Fotoreport: John Scofield Trio pohľadom Rudolfa Baranoviča

Fotoreport: John Scofield Trio pohľadom Rudolfa Baranoviča
jazz.sk

Aj keď Bratislavské jazzové dni skončili len prednedávnom, kultúrne dianie na Slovensku nenechalo dlho jazzových fanúšikov chladných. Po siedmich rokoch do ateliéru Babylon v Bratislave zavítala kapela John Scofield Trio. Legenda v jazzovej improvizácie, John Scofield, prišiel s bandom v rovnakom zložení, John Scofield - gitara, Steve Swallow - basgitara a Bill Stewart - bicie nástroje. Tento talentovaný umelec už odmalička tvrdo cvičil a trénoval v školských formáciách. Neskôr mu jeho nesporný talent pomohla rozvíjať jazzová legenda - Miles Davis. Z tejto spolupráce sa Scofield nasmeroval k tvrdšiemu jazzrocku, ktorému zostal verný až dodnes.

 

V Babylone už hodinu pred koncertom bola hlava na hlave a všetci hovorili o jednom. Ako to asi dnes večer jazzový mág rozbalí. Aby sme sa správne rozohriali, ako predskokani prišli na scénu dvaja skvelí hudobníci, David Kollar a Gergo Borlai. Na pódium prišli s úplne novým projektom, v ktorom účinkovali bicie, elektrická gitara, klávesy a elektronika.

 

A naladili nás veľmi dobre. Títo nesporne talentovaní hudobníci spustili od prvej chvíle zmes modernej hudby, ktorá neurazila jazzmanov, rockerov, priaznivcov elektronickej hudby, a to všetko perfektne namixované a dynamické. Po zhruba 30 minútach zážitku, ktorý len málokto očakával, sme už správne rozohriatí očakávali headlinera večera. Ten na seba nedal dlho čakať a od prvej chvíle, od prvej pesničky spustil uragán tónov, ktoré nás neustále dvíhali zo stoličiek, emócie sa dali v sále krájať. Improvizácie a sóla jednotlivých členov tria nemali konca kraja, John však exceloval a myslím že improvizoval v podstate bez prestávky.

 

 

 

 

 

Scofield medzi pesničkami nezabudol pochváliť bratislavských fanúšikov, pozdravil "Sloveniu", neustále nás zasypával žartami a to aj na svoj účet, či jeho kolegov z kapely. Pesnička za pesničkou bola zakaždým odmenená búrlivým potleskom, miestami až ováciami. Po poslednej skladbe nasledoval standing ovation, čo samozrejme vrátilo trio opätovne na pódium. Až po tomto prídavku sme sa začali plní dojmov rozchádzať do chladnej noci.

 

 

 

 

Veľká vďaka organizátorom tohoto koncertu, je skvelé, že vieme na naše malé Slovensko opätovne pritiahnuť hudobníkov svetového významu, akým John Scofield nesporne je.

 

Rudolf Baranovič

Galéria

DSC_4879.jpg
DSC_4893.jpg
DSC_4915.jpg
DSC_4926.jpg
DSC_4931.jpg
DSC_4948.jpg
DSC_4961.jpg
DSC_4963.jpg
DSC_4978.jpg
DSC_4998.jpg
DSC_5019.jpg
DSC_5025.jpg
DSC_5033.jpg
DSC_5075.jpg
DSC_5076.jpg
DSC_5082.jpg
DSC_5092.jpg
DSC_5128.jpg
DSC_5137.jpg
DSC_5152.jpg

 

 

Ďalšie články

Súťaž o 1 x 2 vstupenky na One Day Jazz Festival v bratislavskom Istropolise
Prinášame vám súťaž o 1 x 2 vstupenky na koncertný večer One Day Jazz Festivalu, ktorý sa uskutoční...
Swingless Jazz Ensemble jubiluje: Dvadsiate narodeniny oslávia krstom debutového albumu
Big band Swingless Jazz Ensemble pôsobí na slovenskej hudobnej scéne už takmer dve desaťročia....
Jazz Meets World: Intenzívne emócie v atmosfére jazz rocku s originálnym zoskupením Linda Oh 4tet
Organizátori festivalu Jazz Meets World priniesli v priebehu októbra viaceré výnimočné...
Lukáš Oravec: Aranžmány, ktoré hráme, sú pre mňa asi najťažšie, aké som kedy v big bande hral
Pred pár dňami som sa stretol s trubkárom Lukášom Oravcom a pri tejto príležitosti som sa s ním...