Zuzana Suchánková

jazz.sk
Zuzana Suchánková

Narodila som sa v Bratislave, kde som strávila detstvo a kde žijem celý svoj doterajší život.Hudba ma zaujímala už od detstva, a tak cesta k nej mala velmi prirodzený smer. Najprv to bolo, ako u každého mladého cloveka hlavne pocúvanie hudby, ktorá ma zaujímala. A potom samozrejme, že som si to chcela vyskušat. Raz môj starší brat priniesol domov gitaru. Velmi sa mi zapácil zvuk gitary aj so spevom. Zacala som sa ucit pesnicky, ktoré sa mi pácili. V tých casoch to bol napr. Karel Kryl a Marta Kubišová. Tam to celé zacalo. . .

Tak to išlo zopár rokov, kým sa mi do rúk nedostala nahrávka soulovej královnej Arethy Franklin. R'n'B v jej podaní bolo pre mňa niecím neskutocne silným, niecím, co ma vzalo. Zasiahla ma rovno do srdca! Znamenala pre mna zaciatok môjho vážneho záujmu o spev. Všetko sa to vo mne tak krásne soul–bluesovo zmiešalo.

Zacala som chodit na súkromné hodiny k Františkovi Tugendliebovi, dnes už kultovému pedagógovi, ktorý môjmu vokálu položil vynikajúce základy.V tom case sme S fusion kapelou Song získali aj viaceré ocenenia, napríklad v roku 1988 za skladbu Prvé blues na Žilinskom jazzovom festivale. Kapela hrala skladby v soul-blues-jazz štýle.

Po roku 1989 bolo zaujímavou etapou úcinkovanie v niekolkých soul-blues kapelách vo Viedni, kam som pravidelne dochádzala. S najznámejšou z nich, Soul Finger, sme vystúpili v niekolkých renomovaných viedenských kluboch, napríklad Reigen, Tunel, Andino a ďalšie. Vo Viedni som nahrala aj pop-soulové CD Main Groove.

Potom prišli dalšie príležitosti, kapely, koncerty v kluboch na domácej i zahranicnej scéne, nahrávky v Slovenskom rozhlase, Slovenskej televízii, a tiež úcinkovanie na festivaloch ako Livin Blues, Blues Alive, Trnavský jazzyk, Velké augustové vecery spirituálov, Lumen, Jazzový festival v Uherskom Hradišti, Blues Jamboree v Nových Zámkoch, Art leto v Skalici vystúpenia v Madarsku, Ceskej republike a inde.

Pocas týchto rokov som úcinkovala s poprednými slovenskými hudobníkmi a spevákmi ako Peter Lipa, Martin Valihora, Gabriel Jonáš, Juraj Griglák, Matuš Jakabcic, Peter Preložník, Michal Šimko, Stano Pocaji, Martin Zajko, Ajdži Sabo, Oldo Petráš, bluesmenmi ako Boboš Procházka, Peter "Bonzo" Radvanyi, Dura Turtev. Vystúpila som na jednom pódiu so znamymi umelcami ako Karen Caroll (USA), Gwyn Ashton (Austrália), Druhá Tráva (CZ), Peter Rowan (USA) Sean Carney (USA), Amelia Ray (USA), Maria Jose Estivariz (ESP), Erick Macek (USA) a s mnohými dalšími. Ako vokalistka som spoluúcinkovala na nahrávkach Janka Ledeckého, Kataríny Hasprovej, Wabi Daněka, Pavla Bobeka, Pala Drapáka a iných.

V rámci môjho hudobného zamerania ma velmi zaujali aj spirituály a gospely. Tento projekt dospel v roku 1999 k vydaniu sóloveho albumu Spiritual Way, ktorý som nahrala s kapelou PP Quartet, v zložení P. Preložník, S. Pocaji, J. Gergely, C. Csendes, P. Oberländer, a zborom Continental Singers Slovakia, pod vedením Ivety Viskupovej. Album vznikol za výdatnej podpory producenta, organizátora hudobných podujatí a vynikajúceho cloveka Janka Juráša.

Po roku 2000 som úcinkovala aj vo formácii Old Time Jazz Trio, kde sme spolu s B. Cellárom, P. Cudekom a P. Bodnárom hrávali skladby v štýle Nat King Cola a Diany Krall. Bolo to pre mna dalším obohatením speváckeho prejavu, i ked najlepšie sa cítim v soul-bluesovom kabáte. K oblúbenej A. Franklin postupne pribudli ďalší vynikajúci umelci, ktorých rada pocúvam a nechávam sa nimi inšpirovat: Etta James, Mahalia Jackson, Big Mama Thornton, B.B. King, Jonny Lang, bluesové spevácky a gitaristky Carolyn Wonderland, Susan Tedeschi, Bonnie Raitt, Ruthie Foster, jazzové spevácky Carmen McRae, Cassandra Wilson, Dianna Krall, Norah Jones, a mnohé dalšie.

Po urcitom case som zacala pocitovat potrebu tvorit pôvodné piesne. A kedže som sa paralelne venovala aj hre na gitare, zacala som si sama skladat hudbu a postupne aj písat texty. Spojenie spevu a gitary sa mi vždy velmi pácilo. Predtým, kým som len spievala, som casto cítila, že mi ešte nieco chýba. Vlastne som sa ku gitare vrátila. Teraz je to skvelé, mám svoju gitku stále pri sebe :)

V posledných rokoch sa ešte intenzívnejšie venujem spevu a hre na gitaru. Do môjho repertoáru výrazne pribudli vlastné skladby so slovenskými textami. V zime roku 2009 mi vyšiel nový album "Blúzy & Songy" venovaný okrem iného aj blues. Popri tom ma cakajú dalšie vystúpenia v kluboch a na festivaloch. V komornom projekte Acoustic Soul, hrám spolu s Mirom Zahradníkom, v zložení dve gitary a spev, pôvodné aj prepracované piesne.

Aby som nezabudla na moje workshopy! Nakolko mám rada spev a záleží mi na tom, aby nás už prestali obklopovat rôzne typy pseudospevákov, rozhodla som sa vyucovat v mojej súkromnej speváckej škole a vychovat zopár poriadnych spevákov, ktorí túžia spievat naozaj dobre. Vyucovala som spev aj v hudobnej škole Andante a v Akadémii Musicana. Taktiež som pôsobila ako lektorka Letných jazzových workshopov, ktoré každorocne organizuje Slovenská jazzová spolocnost.

 

 

Koncerty hudobníka

«  
  »
Po Ut St Št Pi So Ne
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31