Jazzman týždňa: Ron Affif

Jazzman týždňa: Ron Affif
Peter Baláž

George Benson ho považuje za obľúbeneho gitaristu „hrajúceho so zápalom“. Jeho štýl ctí tradíciu velikánov ako Wes Montgomery a Joe Pass. Americký gitarista Ron Affif.

Ron Affif sa narodil 30.decembra 1965 v americkom meste Pittsburgh v rodine s libanonsko-talianskymi koreňmi. Jeho matka bola sestrou známeho jazzového gitaristu menom Ron Anthony, ktorý hrával s Frankom Sinatrom. Otec Charley Zivic, známy boxer v strednej váhe, sa kamarátil s Milesom Davisom a bol fanúšikom jazzu. Nečudo, že keď si mladý Ron si po prvý krát berie v dvanástich do rúk gitaru svojho brata, je rozhodnuté.

Prvým učiteľom sa mu stáva, ako inak, jeho strýko Ron Anthony. Po strednej škole odmieta Ron štipendium na Duquesne University a odchádza do Los Angeles za strýkom. Ten mu ponúka záskok v kapele na hraniach, ktoré sám nestíha. „Od mladosti som hrával všetky možné výstúpenia s rôznymi hudobníkmi, od Al Martina po Roger Williamsa. Naučil som sa tony starých skladieb, od Gershwina až po súčasnosť“, spomína Ron.

V roku 1989 sa Ron Affif sťahuje do centra súčasného jazzu, do New Yorku. V roku 1993 vydáva svoju debutovú nahrávku s názvom Ron Affif, a plodné deväťdesiate roky prinášajú ďalšie albumy: Vierd Blues (1994), 52nd Street (1996), Ringside (1998) a Solotude (1999).

Ron Affif Trio založené v roku 1998 hráva pravidelne v newyorskom Zinc Bare každý pondelok. Po jeho boku hrajú kontrabasista Essiet Okon Essiet a bubeník Jeff „Tain" Watts.

 

 

V naších končinách však poznáme Affifovu kapelu v inom zložení. Všetko to začalo v roku 2000, kedy nahrával basgitarista Juraj Griglák svoj album Bass Friends, na ktorom nechýba Ronova gitara. Bratislavské publikum si mohlo v ten istý rok vychutnať Affifov koncert na Jazzových dňoch. Výsledok spolupráce s Jurajom Griglákom a Martinom Valihorom zachytáva album vydavateľstva Hevhetia s názvom Ron Affif Trio (2005).       

Zdroj: jazz.com

Foto: R. Andrew Lepley

Peter Baláž

 

 

Ďalšie články

Andreas Varady nahráva s jazzovými legendami
Má šestnásť, je firemným hráčom výrobcu gitár Benedetto, v októbri podpísal zmluvu s ...
Andreas Varady: Verve som opustil, no nerozišli sme sa v zlom, najnovší album je premiérou môjho súčasného ja
Gitarista Andreas Varady, slovenský rodák žijúci v Írsku, sa stal hviezdou na svetovej jazzovej...
Recenzia CD: Berezova "Intuícia" nesklamala
Gitarista Pavol Bereza nie je žiadnou novou tvárou na scéne slovenského jazzu. Dlhé roky pôsobí ako...
Jazzman týždňa: Duke Ellington
Americký skladateľ, dirigent a klavírista Duke Ellington patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti jazzu...
Rozhovor s jedinečným československým triom Szaturma: o inšpiráciach, debutovom albume a blížiacom sa krste na JazzFestBrno
Za necelé tri roky svojho pôsobenia si trio Szaturma stihlo vybudovať svoj vlastný hudobný jazyk...
Hudobný darček pre milovníkov world music: Akordeonista Jean-Louis Matinier a gitarista Kevin Seddiki vystúpia v Bratislave
V sobotu 14. marca vystúpi v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca výnimočné hudobné duo z...
Sisa Fehérová a Cha bud: Skladba Holúbky spojili košických hudobníkov proti extrémizmu
“Môj milý, holubičí národ, sľúbili sme si vydržať,” refrén pesničky odkazuje hneď k dvom silným...
CD Perforomances: Vzrušujúci výlet skrz tvorbu Ľuboša Šrámeka
Klavirista, skladateľ, aranžér, pedagóg a producent Ľuboš Šrámek patrí k jedným z...