Vlado Máčaj

jazz.sk
Vlado Máčaj

Narodil sa v Bratislave v roku 1980. Hudbe sa venuje od svojich osemnástich rokov a tak ako väčšina muzikantov z nehudobníckej rodiny, začínal hrou na viacero hudobných nástrojov - gitara, basa a saxofón. Keď mal dvadsať rokov, jeho srdce si získal kontrabas a ten sa stal jeho osudovým nástrojom, ktorému sa odvtedy naplno venuje.

 

Kľúčovým momentom, ktorý ho priviedol k jazzovej hudbe, bolo vypočutie nahrávky Kind of Blue (Miles Davis), čo predznamenalo aj jeho ďalší vývoj. Z hudobných žánrov je teda na prvom mieste jazz, a to vo všetkých jeho podobách. Je však otvorený aj iným žánrom a spoluúčinkoval aj vo viacerých experimentálnych projektoch.

 

Štúdiu hudby a kontrabasu sa venuje individuálne, s podporou a inšpiráciou od starších resp. skúsenejších hudobníkov slovenskej jazzovej scény. Bez hudobnej školy, avšak so silným hudobným cítením si našiel svoje miesto vo viacerých zoskupeniach so skvelým obsadením. Stavia na hutnom kontrabasovom zvuku a jazzovej tradícii, so silným dôrazom na kreatívnu improvizáciu a komunikáciu s ostatnými hudobníkmi.

 

Začínal v projekte Time For Jazz, kde niekoľko rokov rozvíjal svoje schopnosti spolu s Michalom Ragačom a Jánom Oriškom. Títo hudobníci ho sprevádzali aj na jeho ďalšej hudobnej ceste v iných zoskupeniach. S projektom Time For Jazz získali prvenstvo v súťaži Jazzové Vianoce 2003.

 

Istý čas účinkoval s kapelou Doda Šošoku, s ktorou odohral viacero zaujímavých koncertov a niekoľko rokov hral v kapele Nikistein. Za celý čas absolvoval aj množstvo session-ových hraní s väčšinou muzikantov slovenskej jazzovej scény, čo mu prinieslo množstvo cenných skúseností. Jeho osobitý „sound“ a hudobný prejav tak naberal jasné kontúry.

 

Počas svojej hudobnej cesty spoluúčinkoval s množstvom slovenských aj zahraničných jazzových osobností, ako napr. Gabo Jonáš, Boris Čellár & Lucia Lužinská, Radovan Tariška, Erik Rothenstein, Ondrej Krajňák, Martin Valihora, Dodo Šošoka, Juraj Bartoš, Matúš Jakabčic, Robo Opatovský, Ján Hajnal, Danilo Memoli, Vladimir Kostadinovic, Ondřej Štveráček, atď...

 

Zaujímavým bolo zoskupenie Shot In The Dark (2008-2009, Dalibor Kocián - vibrafón, Ján Oriško - bicie,  Robo Vicen – gitara), s originálnymi kompozíciami členov kapely. Zostava týchto nástrojov vytvorila úžasný „sound“ a tým aj míľnik v jeho ďalšom smerovaní.

 

Tvorba originálnych kompozícií ho inšpirovala tak, že v roku 2009 rozbehol vlastný projekt Groove Brothers (saxofón, trúbka, trombón, klavír, kontrabas, perkusie, bicie), kde napísal a zaranžoval vlastné skladby. Tie sú založené na dynamickom zemitom groove v podaní silnej rytmiky a energickej dychovej sekcie. Prekrýva sa tu mnoho hudobných štýlov sveta a ich spoločným menovateľom je jazz. S  projektom Groove Brothers účinkoval na Bratislavských Jazzových Dňoch 2010 a získal aj podporu Hudobného Fondu na vydanie CD, ktoré vyšlo v roku 2011 pod rovnomenným názvom. Toto CD je zároveň jeho debutom. (www.groovebrothers.sk)

 

V súčasnosti účinkuje v kapele Jazz Pops Up, ktorá sa venuje jazzovému spracovaniu svetoznámych populárnych hitov. S týmto zoskupením nahral aj CD, ktoré vyšlo za podpory programu Jazz ide do školy, kde formácia Jazz Pops Up vyhrala v súťaži o najlepšieho inovatívneho jazzového interpreta roku 2011. (www.jazzpopsup.sk)

 

Účinkuje aj v projekte Miloš Železňák Trio, kde hrajú Milošove kompozície a pripravuje ďalší projekt s vlastnými kompozíciami, ktorý bude nadväzovať na jeho projekt Groove Brothers.

 

Kontakt
Kontaktný e-mail: 
vmacaj@gmail.com
Telefón: 
+421 903 685 236

 

 

Koncerty hudobníka

«  
  »
Po Ut St Št Pi So Ne
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 

Hudobné skupiny hudobníka

Groove Brothers

Hudobný projekt s vlastnými originálnymi skladbami. Jadro tvorí sil...

Jazz Pops Up

Formácia Jazz Pops Up sa venuje jazzovému spracovaniu rockových a popových hitov z rádií a t...

Diskografia

  • Groove Brothers
  • Jazz Pops Up