby vážne. Koncertoval a nahrával s orchestrom Virtuoso di Praga, huslistom Pavlom Šporcl, niekoľkokrát dirigoval Severočeské filharmónii, Moravskou filharmóniu Olomouc, ako sólista vystupoval s Talichovým komorným orchestrom, Pražskú komornú filharmóniou a ďalšími orchestrami. K pravidelným hosťom jeho štvorky patrí cellista Jiří Bárta.

Ako hosťujúci dirigent a skladateľ je pozývaný k spolupráci so zahraničnými jazzovými orchestrami (napr. KRO Hilversum Orchestra, Jugend Jazzorchester Sachsen, Big Band Twins Dortmund) alebo k vedeniu big bandových a orchestrálnych workshopov (Leverkusen Jazz Days, Jazz Akadémie Dortmund, Musikhochschule Dresden). Roku 2006 sa stal dirigentom a umeleckým vedúcim nového telesa Rudolfinum Jazz Orchestra zostaveného z členov Slovenskej filharmónie a popredných jazzových sólistov.

 

 

Koncerty hudobníka

«  
  »
Po Ut St Št Pi So Ne
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30