Decembrové menu: Real Music House Live
Vydavateľstvo Real Music House, za ktorým stojí dvojica Róbert Pospiš a Martin Sillay, oslávi budúci rok pätnáste narodeniny. Počas svojej existencie stihlo vydať viac ako stovku (okrem iného aj jazzových) nahrávok a rukopis dvojice zakladateľov nájdeme na takmer 150 hudobných albumoch. K filozofii bratislavského vydavateľstva patria aj špeciálne koncertné uvedenia nových projektov koncom roka a preto nás pod hlavičkou RMH Live čaká v najbližších dňoch trojica podujatí.
Vydavateľstvu Real Music House vďačíme za viacero pozoruhodných jazzových projektov a snáď nebude na škodu si ich pripomenúť. Prvým jazzovým umelcom v sieti začínajúceho vydavateľstva bol (v tej dobe ešte ani nie tridsaťročný) saxofonista Nikolaj Nikitin, ktorý sa v roku 2012 ohlásil svojim debutom „Personal Suite“. Nahrávka síce s odstupom času pôsobí trochu školácky, no Nikitinovi nemožno zazlievať jeho mladícke nadšenie, ako aj vynikajúcu voľbu spoluhráčov: na trojicu prvých albumov angažoval kontrabasistu Juraja Grigláka, klaviristu Gabriela Jonáša a bubeníka Jozefa Dömeho. K tejto štvorici sa na ďalších dvoch albumoch („New Winter Stories“ a „Music for Boys and Girls Vol.1“) pripojil excelentný americký trubkár Michael „Patches“ Stewart, ktorého do svojich projektov zvykli angažovať napríklad Quincy Jones, Al Jarreau alebo Marcus Miller. A zvukovosti i atmosfére posledných dvoch albumov výrazne napomohla Jonášova výmena akustického klavíra za Fender Rhodes Piano a Hammond B3.
Nikolaj Nikitin sa v portfóliu Real Music House objavoval až do obdobia, kedy založil vlastné vydavateľstvo Hlava XXII. Dovtedy však stihol v tandeme s klaviristom a skladateľom Ľubošom Šrámekom vydať pod hlavičkou projektu Altar (prípadne „Cirkus Metropol“) niekoľko albumov. Výraznejšie zarezonoval najmä „We Salute The Night“ (2020), na ktorom sa vystriedala trojica výnimočných a charakterovo úplne odlišných trubkárov svetovej úrovne: Američan Tom Harrell, Maďar Kornél Fekete-Kovács a Slovák Juraj Bartoš. A v úlohe rytmickej sekcie sme prvýkrát v rámci domácich projektov počuli americký tandem bubeníka Jonathana Blakea s kontrabasistom Drewom Gressom. Na osobnejšom rozmere CD sa podpísal aj jeho producent Róbert Pospiš, ktorý hlboké témy doplnil ôsmimi haiku. Skladateľ, aranžér, pedagóg a klavirista Ľuboš Šrámek vydal spolu s nanoSymphonic Artsamble v Real Music House aj autorský album „Perforomances“, ktorý nahrával na viacerých miestach (Viedeň, New York, Bratislava). Účinkovalo na ňom viac ako dvadsať umelcov (vrátane Američanov – kontrabasistu Lonnieho Plaxica, bubeník Taru Alexandra a speváka JD Waltera) a nahrávka bola prekvapením („Perforomances“ bol ocenený Hlavnou cenou ESPRIT ako album roka 2019).
Ocenenie ESPRIT za nahrávku roka 2014 získal aj album „Time To Fly“ kontrabasistu a basgitaristu Juraja Grigláka, ktorý sa na albume predstavil nielen ako virtuózny inštrumentalista, ale aj ako autor a aranžér. Vo svojich kompozíciach využíval širokú výrazovú a farebnú škálu svojich nástrojov (akordická hra, flažolety, slap, fretless, arco) a k spolupráci si prizýval pozoruhodných hostí – to sme napríklad mohli počuť na nasledujúcom koncertnom albume „Juraj Griglák & Company Live feat. Bobby Sparks, Poogie Bell, Chris Hemingway“. Do tretice sa Juraj Griglák zviditeľnil albumom „From The Bottom“ (2019), na ktorom opäť predstavil špičku domácej i zahraničnej scény. A pri ocenení ESPRIT ešte chvíľu zotrvajme, pretože Cenou verejnosti ESPRIT bol ocenený aj ďalší z projektov Real Music House – album „Bang Bang Boogie Boogie“ Branislava Dugoviča. Flexibilný klarinetista (ale tiež basgitarista, gitarista či klavirista) si do štúdia pozval zaujímavých hudobníkov: rozmanité analógové klávesové nástroje Eddieho Stevensa tvorili (atmo)sférický základ pre klarinet či prebublávajúci basklarinet lídra nad vzdušne pulzujúcimi bicími amerického harcovníka Taru Alexandra.
