Jazzové ceny sú rozdané: Ocenenie Esprit za najlepší slovenský jazzový album získal gitarista Andreas Varady

Jazzové ceny sú rozdané: Ocenenie Esprit za najlepší slovenský jazzový album získal gitarista Andreas Varady
Peter Baláž

Slávnostné odovzdávania cien s trojkoncertom nominovaných prebehlo v utorok 30. apríla v Divadle Aréna ako súčasť celosvetovej oslavy Medzinárodného dňa jazzu. Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku 2018 získal gitarista a skladateľ Andreas Varady s albumom The Quest. Cenu verejnosti si prebralo zoskupenie Bratislava Hot Serenaders za album I Like That.

 

Počas slávnostného večera predstavili naživo svoju aktuálnu tvorbu tri z nominovaných zoskupení. Na úvod sa pódia zhostilo zoskupenie Peter Korman Quintet, ktoré prinieslo čerstvú energiu nastupujúcej jazzovej generácie zásluhou originálnych kompozícii z pera lídra, skladateľa a kontrabasistu Petra Kormana.

Zdanlivo nezlučiteľné prvky folklóru, jazzu i klasickej hudby dokáže kapela Ľudové Mladistvá spojiť do jedinečne znejúcej fúzie vďaka autorským skladbám s originálnym rukopisom skladateľa a klaviristu Martina „Majla“ Štefánika.

Lístok na cestovanie časom priniesol divákom v sále medzinárodne cenený orchester Bratislava Hot Serenaders. Kompozície venované slávnemu americkému kapelníkovi Jeanovi Goldkettovi preniesli celé Divadlo Aréna do noblesných nálad Zlatej éry jazzu.

Víťaz Hlavnej ceny odbornej poroty, gitarista a skladateľ Andreas Varady, poďakoval všetkým divákom Divadla Aréna a fanúšikom jazzu na Slovensku cez svoj video pozdrav. Cenu v podobe sošky kontrabasu z dielne slovenského akademického sochára Juraja Čuteka prebral z rúk Borisa Čellára, organizátora ankety Esprit a Loire Cotler, jazzovej speváčky, pedagogičky a muzikoterapeutistky z New Yorku, slovenský saxofonista a člen kapely víťaznej nahrávky Radovan Tariška.

O víťaznom albume sa v superlatívoch vyjadrili viacerí členovia odbornej poroty:

 

„Album The Quest presvedčí ako najprofesionálnejšia produkcia – skladby, hudobný slovník, interpretácia, improvizácia, zvukový obraz, zostava repertoáru, ale aj obal a booklet.“

Peter Polanský, marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko)

 

„Stačilo iba pár taktov, aby človek vedel, že Andreas Varady je výnimočne nadaný jazzový gitarista s výraznym jazzovým citením a vynikajúcou technikou. Spolu s disciplinovanou rytmikou, na základe výbornych aranžmánov a skladieb nahral  CD, ktoré si zaslúži hlavnú cenu.“

Viktor Zappner - jazzový producent a promotér (Tasmánia)

 

„Zázračné dieťa, ktorého extrémny talent si všimol aj legendarny producent Quincy Jones, dnes už "dieťaťom" nie je. Dozrel na plnohodnotného muzikanta s originálnym kompozičným rukopisom a s nesmierne bohatou inštrumentálnou kvalitou. Andreas je kozmopolita a prvý jazzový svetoobčan v modernej histórií Slovenska. A vzhľadom na jeho vek a talent je zároveň aj tou najlepšou reprezentáciou našej krajiny v zahraničí.“

Ján Sklenár – redaktor Rádio Devín

 

Cenu verejnosti Esprit získal album I Like That zoskupenia Bratislava Hot Serenaders. Nahrávka vzdáva hold americkému jazzovému klaviristovi a kapelníkovi Jeanovi Goldkettovi, ktorý je považovaný za jedného z najlepších kapelníkov jazzu dvadsiatych rokov minulého storočia.

 

Priamy prenos zo slávnostného večera bol vysielaný v rádiu Devín. Večerom na pódiu sprevádzala moderátorka Katarína Brychtová .

Slávnostná ceremónia Esprit je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), ktorá združuje jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je spoločne osláviť slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete.

Záštitu nad siedmym ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v medzinárodnej odbornej porote prevzal americký klavirista a skladateľ Kevin Hays. Pätdesiatročný rodák z New Yorku je medzinárodne uznávaný ako jeden z najvýznamnejších jazzových klaviristov svojej generácie. Vo svojom video pozdrave poprial veľa úspechov všetkým slovenským jazzmanom, vyzdvihol kvalitu jazzových nahrávok a s tým spojenú neľahkú úlohu pri rozhodovaní o víťazovi.

Generálnym partnerom podujatia je softvérová spoločnosť  Espirit s r.o. Sošku a grafiku pre ocenenia Esprit so stvárnením kontrabasu vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek.

"Anketa Esprit sa nám prehupla do siedmeho roka a ja musím s radosťou konštatovať, že je stále čo oslavovať a zviditeľňovať. Veľmi rád vidím medzi nominovanými interpretov, ktorí sa kedysi spoznali na Večerných jazzových ateliéroch alebo sa zúčastnili súťaže Jazz START UP a dnes majú vydaný regulárny album a ukazujú tak svetu svoje umenie. Je to znamenie toho, že jazzová scéna na Slovensku žije a jazzový esprit zdieľa aj mladá generácia, a naša práca má zmysel”, hovorí hudobník a organizátor podujatia Boris Čellár.

 

Foto: Rudolf Baranovič

Titulná foto: Milan Illik

Tlačová správa

 

Galéria

Esprit18-rudo_baranovic-01.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-02.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-03.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-04.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-05.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-06.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-07.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-08.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-09.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-10.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-11.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-12.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-13.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-14.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-16.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-17.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-18.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-19.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-20.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-21.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-23.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-24.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-25.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-26.jpg
Esprit18-rudo_baranovic-27.jpg

 

 

Ďalšie články

Andreas Varady - iPod má problém s prstami gitaristov
Piatok 13. januára určite nebol nešťastný pre bratislavský klub Hlava 22. Práve v ňom sa totiž...
Andreas Varady nahráva s jazzovými legendami
Má šestnásť, je firemným hráčom výrobcu gitár Benedetto, v októbri podpísal zmluvu s ...
Piatok na BJD 2017: Hviezdy hľadajte doma
Ak existuje niečo ako „štandardný“ BJD večer, jeho tohtoročné piatkové vydanie z 20. októbra ním...
Andreas Varady: Verve som opustil, no nerozišli sme sa v zlom, najnovší album je premiérou môjho súčasného ja
Gitarista Andreas Varady, slovenský rodák žijúci v Írsku, sa stal hviezdou na svetovej jazzovej...
OpenJazzFest otvára brány už tento víkend
Tradičný letný sviatok jazzovej hudby v podobe 14. ročníka festivalu OpenJazzFest je už predo...
Varovanie: Nitrou sa preženie letná dixielandová búrka!
Vo štvrtok podvečer 18. júla sa nitrianskym centrom preženie dixielandová hrmavica, pretože tamojší...
Čože je to osemdesiatka, alebo fenomén Ivan Kelly Köhler
Počas víkendu sa v Žiline oslavovalo, pretože mnohí zdvíhali čaše na počesť osemdesiatych narodenín...
Do Trnavy na jazz práve dnes
Už dnes poobede sa trnavské námestia a nádvoria premenia na jazzový Babylon, v ktorom bude radosť...