Blíži sa tretí ročník OravaJazz festival

Blíži sa tretí ročník OravaJazz festival
jazz.sk

Tretí ročník festivalu OravaJazz sa bude konať v dňoch 19. a 20. októbra 2012. Tento rok však festival mení miesto. Jazzový sviatok na Orave bude prebiehať v Dome kultúry v Námestove. Pre milovníkov jazzu je pripravených sedem koncertov slovenského a aj zahraničného jazzu.

 

Program festivalu otvorí dvadsaťčlenný Big band Žilinského konzervatória, ktorý je v súčasnosti pod vedením saxofonistu Mareka Pastiríka. Orchester počas svojej dlhoročnej existencie vychoval veľa vynikajúcich hráčov, ktorí dnes hrajú na profesionálnej úrovni, napr. Radovan Tariška, Marián Ševčík, Miloslav Suchomel, Richard Rikkon, Klaudius Kováč a mnoho ďalších.

Druhá v programe sa predstaví poľská speváčka India Czajkowska, ktorú na gitare sprevádza David Kollar. David Kollar je pre slovenskú jazzovú scénu známy ako vynikajúci gitarista, tvorca a skladateľ filmovej hudby. Veľakrát spolupracuje so zahraničnými hudobníkmi. India, okrem toho, že spieva, hrá aj na klavíri a skladá hudbu. Je autorka hudby k niekoľkým popredným filmom, napr. film Summer Love v hlavnej úlohe Val Kilmer a Karel Roden. David a India rovnakej zostave tento rok vystupovali taktiež aj na odovzdávaní hudobných cien Rádia_FM Radiohead awards.

Na záver piatkového programu vystúpi rakúska kapela Stelzhamma, ktorá podľa jej lídra Charlyho Schmidta hrá tzv. analógovo - akusticky swingovo - funky alpský etno štýl, v ktorom čerpajú z folklóru Horného Rakúska. Quartet tvorí saxofón, tuba, bicie a netradične akordeón.

 

Počas druhého festivalového večera sa predstavia až štyri skupiny. Program odštartuje slovenský H projekt, v ktorom štyroch mladích hudobníkov (Andrej Hruška, Filip Hittrich, Jakub Hittrich a Samuel Šimek) dopĺňa počítač používaný ako inšpirujúci a neobmedzený nástroj.

Druhý v programe je Boris Čellár trio, kde Borisa Čellára, gitaristu a speváka sprevádza kontrabasista Juraj Griglák a slovinský klavirista Gregor Ftičar.

Ďalším umelcom, ktorý prichádza z Poľska je Janusz Kohut  a jeho quartet. Tento excelentný poľský klavirista je autorom mmnohých hudobných diel, za ktoré získal veľa ocenení. Jeho kapelu tvoria taktiež veľmi výrazné osobnosti poľského jazzu.

Festivalový program ukončí slovenská jazzová stálica, uznávaný spevák a skladateľ, zakladateľ a dramaturg popredného európskeho festivalu Bratislavské jazzové dni Peter Lipa so skupinou. 

 

Piatkový program sa začína o 19:00 a sobotný o 18:00 hodine. Lístky je možné zakúpiť v sieti Ticketportal. Informácie o festivale je možné získať aj z internetovej stránky www.oravajazz.sk.

-rob-

 

 

Ďalšie články

Súťaž Jazz START UP hľadá nové talenty: Vyhrať môžu šnúru koncertov, aj debutový album
Už po siedmykrát spúšťa portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín súťaž pre mladé jazzové talenty...
Gypsy Jazz Festival sa rozrastá: Po prvý raz vo svojej histórii potrvá dva dni
“Tento rok bol bohatý a priniesol nové zaujímavé projekty. Ide o ôsmy ročník a teším sa, že...
Golson sa ako 90-ročný vydáva na turné: Európska séria koncertov navštívi aj pražský Jazz Dock
Žijúcich velikánov prelomovej  jazzovej éry 40. a 50. rokov žiaľ každým rokom ubúda a v...
Joshua Redman & Brooklyn Rider: Čerstvý album ,,Sun on Sand'' z dielne Patricka Zimmerliho sa nesie v znamení klasickej hudby a jazzu
Pred pár dňami obdarilo známe vydavateľstvo Nonesuch Records hudobný svet novým albumom v ...