Značné ambície mal aj saxofonista, multižánrový skladateľ a producent Milo Suchomel, ktorý v roku 2019 vydal pod hlavičkou Real Music House hneď trojité CD a časťami multialbumu „From My Colours“ bol koncertný záznam „Live From Gypsy Jazz Festival 2018“, hudba k dokumentárnym filmom „Soundtracks“, ako aj jeho spolupráca s gitarovým kolegom na albume „Suchomel & Bereza“. Jednou z mála zaznamenaných spomienok na pozoruhodného trubkára Martina Ďurdinu, ktorý nás náhle a predčasne opustil, bolo jeho účinkovanie (spolu s dychovou „lajnou“ klarinetistu a saxofonistu Erika Rothensteina a trombonistu Michala Motýľa) na vynikajúcom Rothensteinovom albume „Blázni z Chelmu“, oscilujúcom medzi klezmerom, balkánskou dychovkou a jazzom. Dvojicou albumov sa v rámci vydavateľstva predstavil aj klavirista Valér Miko (sólový projekt „Príbehy“ a ansámblový „In The Nature“). Výnimočným bol kompilačný album „Young Slovak Jazz Generation“, ktorý v roku 2020 predstavil sériu štúdiových debutov nastupujúcich talentov domácej scény (Alan Bartuš, Andrej Farkaš, Ernest Vizváry, Jancsi Rigó jr., Zsolt Farkaš, Laura Jašková).
„Osvedčilo sa nám ukončovať každý kalendárny rok podujatiami s označením RMH Live,“ hovorí o decembrových podujatiach vydavateľstva Martin Sillay. „Ich návštevníci môžu zažiť spojenie s umelcami a umelkyňami, ktorí sú spojení s vydavateľstvom Real Music House.“ Osobnosťami troch decembrových večerov s označením RMH Live budú poetka Mila Haugová, sopranistka Eva Šušková a dvojica Robert Pospiš & Martin Sillay. „Nebol to jednoduchý rok. Aj preto sme ho chceli uzavrieť príjemnými stretnutiami. Poézia, hudba, rozprávanie aj diskusie. Myslíme si, že stretávanie je základom budovania publika. Pozývame každého, kto má rád umenie a rozhovory o ňom,“ dopĺňa Robert Pospiš. V piatok 13. decembra o 19:00 môžu návštevníci v priestoroch hudobnín Hummel Music v Bratislave zažiť slávnostne uvedenie albumu „Mila Haugová: Srna pozerajúca na Polárku“. „Radi spájame a Hummel Music je miesto, ktoré plní dôležitú funkciu na kultúrnej mape. Je to mimoriadne príjemné prostredie s výraznou atmosférou. A to máme radi,“ pozýva na prvé podujatie zo série Martin Sillay.
Nasledujúci piatok 20. decembra sa v priestoroch Hummel Music uskutoční živá prezentácia novej nahrávky Evy Šuškovej. Tá spolu s hosťami odprezentuje očakávaný album „Šušková / Adamčiak: Konštelácie / Permutácie“. „Dávam von niečo, čo sa dralo samo. Z mojej strany odovzdávam čistú prácu. Postavenú na rokoch bádania, osobných skúseností a priateľstiev,“ opisuje vznik novinky Eva Šušková. Posledné tohtoročné podujatie pod značkou RMH Live bude symbolické. Pôjde o komorný koncert dvojice Robert Pospiš & Martin Sillay v sobotu 21. decembra v priestoroch kaviarne ParkLife na Jakubovom námestí. „Finále roka 2024 prebehne symbolicky na našom, takmer tradičnom, poslednom koncerte v roku. Kde inde ako v ParkLife, našej bratislavskej skrýši. Tam bude počet lístkov obmedzený a podmienky špecifické,“ pozýva fanúšikov Robert Pospiš.
RMH Live / December 2024:
13. 12. – 19:00 - Hummel Music - Slávnostný krst albumu Mila Haugová - Srna pozerajúca na Polárku
https://www.facebook.com/events/2346146315736475/
20. 12. – 19:00 - Hummel Music - Šušková / Adamčiak: Konštelácie / Permutácie
https://www.facebook.com/events/984908826801843/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D
21. 12. – 20:00 - ParkLife Cafe – Robert Pospiš & Martin Sillay
https://www.realmusichouse.sk/obchod/robert-pospis-martin-sillay-parklife-21-12-2024/
Aktivity vydavateľstva Real Music House podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Autor: Peter Motyčka
Foto: Ján Skaličan