Na úvod citát z predošlej recenzie prvého albumu formácie GrooveHub: „...Zostáva preto len dúfať a zároveň je to aj mojim úprimným želaním, aby GrooveHub v čase nekompromisnej kapitalizácie a predávania hudby zostalo pokope, aby sa formovalo a ešte ďalšími nahrávkami nás zásobovalo tými návykovými fusion živinami.“ Našťastie s CD Glasses & Hats sa moje želania napĺňajú a živia nádej v upevňovanie a kreatívne rozvíjanie tradície hudby, ktorá má popri mnohých prívlastkoch dominantný ten, že je „groovy“!
-------------------------
Interpreti: Ľubo Šramo – klávesy; Adam Hudec – basgitara, basový syntetizátor; Rado Vallach – bicie
GrooveHub majú jasné ambície a ešte jasnejšie prostriedky dosiahnutia stanovených cieľov. Vyprofilovať sa ako trio experimentujúce s formátmi elektronických jazzových subžánrov s prvkami funku, latino, rocku, ale aj ekvilibristiky klasických kompozícií a to všetko s charakteristickým basovo dominantným výrazom. Ten vychádza z rukopisu autora väčšiny kompozícií, basgitaristu Adama Hudeca. Jeho vklad je však niekedy až príliš dominantný, kvôli čomu je možné pomýliť si daný projekt kapely so sólovým počinom inštrumentalistu. Adamova stopa je na albume Glasses & Hats ešte výraznejšia než na ich prvom CD Enter the Hub (2015). Klavirista Ľubo Šramo na niekoľkých skladbách síce figuruje ako skladateľ, aj v nich však do popredia vystupuje linka basovej gitary. Našťastie je Adamova hra natoľko pútavá a vynaliezavá, že sa jeho frázovanie a melodika počas albumu neopočúvajú. Oproti prvotine nastal posun aj v oblasti zvukového spektra využívaného Ľubom Šramom. Do podobného druhu jazzového tria menej pasujúci zvuk simulovaného klavíra nahradili rôznorodejšie, inžiniérske vynálezy (ako sa o klávesových efektoch bol v blahej pamäti vyjadril Marián Varga) charakterovo evokujúce legendárne vesmírne registre od Alesisu, Kawaia K4 alebo Korgu M1. Na tieto zvukové švédske stoly si síce treba zvyknúť, snaha obohatiť plochy piesní o niečo iné než je Fender Rhodes alebo Hammond organ je ale chvályhodná.
Obsahovo je album rovnako pestrý ako ten predošlý. Dvoma hovorenými vstupmi s číslami 1. a 8. badať nie len koncept nastavenia sa na čistokrvné fusion odkazy Marcusa Millera, Dennisa Chambersa alebo Victora Wootena, ale aj myšlienkový posun smerom k nečakaným inšpiračným východiskám. Zmienkami o Higgsovom bozóne, výskume v CERNe a pod. tak aspoň vieme čo je z vedecko-popularizačnej literatúry v knižniciach členov kapely GrooveHub. Možno je to mierne mätúce alebo nejasné čo do súvislosti s počúvanou hudbou, ale na takýchto prekvapivých súvislostiach sa formujú tie najzaujímavejšie kombinácie, čiže fúzie. A tých je na albume Glasses & Hats dostatok. Od energickej skladby Scatter s prezentáciou bravúrnej slapovej techniky Adama Hudeca, cez Zawinulovsko forsírovaný úvod tretej skladby, nesúcej názov albumu, až po úsmevne pomenované škôlkarské extrémy (Kindergarten Extreme), s nábojom 70 rokov, sú jednotlivé kompozície veľmi bohato vyskladané. Úvodný groove nie je kontinuálne rozvíjaný, ale je často prerušený diverznými štruktúrami, čo na jednej strane prospieva komplexnosti kompozície na druhej strane niekedy umelo rozvrstvuje inak harmonický celok. V Hats: Interlude je naštartovaný veľmi príjemný motív, ktorý ale žiaľ nie je minutážne rozvinutý a zostáva ako vydarená esencia niečoho, čo by mohlo týčiť cestu ďalšieho smerovania tohto tria. Od Nanometra, je album menej experimentálny s kultivovanejším rázom v latino atmosfére alebo v swingujúcom šate, ako v poslednej skladbe albumu v Still on the Right Way.
Hudba akú produkuje trio GrooveHub je skvelou alternatívou sterilne akademického jazzu a hoci ich vlastný marketingový slogan znie, že nehrajú jazz, nie je to pravda, hrajú výborné fusion s perspektívou ďalšieho vývoja a výrazového zrenia. Recenziu zakončím pre mňa dôležitým ukazovateľom kvality, ktorým je moja manželka. Tá po týždni, kedy som sa snažil spraviť si obraz o tomto albume a ona to len tak úchytkom registrovala, si nakoniec našla čas a započúvaná do skladby Coffee Emergency uznanlivo pokývala hlavou s tým, že to hrá výborne. Už sa teším na nové groovové výzvy tejto formácie.
01. The Definition of Groove: Intro
02. Scatter
03. Glasses & Hats
04. Kindergarten Extreme
05. Hats: Interlude
06. Adam´s gone Soulsearching
07. Coffee Emergency
08. Nanometer: Intro
09. Nanometer
10. The Spirit Never Leaves
11. Glasses: Interlude
12. Rado´s Homework
13. Still on the Right Way