Čo všetko sa urodilo na domácej scéne world music?

Čo všetko sa urodilo na domácej scéne world music?
Peter Motyčka

Odpovede na túto otázku snáď zaznejú budúci piatok 24. mája v bratislavskom Kácečku, kde prebehne nielen séria koncertov domácich umelcov scény world music, ale aj krst či uvedenie do života úspešnej kompilácie „World Music from Slovakia: Best of 2019–2023“. Počas piatkového večera vystúpia zoskupenia Varkocs, Ondro a kamaráti a Sisa Michalidesová.

 

Výberovka obsahuje dvadsiatku skladieb skupín z domácej scény world music a je výsledkom spolupráce AMITY o.z. a Hudobného Fondu, ktorí sú vydavateľmi kompilácie. Dramaturgický výber interpretov je dielom skúseného hudobného redaktora Vladimíra „Potkana“ Potančoka z Rádia_FM. Táto CD kompilácia veľmi dobre poslúžila ako promo slovenskej scény počas veľtrhu WOMEX v októbri 2023, kde bol o ňu veľký záujem medzi hudobnými redaktormi. Recenzia na album vyšla napríklad na stránkach Rootsworld.com a môžete si ju prečítať na tomto linku.

 

 

Na koncerte v Kácečku priblížia bohatý svet a rozmanitosť world music hneď tri zoskupenia, ktoré sú súčasťou kompilácie: folklórom inšpirovaná skupina Ondro a kamaráti, ktorá za svoj debutový album „Pod obločkom“ získala Radio_Head Award za rok 2023 v kategórii World Music, nečakane „punkáčsky chuligánsky folk“ v podaní tria Varkocs a na záver zoskupenie skladateľky a flautistky Sisi Michalidesovej. Príjemnú afterparty v štýle world music tanečne ukončí DJ Mooshak (Vladimír “Potkan” Potančok). Krstným otcom kompilácie „World Music from Slovakia: Best of 2019–2023“ sa stane Matúš Jakabčic, riaditeľ Hudobného fondu. Vstupenky na toto príjemné world music podujatie nájdete na tomto odkaze.

 

 

Kompilácia obsahuje skladby od rešpektovaných a populárnych domácich umelcov akými sú Zuzana Mojžišová, Michal Smetanka, alebo zoskupenia Banda, Hrdza, La3no Cubano, Pressburger Klezmer Band či Trojka Zuzany Homolovej. Objavujú sa však na nej aj novšie osobnosti hudobnej scény – DIS IS MARKĒTA, Júlia Kozáková, Ondro a kamaráti alebo Varkocs.

Kompilácia „World Music from Slovakia: Best of 2019–2023“ vyšla vďaka iniciatíve občianskeho združenia Amity v spolupráci s Hudobným fondom a SOZA, jej vydanie podporil aj Fond na podporu umenia.

FB event: https://fb.me/e/5eNmlKCRl

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

Galéria

Čo všetko sa urodilo na domácej scéne world music?

 

 

Ďalšie články

Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
Fúzie 2024 predstavia domáce bigbandy
Priaznivci veľkoformátových jazzových zoskupení by mali koncom mája určite zavítať do Prievidze,...
Alan Bartuš: z New Yorku do Viedne
Klavirista Alan Bartuš mal viac ako dobrý rok: v prestížnom nemeckom vydavateľstve Challenge...
Tip na víkend: PET JAZZ bude oslavovať
V Dome kultúry Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke sa bude cez víkend oslavovať. Len dvojica...