Jazzman týždňa: Hadrien Feraud

Jazzman týždňa: Hadrien Feraud
Tento mladý basgitarový fenomén je samouk. Ako tvrdí, škola ho nikdy príliš nemotivovala a jediná výučba ktorú podstúpil, bola s basgitarovým majstrom Dominique Di Piazzom. Vtedy mal iba asi 16 rokov, no už v tom čase bol na ceste stať sa virtuózom na svojom nástroji.
 
Hadrien Feraud sa narodil  dňa 16. augusta 1984 v Paríži. Jeho rodičia, obaja hudobníci, ho obklopili hudbou všetkých druhov už v ranom veku. Hadrien tak ihneď mohol nazrieť do sveta rock n' rollu, blues, funk, new wave a samozrejme jazzu. Spočiatku flirtoval s bubnami a gitarou, na ktorú ho učil hrať otec. No keď mal 12 rokov, zaujala ho basgitara. Hovorí, že za to môže nahrávka fusion skupiny Weather Report s basgitarovou legendou Jacom Pastoriusom. Ten sa rýchlo stal Hadrienovým najväčším vzorom a inšpiráciou a určil tak ďalšie hudobné smerovanie mladého Francúza.
 
Nad štúdiom hry Jaca Pastoriusa strávil bezmála 5 rokov. „Jaco mi dal slobodu. Naučil ma na basgitare spievať a naučil ma na nej vrčať.“
 
V roku 2001 vystúpil Hadrien na in memoriam koncerte venovanému francúzskemu kontrabasistovi Francois Jenny-Clarkovi, jednému z najvýraznejších postáv európskeho jazzu. Publikum bolo plné hudobných majstrov, vrátane basgitaristov Richard Bonu a Dominique Di Piazzu. Hadrienov výkon v nich zanechal dojem.
 
Motivovaný basgitarista nasledujúci rok založil trio, ktoré sa volalo Le Cartel. S touto zostavou sa mu podarilo dostať sa prvýkrát aj na zahraničné pódia. V roku 2003 sa stal finalistom súťaže Euro Bass Day vo Verone a v roku 2004 vyhral francúzsku súťaž „Haut les basses.“
 
Správy o famóznom basgitaristovi sa čoskoro rozšírili a zlomový moment pre Hadriena nastal, keď v roku 2005 dostal ponuku od gitaristu Johna McLaughlina nahrať dve skladby do jeho albumu „Industrial Zen“. Jednou z nich sa napokon stala skladba „For Jaco“ (pre Hadriena symbolický názov), ktorá ukazuje basgitaristové majstrovstvo a je aj predzvesťou jeho neskoršej tvorby v znamení energického jazz fusion. McLaughlin si Hadrienovu hru natoľko obľúbil, že ho zavolal na svoje ďalšie turné po Spojených štátoch.
 
V roku 2006 dokončuje svoj prvý sólový album s jednoduchým názvom „Hadrien Feraud,“ na ktorom môžeme počuť Johna McLaughlina i spomínaného Di Piazzu, s ktorým sa Francúz spriatelil. Nahrávka má ostatne hviezdne obsadenie celkovo a štýlovo vychádza, ako bolo spomenuté vyššie, z odkazu Weather Report i albumu Industrial Zen.
 
Dnes, o vyše desať rokov neskôr, je Hadrien Feraud medzinárodne uznávanou basgitarovou hviezdou, ako aj tvárou niekoľkých výrobcov basgitár a basgitarového príslušenstva. Čo je však dôležitejšie, má na konte ďalší sólový album s názvom „Born In The 80s,“ v ktorom počuť jeho k lásku k filmovej hudbe ako aj k hudbe 80. rokov. Hadrien sa v ňom oproti svojmu debutu štýlovo posunul ďalej. Ako sideman má na konte spoluprácu s Chickom Coreom, Lee Ritenourom, Hiromi, čím sa zoznam zďaleka nekončí.
 
Hoci je známy aj vďaka svojej bleskovej technike, virtuóz dodáva: „Je veľmi dôležité myslieť v prvom rade na hudbu a ostať muzikálny, tak ako v rýchlych behoch, tak aj v doprovodných linkách. A netreba sa báť stráviť hodiny snažiac sa dostať von to, čo vám znie vo vnútri. Odhliadnuc od toho, či je to logické alebo nie.“
 
 

 

 

Ďalšie články

Eugen Vizváry: Vďaka albumom spoznáva človek sám seba
Stretol som sa so slovenským hudobníkom, klaviristom a skladateľom Eugenom Vizvárym. Hovorili sme...
Recenzia CD: Vizváryho pocta basgitarovej legende
Klavirista a skladateľ Eugen Vizváry vydáva svoj v poradí druhý album. Je zvláštny tým, že ho...
Hadrien Feraud: Nová hviezda na basovom nebi
John McLaughlin o ňom povedal, že je novým Jacom Pastoriusom. Hadrien Feraud síce len budúci...
Al Di Meola: Vždy hovorím publiku, že ma vidí hrať elektrickú hudbu posledný raz
Rozhovor s Al Di Meolom, 9.6.2015, Bratislava   Al Di Meola (1954) je mimoriadne produktívny...
Dve dekády zázraku s CZ-SK Big Bandom Matúša Jakabčica
Pokiaľ už máme to jubileum, nalejme si čistého vína: uživiť v domácich podmienkach jazzový...
OpenJazzFest otvára brány už tento víkend
Tradičný letný sviatok jazzovej hudby v podobe 14. ročníka festivalu OpenJazzFest je už predo...
Varovanie: Nitrou sa preženie letná dixielandová búrka!
Vo štvrtok podvečer 18. júla sa nitrianskym centrom preženie dixielandová hrmavica, pretože tamojší...
Čože je to osemdesiatka, alebo fenomén Ivan Kelly Köhler
Počas víkendu sa v Žiline oslavovalo, pretože mnohí zdvíhali čaše na počesť osemdesiatych narodenín...