Cena OSA pre Martina Konvičku a Cotatcha Orchestra

Cena OSA pre Martina Konvičku a Cotatcha Orchestra
Peter Motyčka

Medzinárodný big band Cotatcha Orchestra, vedený trubkárom Jiřím Kotačom, vydal pred niekoľkými týždňami novú skladbu s názvom Tsumaranai, ku ktorej prizval speváčku Lenku Dusilovú. Jej autor, klavirista Martin Konvička, si za ňu v týchto dňoch prevzal ocenenie za najlepšiu českú jazzovú skladbu, udeľované Ochranným svazem autorským (OSA).

 

OSA každoročne vyhlasuje v spolupráci s Bohemia JazzFest súťaž o najlepšiu jazzovú skladbu autora do 35 rokov. Martin Konvička prevzal ocenenie (šek v hodnote 40 000 Kč na ďalší hudobný rozvoj a novú tvorbu) z rúk Rudyho Linky, organizátora najväčšieho jazzového festivalu v ČR a Šárky Jančíkové, zástupkyne OSA. „Skladba, se kterou jsem zvítězil, jsem složil primárně pro naši skupinu. Nicméně jsem si vzpomněl na soutěž a začal jsem zjišťovat, zda skladba nesplňuje její podmínky. A ona splňovala, tak jsem si řekl, proč to nezkusit. Každopádně výsledkem jsem byl velmi pozitivně překvapen a výhru nejpravděpodobněji použiji na hudební vybavení či na nahrávání ve studiu,“ uviedol víťaz Martin Konvička.

 

 

OSA už niekoľko rokov vyčlenilo na ocenenie sumu 40 000 Kč z fondu určeného na podporu hudobnej tvorby mladých umelcov. „Dlouhodobě se zaměřujeme na podporu a rozvoj talentů, aby česká hudební scéna obstála v sílící mezinárodní konkurenci. Věřím, že je v zájmu nás všech, aby se česká hudba stala opět zajímavým vývozním artiklem. Naše partnerství s festivalem takového formátu umožňuje autorům vítěznou skladbu představit publiku na pódiu, kde se potkává světová hudební špička,“ komentuje Roman Strejček, predseda predstavenstva OSA. O víťaznej skladbe rozhodla odborná päťčlenná porota, zložená z renomovaných jazzmanov (Rudy Linka, Jan Hála, Ondřej Soukup, Milan Svoboda a minuloročný laureát Richard Šanda). Súťaž je otvorená autorom zastupovanými OSA do 35 rokov, ktorí do nej skladby premiérované v predošlom roku prihlasujú sami na základe verejnej výzvy. Tento rok sa prihlásilo 9 súťažiacich so 14 skladbami.

 

 

Tsumaranai znamená v japonštině znuděný. Všichni se někdy nudíme a vypadnout z jednotvárnosti je docela oříšek, proto každá část skladby končí v momentě, než se stane nezáživnou. Takový švédský stůl na pár minut, jak trefně během zkoušek okomentoval pianista Martin Konvička, jenž je právě autorem této skladby,“ hovorí kapelník Jiří Kotača. Medzinárodný big band Cotatcha Orchestra založil pred deviatimi rokmi trubkár Jiří Kotača. Jeho vízia hr novátorskú a originálnu bigbandovú hudbu sa naplnila predovšetkým na debutovom albume „Bigbandová elektronika“, ktorú Český rozhlas Jazz označil ako najlepšiu jazzovú nahrávku roka 2020. Cotatcha Orchestra začínal s prevzatými skladbami, postupne sa však prepracoval k vlastnému oceňovanému autorskému repertoáru a spolupráci s viacerými českými i zahraničnými umelcami.

 

cotatchaorchestra.cz

facebook.com/cotatchaorchestra

instagram.com/cotatchaorchestra

 

Autor: Peter Motyčka

Galéria

Cena OSA pre Martina Konvičku a Cotatcha Orchestra

 

 

Ďalšie články

Veľkolepý debut Cotatcha Orchestra: recenzia CD Bigbandová elektronika
Čerstvá nahrávka brnenského zoskupenia Cotatcha Orchestra prináša nesmierne vkusné a podmanivé...
"Vývoj nekončí. Teda alespoň zatím." Rozhovor s členmi Cotatcha Orchestra, tvorcami albumu Bigbandová elektronika (1/2)
Aktivitám českého bigbandu Cotatcha Orchestra sme sa od začiatku koronakrízy venovali už ...
Cotatcha Orchestra vydává album Bigbandová elektronika. Dostupný je na viacerých platformách
V týchto dňoch vydáva bigband Cotatcha Orchestra svoj dlhoočakávaný album Bigbandová elektronika,...
Big band v časoch koronavírusu. Cotatcha Orchestra nahral bez spoločného stretnutia novú skladbu
Šestnásťčlenný český big band Cotatcha Orchestra mal minulý týždeň nahrávať dlho plánovaný debutový...
Jazz START UP vám môže dať krídla
Viaceré okolností naznačujú, že domácim jazzovým umelcom začína „ísť karta“: speváčka Kristína...
Kde začnú Jazzové Vianoce na Slovensku? Predsa v Leviciach
Hlavný nápor domácich jazzových festivalov viac-menej skončil, no prečo by si nemohli fanúšikovia...
Jazz-festivalovo-koncertná-zimo-jeseň
Už je tomu raz tak: titulky niektorých článkov vyznievajú nezmyselne (dokonca úplne blbo), nech na...
Lesk veľkých skladieb. Petr Nohavica: Glance
Rád by som sa vyhýbal nástrahám idealizovania minulosti a spomienkovému optimizmu. Niekedy...