Gitarista a skladateľ Pavol Bereza vydáva debut Intuition

Gitarista a skladateľ Pavol Bereza vydáva debut Intuition
Patrik Gömöri

Suverénny debut uznávanej osobnosti slovenskej jazzovej scény. To je novinka Intuition gitaristu a skladateľa Pavla Berezu. Na novinke vydavateľstva Hudobný fond sa vyhľadávaný “sideman“ predstavuje v úlohe zorientovaného lídra projektu.

 

Meno Pavla Berezu netreba poslucháčom domáceho jazzu dlho predstavovať. Mimoriadne talentovaný inštrumentalista už niekoľko rokov spolupracuje so špičkou žánru. Od autorského debutu ho teda odďaľovali najmä pracovné povinnosti. „Nahratie vlastného CD som plánoval niekoľko rokov. Vždy som však pôsobil viac ako sideman. K vlastnému albumu som sa jednoducho nevedel dokopať. Posunula ma k tomu žiadosť o grant. Tento tlak mi pomohol,“ opisuje impulz k nahratiu novinky Intuition gitarista a skladateľ. Už samotný názov albumu odkazuje na prístup s akým Bereza pristupoval k siedmim autorským skladbám.       

„Dlho som zvažoval názov. Keď som sa zamyslel nad princípmi, s akými som tvoril CD, tak vždy bola základom moja intuícia. Podľa nej som pristupoval aj k výberu hudobníkov. Nikdy sme spolu nehrali, opäť som sa spoľahol na intuíciu. Mal som pocit, že by to mohlo fungovať a z našej spolupráce by vzišiel zvuk, na ktorý som myslel ešte predtým ako sme začali nahrávať. Každý z tých hudobníkov má svoj vlastný zvuk a v hlave sa mi spojili do jedného celku. Pri písaní partov som mal na zreteli pre koho ich píšem,“ dodáva k výberu spolupracovníkov Bereza. Na nahrávanie novinky Intuition pozval elitné mená domáceho jazzu. Na kontrabase a basgitare hral Tomáš Baroš, za bicími sedel Dávid Hodek, na trúbke a krídlovke zahral Oskar Tőrők, tenor a soprán saxofóny nahral Berezov dlhoročný spoluhráč Miloslav Suchomel. Intuition možno prekvapí svojou pokojnejšou atmosférou. No práve táto nálada je debutujúcemu gitaristovi a skladateľovi poslucháčsky najbližšia. „Do väčšej miery sú to skladby pokojnejšieho charakteru. Keď si mám vybrať, čo si vypočujem, tak väčšinou víťazí podobná atmosféra. Taktiež sa mi páči škandinávska lyrika. To sú veci, ktoré ma oslovujú. Charakter albumu teda vyplynul prirodzene,“ vysvetľuje originálny pulz nahrávky Intuition Pavol Bereza.

 

Vyzretý debut talentovaného inštrumentalistu a skladateľa s jasnou predstavou o výslednej atmosfére nahrávky. Intuition Pavla Berezu si už stihla získať uznanie kritiky aj fanúšikov čoraz presvedčivejšej domácej jazzovej scény. „Je to platňa, ktorá odzrkadľuje všetky moje hudobné skúsenosti a moje ďalšie smerovanie. Zároveň si myslím, že je to trocha odkaz spoločnosti, aby sa vrátila naspäť k umeniu a poézii. Tie skladby sú vlastne príbehy rozprávané tónmi. Aj preto môžu niektorým poslucháčom pripomínať básne,“ odkazuje poslucháčom novinky vydavateľstva Hudobný fond Pavol Bereza. CD vyšlo na návrh Slovenskej jazzovej spoločnosti.

 

Tlačová správa

Galéria

Pavol Bereza - Intuition - Obal albumu.jpg

 

 

Ďalšie články

Mladý Áron a jeho hudobná cesta: Rodina Hodekovcov prosí verejnosť o pomoc
Rodina chlapca, ktorý sa doslova narodil s basgitarou v ruke, prosí verejnosť o pomoc. Tento...
Andreas Varady - iPod má problém s prstami gitaristov
Piatok 13. januára určite nebol nešťastný pre bratislavský klub Hlava 22. Práve v ňom sa totiž...
Ingrid Bezáková nahrala vokálny album Deep Inside
'Album Deep Inside Ingrid Bezákové je skutečně hodně hluboko uvnitř jazzu a tím, jak tato půvabná...
Recenzia CD: Berezova "Intuícia" nesklamala
Gitarista Pavol Bereza nie je žiadnou novou tvárou na scéne slovenského jazzu. Dlhé roky pôsobí ako...
Vynálezca saxofónu oslávi v novembri výročie. Na jeho počesť sa uskutoční workshop s Melissou Aldanou, Benom Wendelom či Jaleelom Shawom
6. novembra bude oslavovať svoje 206. výročie belgický hudobník a výnalezca saxofónu Adolphe Sax....
Vyjdú nahrávky Davea Brubecka. V novembri a v decembri si pripomenieme hudbu legendy
V novembri a decembri tohto roka budú vydané posledné štúdiové nahrávky legendárneho klaviristu,...
10 najobľúbenejších albumov: akú hudbu najviac obľubujú legendy svetového jazzu? 1/3
Na sociálnych sieťach už dlhšie obdobie prebieha medzi hudobníkmi, ale aj laikmi hra, v ktorej...
Novinky z vydavateľstva Supraphon: Jan Smigmator vydáva nový album Murphyho zákon
Na úvod týždňa vám prinášame čerstvé novinky z pražskej centrály Supraphonu o ostro sledovanom...