9 dôvodov prečo nezmeškať Zvuk for Štiavnica: Už tento víkend v najkrajšom slovenskom meste

9 dôvodov prečo nezmeškať Zvuk for Štiavnica: Už tento víkend v najkrajšom slovenskom meste
Patrik Gömöri

Už tento týždeň od 21. - 24. júna festival v najkrajšom slovenskom meste ako stvorenom pre zvuky jazzu - Zvuk for Štiavnica 2018 otvára festivalovú sezónu. Pozreli sme sa na 9 dôvodov prečo si už teraz poistiť lístky na príjemný predĺžený víkend v Banskej Štiavnici.

 

Jedinečné priestory

Zvuk for Štiavnica naplno využíva potenciál malebnej Banskej Štiavnice. Festival naplní kvalitnou hudbou jedinečné priestory ako napríklad Námestie Svätej Trojice, Kostol sv. Kataríny, Libressobar, terasu v Art Cafe, Kultúrne centrum, Kino Akademik či hradby a lapidárium Starého Zámku.

 

Line-up plný medzinárodných hviezd aj domácich stálic

Line-up prinesie množstvo lahôdok, ktoré má festivalová dramaturgička overené z množstva festivalov - medzi inými aj z domácej Pohody či Ľublanskej European Jazz Conference. Dramaturgia kladie dôraz najmä na prekračovanie žánrových škatuliek a oslovenie širokej škály publika.

 

Preßburger Klezmer Band a ich top 15

Výber svojich najlepších nahrávok predvedú Preßburger Klezmer Band na Námestí Svätej Trojice! Môžete sa tešiť na emotívny „kokteil“ zo židovskej, slovenskej, balkánskej, orientálnej a rómskej hudby. Koncert sa koná v spolupráci s Mestom Banská Štiavnica ako súčasť podujatia Umenie na Trojici.

 

Medzi Argentínou a Štiavnicou: Sebastian Plano!

Argentínsky producent a multiinštrumentalista Sebastian Plano (Denovali Records) získal renomé už svojim debutovým albumom Arrhythmical Part of Hearts. Jeho tvorba poníma pestrofarebnú škálu nálad a emócií, vie byť jednoduchá, ale aj bohatá na obrazy. Plano uzatvára bohatý sobotný program s Julia Adal / Cimbal project - Ľubomír Gašpar / Preßburger Klezmer Band / Ulrich Drechsler Trio ai.

 

Multižánrový kúzelník Ulrich Drechsler

Miesto: Kostol sv. Kataríny, Čas: 23.jún 19.30. Snáď nikto z tohtoročného line-upu nie je schopný takej rýchlej multižánrovej adaptácie ako Ulrich Drechsler. Do Štiavnice prichádza v sprievode výrazných rakúskych talentov, klaviristu Simona Raaba a basgitaristky Judith Ferstl.

 

Mladá krv: Nina Rosa a Aga Kiepuszewska

Na festival sa už po druhýkrát vráti talentovaná Nina Rosa. Jej osobitý pohľad na jazz, folk, reggae, vršovický pop i kapverdské indie doplní ďalšia výrazná osobnosť mladej vychodoeurópskej scény - Rosina spriaznená duša s jemným hlasom, ktorý rozpráva silné príbehy. Aga Kiepuszewska a jej nový album Fala patrí medzi sobotné lahôdky!

 

Groovy techno bez laptopov: Elektro Guzzi!

Energetická bomba, ktorá búra hranice: Piatkový večer uzatvára odvážny dramaturgický krok v podobe živelného techna bez laptopu, s presnosťou stroja a veľkým citom pre detail hudobných nástrojov. Elektro guzzi sa už predstavili na Pohoda Festival v Nova Cvernovka, ale aj na najprestížnejších európskych festivaloch ako Sónar Festival či Roskilde. 22/6 odohrajú svoju premiéru v Banskej Štiavnici! Ich groove roztancuje aj spiaceho.

 

Náučné chodníčky: WoodPack Workshop

V piatok poobede sa spolu ocitneme na obľúbenej terase Art Cafe. Stretneme tu profesionálnych hudobníkov a perkusionistov, ktorí prepadli vášni k intuitívnemu hudobnému nástroju menom WoodPack. Unikátny rytmicko-melodický nástroj, známy aj v zahraničí, pochádza z dielne slovenského gitaristu Borisa Čellára. Spolu s jeho kamarátmi, vychytenými slovenskými bubeníkmi, predvedú netradičný koncert WoodPack Brothers. Nasledovať bude workshop, počas ktorého si woodpack hneď po koncerte budete môcť sami vyskúšať.

Silný domáci line-up v znamení projektu Analemma

Line-up plný medzinárodných hviezd dopĺňa už tradične široký výber toho najzaujímavejšieho z domácej scény: Polajka, Beyond Invisible, duo Pospíš - Harvan, Ľubomír Gašpar Cimbal Project, Lucia Lužinská a Quintessence či Cinema String Trio. Medzi jedno z jeho prekvapení patrí nový projekt Analemma. Minimalistické, no emóciou nasiaknuté skladby s mrazivou filmovou atmosférou: Elektro-akustika, ktorá otvára dvere do inej reality. Album Analemma je výsledkom spolupráce skladateľa, producenta a aranžéra Slavo Solovic a a speváčky Shiny (Longital). Zvuk for Štiavnica bude pre nich jedným z prvých koncertov.

Tlačová správa

Galéria

electro guzzi.jpg
julia adal.jpg
Klara_Cloud_promo_set.jpg
plano.png
pressburger-klezmer-band-clanokW.jpg

 

 

Ďalšie články

Veľké, svetové a vyrobené na Slovensku: Symphony Meets Jazz
Iste ste sa už stretli so symfonickým prevedením modernej jazzovej i populárnej hudby. Robia to...
Ceny Esprit sú odovzdané: Hlavnú cenu za najlepší slovenský jazzový album získala Sisa Michalidesová
Už poznáme víťaza Hlavnej ceny ankety Esprit! Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku...
Jazz ide do školy
Projekt Jazz ide do školy je hudobno-vzdelávací workshop určený stredoškolákom a žiakom vyšších...
Recenzia CD: Ľubomír Gašpar Cimbal Project - The point of View
Cimbalista Ľubomír Gašpar iba pred pár mesiacmi vydal svoje debutové CD s názvom Cimbal Project...
Juraj Schweigert predstavuje nový projekt. Vypočujte si ukážku kapely Local Jazz Project
Hráč na ústnej harmonike Juraj Schweigert dal dokopy nový projekt. Formácia Local Jazz project je...
Peter Lipa sa rozlúči so starým rokom koncertom a novou skladbou
Peter Lipa Band odohrá 16.decembra o 20.00 hod.  svoj posledný koncert v roku 2021...
Quo vadis Bratislava Hot Serenaders?
Orchester Bratislava Hot Serenaders mohol aj vďaka Fondu na podporu umenia v tomto náročnom...
Grammy 2022. Poznáme nominantov 64. ročníka najprestížnejších ocenení
Nominácie na tohtoročné ocenenie Grammy sú už známe. Ide o 64. ročník odovzdávania...