Ďalší ročník Mikulášského jazzového festivalu: Posledný júlový víkend na Liptove

Ďalší ročník Mikulášského jazzového festivalu: Posledný júlový víkend na Liptove
Patrik Gömöri

Mikulášsky Jazzový Festival láka na zvučné mená slovenského i svetového jazzu. Chýbať nebudú ani jamovačky a jazzový bar, workshopy na hudobné nástroje a koncerty na námestí. Posledný júlový víkend bude na Liptove patriť jazzu – koná sa tu už štrnásty ročník Mikulášskeho Jazzového Festivalu. Tradične prináša to najlepšie z jazzovej scény strednej Európy i zvučné mená svetovej úrovne. Na pódiu sa predstaví celkovo desať medzinárodných formácií.

Za takmer štrnásť rokov svojej existencie si Mikulášsky Jazzový Festival oprávnene vybudoval meno obľúbeného a kvalitného hudobného festivalu s dobrou atmosférou. Na pódium hostil vystúpenia stoviek hudobníkov a viac ako 150 kapiel z celého sveta. Dramaturgiou sa zameriava najmä na jazz a jeho rôzne formy, avšak dáva priestor širokým hudobným presahom smerom k fusion, funku, soulu, ľudovej hudbe a ďalším. Priestor dáva nielen etablovaným umelcom zo stredoeurópskeho priestoru, ale aj mladým, nádejným talentom s vysokým potenciálom. Samozrejmosťou je podpora slovenskej jazzovej scény, ktorá kvalitou často presahuje región svojho vzniku. Čerešničkou na torte sú vždy legendy svetového formátu. Medzi tie tohtoročné určite patrí Vinx so zoskupením Vinx and Silhouette, či výnimočná Sisa Michalidesová so svojim svetovým ansámblom hudobníkov a výpravným projektom Chloe.

Mikulášsky Jazzový Festival určite nie je iba pre hudobných fajnšmerkov, ale jazz prináša širokej verejnosti. Každý festivalový deň sa začína podvečer na Námestí Osloboditeľov koncertmi pod holým nebom. V malebnom prostredí Liptovského Mikuláša otvorí hudobnú časť v piatok Tibor Feledi Quintet, ktorý zaujme jazzovými kompozíciami inšpirovanými detskými piesňami. Sobotný večer tu bude patriť spojeniu jazzu, funku a fusion, o ktoré sa postará slovenské zoskupenie okolo saxofonistu Radovana Tarišku pod názvom Radio Band. A nezabudnuteľnú šou divákom posledný festivalový deň pripraví Matúš Jakabčic SK-CZ Big Band, teda špičkoví jazzmeni z Česka a Slovenska.

Dom kultúry plný zvučných mien

Piatkový jazzový večer v Dome kultúry otvoria Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers, ktorí získali v súťaži Jazz Start Up 2017 cenu Live Performance za najlepšiu interpretáciu, čo je predpokladom pre silný koncertný zážitok. O ten sa určite postará aj Balázs József Quintet, uznávaní maďarskí jazzmani, ktorým sa podarilo dobyť najvýznamnejšie americké jazzové kluby. A piatkový program zavŕši talentovaná Sisa Michalidesová s projektom Chloe, dvojnásobná držiteľka ceny Esprit za najlepší jazzový album.

Sobota bude patriť slovenským inštrumentalistom. Ako prvé sa predstaví Alan Bartuš Trio zoskupené okolo pôsobivého mladého klaviristu Alana Bartuša, vrchol sobotného večera bude patriť stálici na slovenskej hudobnej scéne, Martinovi Valihorovi s hudobnými hosťami, ktorých mená budú prekvapením a spestrením programu.

Hviezdy mladej poľskej jazzovej scény, držitelia ocenenia Young Jazz Stage, Klara Cloud & The Vultures privítajú divákov v nedeľu zaujímavým spojením jazzu a tradičnej poľskej hudby. Na pódiu ich následne vystrieda skutočná legenda svetového formátu, ktorá bude pôsobivým zavŕšením programu nabitého zvučnými menami. Tým bude Vinx and Silhouette legendárneho speváka, skladateľa a perkusionistu Vinxa, o ktorom sa sám Stevie Wonder vyjadril: „Vinx je darček, ktorý dáte niekomu, na kom vám skutočne záleží.“ V duchu Wonderových slov bude vystúpenie Vinx and Silhouette, plné energie a jazzovej ľahkosti, skutočným darčekom od organizátorov publiku, na ktorom im záleží.

Vychutnajte si improvizáciu v jazzovom bare

Každoročnou tradíciou Mikulášskeho Jazzového Festivalu sú už legendárne „jam sessions“. Tie prebiehajú vždy po skončení posledného koncertu každého dňa. Ich myšlienkou je spájanie hudobníkov nielen medzi sebou, ale aj s publikom. Vznikajú tu tak jedinečné a nezabudnuteľné momenty. Navyše, nič nevytvorí uvoľnenejšiu atmosféru, ako keď po vystúpení prehodíte pár slov pri poháriku s niektorým z hudobníkov. Tento rok budú v novom koncepte – v jazzovom bare privítajú dvaja ostrieľaní hudobníci Gabo Jonáš a Juraj Kalász všetkých hudobníkov so záujmom o improvizáciu a návštevníkov so záujmom o tú pravú jazzovú atmosféru.

Tlačová správa

Galéria

Klara_Cloud_promo_set.jpg
matus_jakabcic_promo_Set.jpg
radio_band_promo_set.jpg

 

 

Ďalšie články

Reportáž: Rado Tariška a jeho dramaturgicky pestrý Radio Band
Vo štvrtok 18. 5. 2017 sa v Divadle Aréna opäť uskutočnil zaujímavý jazzový koncert. Fenomenálny...
Ceny Esprit sú odovzdané: Hlavnú cenu za najlepší slovenský jazzový album získala Sisa Michalidesová
Už poznáme víťaza Hlavnej ceny ankety Esprit! Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku...
Víkend na Liptove patril jazzu
V dňoch 25. – 27. 2014 sa konal jubilejný, 10. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu....
Jazzman týždňa: Andreas Varady
Už ako dieťa ho porovnávali s Georgeom Bensonom. Andreas Varady začal svoju cestu za...
Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
Fúzie 2024 predstavia domáce bigbandy
Priaznivci veľkoformátových jazzových zoskupení by mali koncom mája určite zavítať do Prievidze,...
Alan Bartuš: z New Yorku do Viedne
Klavirista Alan Bartuš mal viac ako dobrý rok: v prestížnom nemeckom vydavateľstve Challenge...
Tip na víkend: PET JAZZ bude oslavovať
V Dome kultúry Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke sa bude cez víkend oslavovať. Len dvojica...