Dávid Hodek v New Yorku: Niečo, čo musíte zažiť

Dávid Hodek v New Yorku: Niečo, čo musíte zažiť

To, že náš talentovaný mladý bubeník Dávid Hodek bol v New Yorku, ste možno od niekoho počuli. Teraz máte ale u nás na stránke možnosť prečítať si jeho osobnú, vlastnoručne napísanú výpoveď - o tom, čo Dávid v New Yorku robil, koho stretol aj s kým nahrával album. Čítajte ďalej!

 

Výlet - THE trip! USA, 2. januára - 27. januára 2015

"Mal som tú česť prežiť zážitky a výlet, na ktorý nikdy nezabudnem.

Keď som prišiel do New York City (NYC), cítil som sa, akoby som sa zrazu ocitol späť na mieste, kde som vždy chcel byť. Peter (Fodor) a ja sme mali z veľkej časti podrobne naplánovaný výlet, ktorý sa zhruba za týždeň dramaticky zmenil - k tomu sa však vrátim neskôr.

Hlavnou pomocou pri plánovaní bol Joel Chriss, veľký fanúšik jazzovej hudby a môj priateľ, ktorý sa pohybuje na jazzovej scéne po celom svete už viac ako 25 rokov.

Naposledy, keď sme s Petrom prišli do New Yorku, museli sme čakať na letisku, kým prišli naši priatelia. Vtedy som bol veľmi netrpezlivý, ale teraz to bolo inak; žiadne čakanie, hneď sme išli do nášho hotela, ktorý bol v Manhattane a chytil som do ruky telefón, aby som sa skontaktoval so svojimi New Yorkskými priateľmi.

Na druhý deň, 3. januára, sme mali skúšku na nahrávanie s muzikantami George Cablesom, Essiet Okon Essietom a Jon Irabagonom v Second Floor Music, v budove The Music Publishers Association na západnej 28. ulici - legendárnom mieste v NYC, kde chodí skúšať veľká väčšina jazzmanov.

Prvý, kto prišiel, bol George. Po 5 sekundách som vedel, že nie je len vynikajúci hráč, ale aj úžasná ľudská bytosť. Okamžite sme si porozumeli, konverzáciu začal slovami "Yo David, poďme si zahrať túto skladbu, man!" a hneď začal hrať. O pár minút prišli aj ostatní muzikanti. Bola to super skúška, jammovali sme a vtipkovali sme spolu. Druhý deň bol prvým dňom nahrávania. Mal som tú česť nahrávať v jednom z najúžasnejších štúdií na svete - Systems 2. Podarilo sa nám nahrať prvú polovicu vecí a nebol žiadny problém dokončiť to všetko na ďalší deň. Môj brácho Eric Wyatt prišiel tiež a pridal sa ku nám vo dvoch skladbách. V štúdiu sme mali aj malú párty, ktorú tiež zorganizoval Joel Chriss.

Zľava doprava: Joel Chriss, Eric Wyatt, Jon Irabagon, David Hodek, Essiet Okon Essiet a George Cables.

 

V posledný deň nahrávania mal večer Essiet koncert v Blue Note so speváčkou Deborah Davis. Essiet pozval Petra aj mňa, aby sme prišli. Na mieste ma zoznámil s Deborah, ktorá bola natoľko milá, že ma pozvala zahrať si s nimi jednu skladbu na pódiu legendárneho Blue Note! Koľká česť.

Po dňoch strávených v štúdiu som cítil, že je čas ísť zažiť mesto. V utorok som s dvomi priateľmi, Petrom a Philom išiel do Zinc Baru na Evolution Jam Session, tradičnú udalosť, ktorá sa tam koná každý utorok.

Mal som tú česť byť v miestnosti s úžasným Eric Lewisom, ktorý hral svoj výtvor, nazvaný Rockjazz! Bola to úžasná noc! Pridal som sa k muzikantom a spolu sme si zajammovali.

Nasledujúca noc bola nočnou morou! Môj priateľ Peter ochorel a museli sme ísť do nemocnice. Lekári si ho tam nechali a ja som si odrazu uvedomil, že som úplne sám v New Yorku. Nebol to zlý pocit, bolo to len zvláštne. Z nemocnice som išiel na Jazz Connect Conference.

To bol tiež zaujímavý zážitok! Kus som sa tam zdržal a stretol som množstvo nových ľudí a nových priateľov z The New School for Jazz and Contemporary Music. Potom som strávil nejaký čas na intráku New School so svojimi novými kamošmi.

