Jazzová dvojica Nikitin-Šrámek prichádza s jesennou náladou. Nový album nesie názov November

Jazzová dvojica Nikitin-Šrámek prichádza s jesennou náladou. Nový album nesie názov November
Peter Baláž

Známa jazzová dvojica zohraných slovenských jazzmanov - saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek - prichádza s novým štúdiovým albumom s názvom November. Autorský projekt so špičkovými hosťujúcimi hudobníkmi vznikal v štyroch mestách: v Bratislave, Prahe, vo Viedni a v New Yorku. Práve tam trávili prelomové obdobie 2019 – 2020, ktoré prinieslo aj dobré správy aj straty a ovplyvnilo hudobníkov natoľko, že newyorskú jeseň preniesli aj do názvu albumu. Nahrávku tvorí osem skladieb, pričom každá nesie špeciálne osobné venovanie. Pod album November, ktorý vychádza na CD a dočká sa aj LP nosičov, sa podpísalo vydavateľstvo Real Music House.

                Ľubošova dcéra vyhrala boj nad onkologickým ochorením, podarilo sa nám dvakrát za rok otočiť New York, využiť to na štúdiové nahrávanie a pár koncertov v Mexiku. Bohužiaľ  zomreli naši drahí priatelia, tí súboj s onkologickým ochorením prehrali. Dvaja úžasní saxofonisti Duško Húščava a Rosťa Fraš. Bolesť z tejto straty veľmi ovplyvnila celkový charakter  kompozícií pre nový album. Celé to asi vystihuje skladba Lux in Tenebris/Svetlo v temnote, povedal Nikolaj Nikitin.

Album November predstavuje pestrú škálu prizvaných hudobníkov mladšej i strednej generácie z piatich krajín sveta. Hrajú v troch rôznych zostavách, no vždy v kvartete, čím projekt s podtitulom Altar Quartets plynulo nadväzuje na svojich predchodcov: Altar a Altar Double Quintet. Jadrom ostávajú Nikitin a Šrámek.

Medzi špičkovými hosťami nechýba fenomenálny bicista Johnathan Blake, patriaci medzi svetovú jazzovú špičku. Jeho portfólio pozostáva zo spoluprác s vynikajúcimi hudobníkmi ako Avishai Cohen, Tom Harrell, Chris Potter, či Donny McCaslin. Rytmickú sekciu prináša kontrabasista, Američan so slovenskými koreňmi - Drew Gress, ktorý v súčasnej dobe spolupracuje s Ravi Coltraneom, či invenčným klaviristom Fredom Herschom. Európske rytmiky zastupuje kontrabasista Nenad Vasilić, pričom na bicích sa striedajú Dušan Novakov a Klemens Marktl. Hosťom zostavy je aj trubkár Kornél Fekete-Kovács.

Dve sessions sme mali v newyorskom štúdiu The samurai hotel recording studio. Johnathan Blake a Drew Gress s nami nahrali Shorterovu skladbu Footprints. Druhá newyorská session sa konala v mesiaci november, podľa tohto sme aj nazvali album, lebo práve v tento mesiac prišlo v osobných aj hudobných životoch k viacerým rozuzleniam. A bilancovali sme v našom milovanom New Yorku. Nahrali sme skladby November (Nikolaj ) a Ana Maria  (Wayne Shorter). Hrali s nami dvadsiatnici Kweku Sumbry, ktorý je bubeníkom už na dvoch novinkách vo vydavateľstve Blue Note a Dean Torrey na kontrabase,“ priblížil atmosféru nahrávania Nikolaj Nikitin.

Repertoár už tradične tvoria autorské skladby Nikitina a Šrámeka. Doplnené sú o tri kompozície legendárneho amerického saxofonistu Waynea Shortera, ktorému autori svojím albumom vzdali poctu.

„Na prvý pohľad je zrejmé, že sme nahrali viacero kompozícii Wayne Shortera. Doteraz sme na CD nedávali veľa prevzatých skladieb. Citovali sme Bacha, Janáčka, zriedkavo štandard. Ja som si uvedomil, že Wayne Shorter je pre mňa akýmsi mágom v hudbe a jeho kompozície majú rozmer, ktorý vo mne evokoval okrem afroamerického aj čosi európske, niečo, prečo mám rád Beethovena, Schuberta, Janáčka, Šostakoviča. Práca s rytmom a časom. Shorterove kompozície neboli nejakým zámerom, či plánom. V každom štúdiu sme si zajamovali. Začalo to skladbou Footprints, potom Black Nile a tak som sa rozhodol vybrať ešte Ana Maria. To som vôbec netušil, že sa mi narodí dcéra, ktorej dá moja manželka veľmi podobné meno Anni Maria. A to je druhé svetlo, ktoré prišlo po vyliečení Lujzinky. Narodenie Anni Marie,“ približuje osobnejšie súvislosti Nikolaj Nikitin.

 

 

Na obaloch nového albumu sú aj básne, haiku od Roberta Pospiša. Ku každej skladbe jedna báseň, pričom každá skladba zároveň nesie venovanie. Zatiaľ čo predošlé meditácie predstavovali určitý príbeh, či už katarzný, alebo plný kontrastov, novinku autori vnímajú skôr ako plynúcu, tečúcu vodu, ktorá obmýva brehy všetkých emócii. Aj strát aj nových nádejí.

Dvojica Robert Pospiš a Martin Sillay stojí za finálnou podobou zvukovej nahrávky, album vyšiel v ich vydavateľstve Real Music House, ktoré je na hudobnej scéne už jedenásť rokov.

Charakter celého albumu dopĺňa maľba Patrície Koyšovej v grafickom spracovaní Matúša Lelovského.

Album November bol realizovaný vďaka verejným zdrojom Fondu na podporu umenia, Bratislavského samosprávneho kraja a Nadácie mesta Bratislavy.

 

Tlačová správa

 

Esprit 2023

 

 

Ďalšie články

Ceny Esprit sú odovzdané: Hlavnú cenu za najlepší slovenský jazzový album získala Sisa Michalidesová
Už poznáme víťaza Hlavnej ceny ankety Esprit! Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku...
Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
Hudba aj farby - Milo Suchomel krstil Jazz in the City
Čerstvý víťaz hlasovania verejnosti v súťaži ESPRIT 2014 Milo Suchomel v nedeľu...
Recenzia CD: Speváčka Brigita Szelidová a jej duetá
Speváčku Brigitu Szelidovú si hlavne široká verejnosť môže pamätať zo súťaže X Factor, kde sa...
Týždeň slovenského jazzu: všehochuť
Niekedy to proste vypáli tak, že do jedného vreca musíte zozbierať všetko, čo nezapadlo inde: bez...
Týždeň slovenského jazzu: vokalisti
Dnes to bude stručnejšie, keďže zo spomenutej päťky som sa viacmenej dostal len k dvom albumom...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...