Jazzman týždňa: Ben Webster

Jazzman týždňa: Ben Webster

 

Americký jazzový saxofonista Ben Webster dostal prezývku „The Brute and the Beautiful“ (surový a krásny) vďaka svojmu štýlu hrania aj povahe. Bol známy pre svoj nádherný a mäkký zvuk, ktorý mu znel, keď hral balady, zatiaľ čo v rýchlejších tempách hral veľmi tvrdo a surovo. Sám mal podobnú povahu. Bol príjemný, zábavný a vtipný gentleman, no po požití príliš veľkého množstva alkoholu sa stal nepredvídateľným až násilníckym. Spoločne s Colemanom Hawkinsom a Lesterom Youngom sa stal jedným z troch najdôležitejších „swingových tenorov“ a na konte má viac ako dvadsať albumov.
 
Celým menom Benjamin Francis Webster sa narodil 27. marca 1909 v Kansas City v štáte Missouri. Ako malý sa učil hrať na klavíri a na husle, ale keď ho Budd Johnson naučil základy hry na saxofón, začal sa venovať prevažne tomuto nástroju. Pomerne krátko po tom, ako zobral saxofón prvý krát do rúk, začal Webster hrať v Young Family Band. V tej dobe bol jej členom aj Lester Young. Podľa Websterových vlastných slov ho na saxofóne naučil hrať Johnny Hodges.
 
V tridsiatych rokoch hral Ben Webster vo viacerých orchestroch a big bandoch. Hral s Andy Kirk orchestra, Fletcher Henderson orchestra, Cab Calloway orchestra, Benny Carter orchestra, Willie Bryant and his orchestra, či Teddy Wilson big band. Od roku 1932 bol spoločne s Count Basiem, Oran „Hot Lips“ Pageom a Walterom Pageom, členom kapely Bennieho Motena. V roku 1935 hral po prvý krát s Duke Ellington’s orchestra a v 1940 už bol prvým sólistom tenorového saxofónu. Spoločne s kontrabasistom Jimmy Blantonom boli pre orchester tak významnými osobnosťami, že bol Duke Ellington’s orchestra v tejto dobe označovaný aj ako Blanton–Webster band. V posledných troch rokoch jeho pôsobenia v orchestri, okrem koncertov, hral na mnohých známych nahrávkach, ako napríklad „Cotton Tail“ či „All Too Soon“. V roku 1943 skupinu po vážnejšej hádke opustil.
 
Po tom ako Ben Webster odišiel z Duke Ellington’s orchestra, pracoval v New Yorku na 52nd Street. Tam často nahrával, či už ako sólista alebo sideman. V tomto období spolupracoval s hudobníkmi ako Raymond Scot, Sid Catlett, John Kirby, alebo Jay McShann’s band. V roku 1948 sa na zopár mesiacov vrátil do Duke Ellington’s orchestra. Začiatkom päťdesiatych rokov začal spolupracovať s klavíristom Oscarom Petersonom. V roku 1953 s ním nahral album King of the Tenors (Verve). Okrem Petersona nahrával a koncertoval s trúbkarom Harry „Sweets“ Edisonom a spolupracoval s organizáciou Normana Granza, Jazz at the Phillharmonic. V roku 1957 nahral spolu s ďalším tenorovým saxofonistom Colemanom Hawkinsom album Coleman Hawkins Encounters Ben Webster (Verve). Klavír na tomto albume nahrával Peterson, gitaru Herb Ellis, kontrabas Ray Brown a Alvin Stoller bicie. Okrem tohto albumu v rovnakom roku nahral spoločne s Oscar Peterson Trio album Soulville (Verve).
 

 
V šesťdesiatych rokoch začal pôsobiť v Európe, kde sa aj usadil. V roku 1964 býval rok v Londýne, potom odišiel na štyri roky do Amsterdamu a nakoniec, v roku 1969, sa usadil v Kodani. V tomto období spolupracoval napríklad s Billom Colemanom, Teddy Wilsonom, alebo Buckom Claytonom. V roku 1970 sa objavil vo filme Quiet Days In Clichy, kde hral saxofonistu v zapadnutom kabaretnom klube. V nasledujúcom roku prišiel do Európy Duke Ellington’s orchestra, s ktorými odohral niekoľko koncertov. 
 
V roku 1973, po koncerte v Leidenskom Twee Spieghels, mal vnútorné krvácanie do mozgu, následkom čoho 20. septembra zomrel. Bol spopolnený a pochovaný v Kodani na cintoríne Assistens. Po jeho smrti sa na Bena Webstera ani náhodou nezabudlo. V južnej Kodani je po ňom pomenovaná ulica „Ben Websters Vej“ a o jeho súkromnú zbierku jazzových nahrávok a iných predmetov je postarané v Knižnici Univerzity Južného Dánska. Okrem toho, Billy Moore Jr. spolu s Harley Robinsonom, správcom Websterovho majetku, založil nadáciu The Ben Webster Foundation. V stanovách nadácie sa okrem iného uvádza, že bude „podporovať a šíriť jazz v Dánsku“. The Ben Webster Foundation podporuje nahrávanie albumov, koncerty a iné udalosti spojené s jazzom. Nadácia každoročne udeľuje v Dánsku a USA cenu pod názvom Ben Webster Prize. Toto ocenenie je zakaždým udelené mladému hudobníkovi. Prémia, ktorú hudobník s cenou dostane, síce nie je vysoká, ale jej získanie je považované za prestížne. 
 
Foto: benwebster.dk. Zdroj: benwebster.dk, Wikipedia.
-nat-
 

 

 

Ďalšie články

Zomrel saxofonista Lubomír Tamaškovič
Jas, to znamená pôvodné, silné svetlo. Možno, že raz či dvakrát sa mi tak podarilo zahrať, ešte na...
Top 5: Jazzový saxofón swingu a bebopu
V dejinách akejkoľvek oblasti vždy existuje niekoľko osobností, niekoľko udalostí, niekoľko...
6 zaujímavých faktov o jazze, ktoré ste (možno) nevedeli
Jazz je dnes nesmierne širokým pojmom, pod ktorým si môžeme predstaviť rozmanitú hudbu. Nebolo tomu...
Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
Quo vadis Bratislava Hot Serenaders?
Orchester Bratislava Hot Serenaders mohol aj vďaka Fondu na podporu umenia v tomto náročnom...
Grammy 2022. Poznáme nominantov 64. ročníka najprestížnejších ocenení
Nominácie na tohtoročné ocenenie Grammy sú už známe. Ide o 64. ročník odovzdávania...
Janka Kozáková si plní sny. V projekte Vlčie maky prináša folklórne piesne v jazzových aranžmánoch
Janu Kozákovú široká verejnosť vníma najmä ako speváčku kapely Mukatado, ktorá v tomto období...
Hitchcock už nemusí byť len veličinov pre filmových labužníkov. Britský saxofonista Alex Hitchcock prináša novinku Dream Band
Alex Hitchcock je britský saxofonista so sľubnou budúcnosťou, ktorý so svojim projektom Dream Band...