11. januára som mal koncert s Eric Wyattom v Smalls Jazz Club, s Benitom Gonzalezom na klavíri a Essiet Okon Essietom na kontrabase.

Táto noc bola pre mňa skutočne výnimočná! Kendrick Scott, Marcus Gilmore, Otis Brown III., Justin Brown, Francisco Mela, Walter Smith III., Ambrose Akinmusire a pár ďalšich ľudí prišlo na drink do klubu počas nášho koncertu. A aby som nezabudol, hral som tam na bicie po legendárnom bubeníkovi Victor Lewisovi. Počas môjho výletu som stretol pár ďalších úžasných umelcov, ako Terrence Blancharda, Ravi Coltrane-a, Gerald Claytona a iných.

Na ďalší deň som išiel do Brooklynu do štúdia kvôli mixovaniu nahrávok. Bola to zábava, pracovať s Maxom (zvukovým technikom). Najväčší rozdiel v hudbe v NYC a v Európe je podľa mňa koncept a prístup muzikantov. Nie je to niečo, čo sa dá opísať, je to niečo čo musíte zažiť.

Peter musel ísť domov do Budapešti kvôli svojim zdravotným problémom a ja som sám išiel do Los Angeles, aby som na vlastnej koži videl a zažil slávnu NAMM Show/Exhibition. Býval som tam u dobrých priateľov.

NAMM bola neuveriteľne veľká a bol tam asi každý! V prvý deň som videl Herbie Hancocka, kráčal vedľa mňa a ja som mal pocit, že snívam. Hahaha! Mal som možnosť vyskúšať množstvo bicích a samozrejme navštíviť svoju Zildjian "rodinu". Mal som možnosť vidiel jedného starého priateľa z Maďarska Gergo Borlai a môjho 9-ročného bubeníckeho brata Kojo z New Yorku.

Tento výlet bol pre mňa celkovo obrovská vzdelávacia skúsenosť!

Mal som veľa možností hrať ako pozvaný hosť alebo na jam sessions. Na cvičenie som mohol využívať priestory v New York School a Drum Shop v centre New Yorku.

Čerešničkou na torte bola cesta naspäť domov. Z Los Angeles do Detroitu a potom do Newarku, kde som musel čakať 22 hodín a potom ísť na let do Budapešti cez Amsterdam. Na letisku v Newarku som stretol úžasného človeka, ktorý bol za svojich mladých čias jazzovým bubeníkom a porozprával mi zopár veľmi zaujímavých príhod zo svojho jazzového života.

Som rád, že som mohol ísť na tento výlet, bola to úžasná skúsenosť pre môj rast a možnosť stretnúť hudobníkov z celého sveta!"

 

Dávid Hodek, 1.februára 2015

Galéria

NYC1.jpg
NYC2.jpg
NYC3.jpg
NYC4.jpg
NYC5.jpg

 

 

Ďalšie články

Mladý Áron a jeho hudobná cesta: Rodina Hodekovcov prosí verejnosť o pomoc
Rodina chlapca, ktorý sa doslova narodil s basgitarou v ruke, prosí verejnosť o pomoc. Tento...
Andreas Varady - iPod má problém s prstami gitaristov
Piatok 13. januára určite nebol nešťastný pre bratislavský klub Hlava 22. Práve v ňom sa totiž...
Splnený sen pre Hanku Gregušovú: Odchádza spievať a žiť do New York City
Zhruba o mesiac sa pre Hanku Gregušovú začne nová etapa jej života - podpísala zmluvu o zastupovaní...
Gitarista a skladateľ Pavol Bereza vydáva debut Intuition
Suverénny debut uznávanej osobnosti slovenskej jazzovej scény. To je novinka Intuition gitaristu a...
Jazz START UP vám môže dať krídla
Viaceré okolností naznačujú, že domácim jazzovým umelcom začína „ísť karta“: speváčka Kristína...
Rytmus je náš biznis, presviedčajú členovia FATS JAZZ BANDu
Deväťčlenný swingový orchester Fats Jazz Band nahral počas letných mesiacov v priestoroch košického...
Ak hľadáte niečo inšpiratívne. Tolyqyn: Silver Seed
Som presvedčený o tom, že s odstupom storočí (ak to teda vôbec bude generáciám po nás...
Zahraničné úspechy Manuše Júlie Kozákovej
Speváčka Júlia Kozáková je známa predovšetkým vďaka debutovému albumu „Manuša“ (2022), ktorý získal...