Free Charlie Parker Festival sa koncom augusta odohral v New Yorku

Free Charlie Parker Festival sa koncom augusta odohral v New Yorku

Každoročný festival na počesť legendárneho Charlie Parkera sa konal v dňoch 20.-23. augusta v New Yorku. Séria workshopov, diskusií a koncertov popredných jazzových hudobníkov si pripomenula vplyv a význam tohto altsaxofonistu, ktorý stál pri zrode nového jazzového štýlu 40. rokov, bebopu.

 

Charlie "Bird" Parker sa narodil 29. augusta 1920, teda by dnes oslavoval 95 rokov. V začiatkoch bol jeho idolom Lester Young, no už ako 20-ročný objavil sám seba a nový hudobný spôsob "nadstavovania harmónií", ktorý obrátil naruby celý dovtedajší jazzový svet. Medzi jeho rovesníkov patril Dizzy Gillespie, Thelonious Monk, Kenny Clarke a spoločne vytvorili nový hudobný štýl s názvom "bebop".

 

Vplyv bebopu neustále pretrváva, hoci všetci jeho zakladatelia už opustili tento svet - odkaz Charlie Parkera si každoročne už 22 rokov pripomína aj City Parks Foundation v New Yorku. Vždy auguste v čase Birdových narodenín organizuje tzv. Free Charlie Parker Jazz Festival, na ktorom vystupujú umelci, ktorých hudba súvisí s tvorbou Parkera. Tento rok bol medzi headlinermi napríklad altsaxofonista s indickými koreňmi Rudresh Mahanthappa, ktorý prednedávnom nahral album venovaný Parkerovi s názvom "Bird Calls". Ďalšou hlavnou osobnosťou na festivale bol tenorsaxofonista Joe Lovano, so svojim albumom "In The Spirit - Dedicated to Bird".

 

Okrem koncertov sa počas festivalu odohrávali aj viaceré workshopy a diskusie, kde účastníci mali možnosť spolu s umelcami rozprávať o vplyve Charlie Parkera na ich hudbu a život.

 

Zdroj: jazztimes.com

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Jesenné džezáky prinesú svetové hviezdy. Mike Stern, Avishai Cohen či Nubiyan Twist zavítajú do bratislavskej Refinery Gallery
Mike Stern s Billom Evansom, Avishai Cohen či Nubiyan Twist – to sú headlineri tohtoročných...
V rámci medzinárodného projektu Polish Jazz vystúpi v Novej Cvernovke hudobné zoskupenie Bɫoto
Posledný septembrový deň bude znieť v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky poľský jazz....
Objavila sa nová verzia Coltranovho "A Love Supreme". Live In Seattle dopĺňa trojicu existujúcich záznamov.
Legendárny album A Love Supreme predstavil v roku 1964 radikálny posun v kariére tenor saxofonistu...
Slovenský jazzový klub dostal krásnu správu. Napísal mu samotný Herbie Hancock.
Začiatkom augusta na sociálnej sieti zdieľal slovenský jazzový klub svoj úspech. Aktivity Jazz...