Bratislavským „jazzákom“ budú vládnuť aktuálne trendy

Bratislavským „jazzákom“ budú vládnuť aktuálne trendy
Peter Motyčka

Tradičný jesenný jazzový sviatok ponúka aj tento rok pestrý program. Organizátori Bratislavských jazzových dní zverejnili ďalšie mená, ktoré potešia nielen hudobných fajnšmekrov: k headlinerom The Comet Is Coming, Kamaal Williams a Kokoroko pribudli spevák a klavirista Reuben James, výnimočná americká saxofonistka Lakecia Benjamin a trubkár Theo Croker. Bratislavské jazzové dni Slovenská sporiteľňa prebehnú počas víkendu 20. až 22. októbra rovnako ako minulý rok v bratislavskom Studio A4.

 

 

Coheadlinerom piatkového večera bude spevák, klavirista a skladateľ Reuben James, považovaný za jedného z najkreatívnejších umelcov na súčasnej jazzovej scéne. Ako klavirista ovláda virtuózne jazzové techniky, ako spevák má sladký, jemný soulful hlas, vyvinul svoj vlastný, jedinečný zvuk a štýl a stal sa jedným z najzaujímavejších hlasov britskej hudby. Koncertoval s umelcami ako Joni Mitchell, Bonnie Raitt, Herbie Hancock či John Legend, jeho kariéru odštartovalo spoluautorstvo piesní na album Sama Smitha. S vlastnou tvorbou debutoval pred štyrmi rokmi, jeho single boli vysoko v rebríčkoch BBC aj Jazz FM. Odvtedy vydal tri albumy, vrátane aktuálneho „Champagne Kisses“. Hlavnou hviezdou večera bude londýnske zoskupenie The Comet is Coming na čele s pozoruhodným tenorsaxofonistom Shabakom Hutchingsom. Trio premiešava jazz a funk s elektronickou hudbou a psychedelickým rockom: výsledkom je až kozmický jazz, inšpirovaný velikánmi ako Sun Ra a Alice Coltrane. Bratislavská zastávka v rámci ich rozlúčkového turné je zrejme poslednou možnosťou zažiť nespútanú show blížiacej sa kométy.

 

 

Sobota bude patriť domácej premiére štyridsaťročnej afroamerickej saxofonistky menom Lakecia Benjamin. Tá sa pred naštartovaním sólovej kariéry pohybovala po boku Stevieho Wondera, Gregoryho Portera, Alicie Keys, Macy Gray, Clarka Terryho či Jamesa Blood Ulmera. Na svojom treťom albume „Pursuance: The Coltranes“ (Ropeadrope 2020) sa jej podarilo prepojiť niekoľko generácií legendárnych osobností, ako Ron Carter, Gary Bartz, Dee Dee Bridgewater, Meshell Ndgecello, Steve Wilson či Marcus Strickland. Sľubne naštartovanú kariéru zbrzdila vážna autonehoda, po ktorej skončila okrem iného so zlomenou sánkou. V januári však vydala nový album „Phoenix“ (Whirlwind 2023), ktorý produkovala Terri Lynn Carrington a hosťuje na ňom napríklad Dianne Reeves.

 

 

Druhý festivalový večer vyvrcholí koncertom britského klaviristu Kamaala Williamsa, ktorý začínal s minuloročným headlinerom Yussefom Dayesom. Po spoločnom megaúspešnom projekte Yussef Kamaal sa Williams rozhodol pre sólovú kariéru a v Bratislave predstaví svoje trio so saxofónom, klávesovými a bicími nástrojmi.

 

 

Trubkár Theo Croker je vnukom trubkára Doca Cheathama a žiakom legendárneho Donalda Byrda. Floridský rodák sa po štúdiách presídlil do Šanghaja, kde strávil sedem rokov v rozličných hudobných projektoch. Po návrate získal angažmán u Dee Dee Bridgewater, ktorá neskôr produkovala jeho nahrávky. Popri akustickom jazze sa venuje aj funku, soulu, salse a hiphopovým groovom. Jeho kariéru naštartovala nahrávka „Afro Physicst“ (DDB Records 2014) a album „BLK2life // A Future Past“ (Sony Music Masterworks 2021) zaradil prestížny jazzový magazín Downbeat medzi najlepšie albumy roka 2021. Croker ním premostil minulosť s budúcnosťou a v jeho psychedelickom jazze si vynikajúco rozumeli osemdesiatročná saxofónová legenda Gary Bartz s rapperom Wyclefom Jeanom. Nedeľný večer vyvrcholí koncertom osemčlenného londýnskej zoskupenia Kokoroko, ktoré mieša gospelovú hudbu západnej Afriky s jazzom a zvukmi tanečnej scény. Spoločným menovateľom je láska k afrobeat a highlife. Kokoroko prinesie na festival nespútanosť a živelnosť prepojenú s geniálnou muzikalitou a neodolateľným zvukom, ktorý reprezentuje tak korene, ako aj budúcnosť jazzu.

 

 

Do programu Bratislavských jazzových dní Slovenská sporiteľňa 2023 ešte pribudnú mená slovenských hudobníkov a projektov. Súčasťou festivalu je aj súťaž Pódium mladých talentov Nadácie SPP, ktorá každoročne predstavuje najlepšie mladé hudobné projekty a talenty nielen zo Slovenska. Finalisti súťaže sa predstavia počas koncertného večera 19. októbra, prihlásiť sa do súťaže je možné do 5. októbra. Kompletné informácie o festivale, vstupenkách aj súťaži sú zverejnené na www.bjd.sk.

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

 

 

 

Ďalšie články

BJD 2015: Piatok ponúkol pestrú kombináciu fusion, moderného jazzu a veľkého zvuku
V piatok 23.10. hostila Incheba 41. ročník najznámejšieho slovenského jazzového festivalu...
Jarné bratislavské jazzové dni 2016: Mladosť, duša, i technológie
Z tohtoročných Jarných bratislavských jazzových dní, ktoré sa konali 2. júna 2016 v priestoroch...
Sobota na BJD 2019: Pestrý večer venovaný "women in jazz" bol plný pôvabu, hlbokých emócií a vášne
Druhý deň bratislavských jazzákov bol venovaný ženám. Je to podľa mňa krásne, že sa dostalo toľkej...
V prvý deň Jazzákov si musel prísť na svoje naozaj každý!
Podujatie s názvom Bratislavské jazzové dni hádam ani nie je potrebné bližšie predstavovať. „...
Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
Čo všetko sa urodilo na domácej scéne world music?
Odpovede na túto otázku snáď zaznejú budúci piatok 24. mája v bratislavskom Kácečku, kde prebehne...
Laserová show Mattiu Müllera
Pokiaľ sa média nadchýnajú nad hudobným (či skôr vizuálnym) zážitkom z koncertu francúzskeho...
OpenJazzFest ožije Kubou i Brazíliou
Bohatá ponuka jazzových festivalov je typická najmä pre jesenné mesiace, no fanúšikovia si nemusia...