Jazzman týždňa: Skúli Sverrisson

Jazzman týždňa: Skúli Sverrisson
Zrejme väčšina z nás v hudbe i v umení všeobecne oceňuje výpravnosť či výbušnú energiu. Objavujú sa však aj umelci, ktorí sú schopní zaujať a pohltiť poslucháča akoby opačným spôsobom, vďaka lyrickosti a subtílnosti svojej hudby. Dnes 52-ročný Skúli Sverrisson, islandský skladateľ a basgitarista žijúci v New York City, je toho majster.
 
Hoci jeho primárnym nástrojom je basgitara, Sverrisson hrá aj na dobro a charango (latinskoamerický nástroj podobný lutne). Ak si jeho meno dáte do YouTube vyhľadávača, služba vám v zásade ponúkne dva typy videí. Ten prvý ukazuje jeho účinkovanie v rámci inštrumentálnych duetov s rôznymi inými hudobníkmi. Vďaka práci s harmóniou a rozkladmi akordov Sverrissonove basové linky pripomínajú klasickú gitaru v basovom registri. Druhý typ prezentuje jeho vlastné kompozície a sólo vystúpenia, ktoré sa neboja experimentovania so zvukovými plochami. Hoci by to zrejme stačilo, nie je to zďaleka celý obraz basgitaristoveho diela.
 
Sverrisson sa posledných pár desaťročí venuje experimentálnejšej a formálne voľnejšej hudbe. Pochopiteľne spolupracuje s mnohými ďalšími umelcami v tejto oblasti (najznámejším menom je zrejme skladateľ Johann Johannsson, ktorý žiaľ minulý rok tragicky zomrel). Je však známy aj ako producent (spolupracoval napríklad s kráľovnou avantgardy, Laurie Anderson). Svoje skladateľské umenie poskytol napríklad Islandskému národnému divadlu a mnohým filmom. Jeho najvýznamnejším sólo projektom je album Seria, ktorý si v roku 2006 vyslúžil cenu za album roka v rodnom Islande (o pár rokov neskôr vyšlo aj jeho pokračovanie).
 
V rubrike “jazzman týždňa” však vyzdvihnime najmä basgitaristovu prácu v oblasti jazzu príbuznej hudby. Sverrisson má na konte vyše 100 albumov s rôznymi umelcami, vrátane gitarovej legendy Allana Holdswortha. Jeho ôsmy štúdiový album “Hard Hat Area” dokazuje, že Sverrissonove experimentálne a avantgardné portfólio je podkuté majstrovsky zvládnutým hudobným remeslom. Exemplárnym príkladom je jeho sólo v skladbe “Low Levels High Stakes.” Ak ste fanúšikom jazzovej basgitary, nenechajte si tento (relatívne skrytý) hudobný klenot ujsť.
 
 
Pri gitare ešte zostaňme, jedným z najnovších Sverrissonových projektov je duet s ďalším gitarovým mágom, Billom Frisellom. Hovorí Elan Mehler pre Newvelle Records: “Nikdy som sa ešte podobného nahrávania nezúčastnil. Niekedy je možné skutočne cítiť väzbu medzi hudobníkmi. Často ide o kombináciu podobných životných skúseností a spontánnej invencie. Toto však bolo o niečom inom - išlo o tiché a hlboké spojenie. Skúli a Bill spolu zdieľajú vnútorný jazyk - hypnotizujúci a surreálny.”
 
 

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
Sabotáž koncertu Billa Frisella v Brne: Zvuk sirény z okna bude mať policajnú dohru
Nepríjemne kurióznu situáciu zažili návštevníci koncertu kapely Billa Frisella, ktorý vystúpil v...
Zomrel gitarista Allan Holdsworth
Vo veku 70 rokov odišiel v sobotu 15. apríla 2017 z tohto sveta anglický gitarista a skladateľ...
Nový album: Cesta do detstva Aarona Nevillea
 Aaron Neville, soulová legenda z New Orleans a gitarista Keith Richards z ...
Lukáš Oravec Quartet vydáva štvrtý album. Na nahrávke Moovin' Spirit nájdete hviezdy ako Seamus Blake a Danny Grissett
Slovenský trúbkar, skladateľ a producent Lukáš Oravec vydáva nový, v poradí štvrtý album svojho...
V Žiline bude znieť hudba world music konečne naživo! Prichádza festival HUDBA SVETA ŽILINA
Po online vydaní posledného ročníku festivalu HUDBA SVETA Žilina, sa začiatkom októbra predstavia...
Altar Quartet vyráža na turné: predstaví album November, ale aj domácich i zahraničných hostí
Najnovší album November, ale aj staršie hudobné kompozície predstavia na piatich domácich aj...
Jazzové ceny sú rozdané. Ocenenie Esprit získal gitarista Dávid Kollár
Slávnostné odovzdávania cien s trojkoncertom nominovaných prebehlo v utorok 14. septembra v ...