Róbert Ragan

jazz.sk
Róbert Ragan

Narodil sa v Banskej Bystrici v roku 1963. Ako sedemročný sa začal venovať klavíru. Záujem o hudbu ho priviedol na Konzervatórium v Žiline, kde sa v rokoch 1978 -1984 stal jeho hlavným nástrojom kontrabas. V rokoch 1986 - 1995 hrával v populárnych skupinách v rôznych krajinách Európy, prevažne v Škandinávii, príležitostne tiež jazz. V roku 1996 sa stal stálym členom orchestra Štátnej opery v Banskej Bystrici, od roku 1998 jeho I. kontrabasistom. V tomto období sa popri povinnostiach v orchestri začal venovať viacej jazzovej hudbe, v rokoch 1995 - 1998 ako člen skupiny Swing Q, s ktorou vydal v roku 1998 profilové CD. V tom istom roku sa stal spoluzakladateľom jazzového zoskupenia Nothing but Swing Tria, ktoré hneď v nasledujúcom roku získalo ocenenie Laureát festivalu Jazzové Vianoce 1999 v Bratislave,  zaradilo sa medzi popredné telesá slovenskej jazzovej scény a nahralo niekoľko CD  prijatých s výborným ohlasom doma aj v zahraničí. V roku 2003 sa rozhodol vzdať svojho postu v orchestri a venovať sa prevažne aktivitám v oblasti jazzovej hudby a pedagogickej činnosti (Konzervatórium v Banskej Bystrici - kontrabas, od roku 2010 na Hudobnej a umeleckej akadémii Jána Albrechta v Banskej Štiavnici). Popri pôsobení s NBS Triom je od roku 2004 spoluzakladajúcim členom etno-jazzového zoskupenia Pacora Trio, v ktorom sú jeho spoluhráčmi dvaja vynikajúci hudobníci, slovenský huslista Stano Palúch a moldavský cimbalista Marcel Comendant. Ich debutové CD získalo výborné recenzie doma i v zahraničí. (BBC Music Magazine) Členovia obidvoch týchto telies vytvorili v roku 2006 ďalší spoločný etno-jazzový projekt Bashavel, ktorý sa čoskoro zaradil medzi popredné formácie na slovenskej jazzovej scéne a je často pozývaný aj na medzinárodné pódiá.
So všetkými spomínanými zoskupeniami, ale aj ako hosť v iných projektoch (Trio Miloša Železňáka) vystupoval na festivaloch, koncertoch  a podieľal sa na workshopoch v USA, Kanade, Taliansku, Nemecku, Rakúsku, Švédsku, Veľkej Británii, Dánsku, Grécku, Poľsku, Maďarsku a inde. S Pacora Triom aj s Nothing But Swing Triom (spolu s Jurajom Bartošom a Miroslavom Poprádim) nahrali samostatné hudobné relácie pre Českú televíziu, Slovenský rozhlas a Rakúsky ORF. Spoluúčinkoval s radom vynikajúcich jazzových hudobníkov, ako napríklad Scott Hamilton - sax (USA), Janusz Muniak - sax (PL), Harry Sokal - sax (AT), Piotr Baron - sax (PL), Jeff Gardner – klavír (USA), Kellye Gray – voc (USA), Tomasz Grzegorski – sax (PL), Miloš Železňák – g (SR), Jarek Smietana - g (PL), Cathy Segal-Garcia - voc (USA), Juraj Bartoš - tr (SK), Matúš Jakabčic - g (SK), Jozef Dodo Šošoka - dr (SK).
Je držiteľom Ceny Ladislava Martoníka, ktorú mu v roku 2003 udelil Hudobný fond "za intenzívnu dlhodobú aktivitu v popularizácii a rozvoji jazzovej hudby na Slovensku". Každý tretí štvrtok v mesiaci má v Rádiu Lumen vlastnú reláciu s názvom Jazzový klub, ktorá mapuje jazzový život na Slovensku aj vo svete.

 

 

Koncerty hudobníka

«  
  »
Po Ut St Št Pi So Ne
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Hudobné skupiny hudobníka

All.Time.Jazz a Lucia Lužinská

Boris Čellár Trio (All.Time.Jazz)
a Lucia Lužinská

 ...

NBS TRIO

Nothing but Swing Trio (ďalej NBS Trio) sa sformovalo v roku 1998 v Banskej Bystrici, o...

Pacora Trio

Zoskupenie troch skúsených muzikantov funguje od roku 2004. Hudba tria je postavená na prelínaní...