Jazzman týždňa: Kevin Hays

Jazzman týždňa: Kevin Hays

Americký jazzový klavirista a skladateľ, rodený Newyorčan, ktorý počas svojej kariéry nahral ako leader viac ako 20 albumov. Jeho štýl improvizácie je typický lineárnym hraním a silným harmonickým cítením, ako aj "odsekávaním nôt" použítím pedála, čím pripomína hru revolučného klaviristu Paula Bleya. Kevin Hays sa na scénu dostal už ako tínedžer a počas viac ako troch dekád svojej kariéry spolupracoval s množstvom významných mien jazzového sveta.

 

Kevin Hays sa narodil 1. mája 1968 v centre New Yorku, no detstvo strávil v Greenwichi v štáte Connecticut. Klavíru sa začal venovať už ako 6-ročný po vzore svojho otca, ktorý bol amatérskym pianistom. Hays sa do rodného New York City vrátil v roku 1985, kedy začal ešte popri štúdiu na strednej škole hrávať v jazzových kluboch.  Chvíľu pôsobil v kapele barytón saxofonistu Nicka Brignolu a dokonca nastúpil aj na Manhattan School of Music, no už po semestri školu opustil, aby sa naplno venoval hraniu. Svoj debutový album El Matador (1990) nahral ako 22-ročný pre japonské vydavateľstvo Jazz City. Už na tomto prvom albume sa objavuje bubeník Bill Stewart, z ktorého sa v nasledujúcich desaťročiach stal Haysov stabilný spoluhráč. Ako hosť tu vystúpil aj legendárny tenor saxofonista Joe Henderson.

 

90. roky pre Kevina Haysa prestavovali nesmierne plodné obdobie a ako leader vydával nové albumy takmer každoročne. Najprv to boli tri tituly pre vydavateľstvo SteepleChase - SweetEar (1991), Ugly Beauty (1991) a Crossroad (1992), potom nasledovali albumy pre prestížne vydavateľstvo Blue Note - 7th Sense (1994) a Go Around (1995). Na jeho nahrávkach sa objavili prvotriedni hudobníci americkej jazzovej scény, trubkár Eddie Henderson, saxofonisti Vincent HerringSeamus Blake, vibrafonista Steve Nelson, kontrabasisti Larry Grenadier a Doug Wiess a bubeníci Joe Chambers, Carl Allen, Jeff Williams, Billy Hart a Brian Blade. Vrcholným albumom tohto obdobia bol titul pod záštitou Blue Note s názvom Andalucia (1996), ktorý nahral Kevin Hays v triu s kontrabasistom Ronom Carterom a bubeníkom Jackom DeJohnetteom

 

Najdlhšie pôsobiaca Haysova formácia je trio s kontrabasistom Dougom Wiessom a bubeníkom Billom Stewartom, ktorá spolu vystupovalo 15 rokov. Okrem toho Hays počas svojej kariéry hosťoval u viacerých bandleaderov, medzi nimi Benny Golson (okolo roku 1990), Joshua Redman (1992), Seamus Blake (od roku 1993), Eddie Henderson (od roku 1994) a Sonny Rollins (1995). V roku 2015 založil Kevin Hays nové trio s názvom New Day Trio s basistom Robom Jostom a bubeníkom Gregom Josephom, ktoré zároveň spolu nahralo album New Day. Prekvapením tohto titulu je Hays a jeho versatilita - okrem hrania na klavíri a fender rhodes sa dokonca na niekoľkých trackoch predstavil aj ako spevák. Najnovší Haysov počin je duo s gitaristom a spevákom pôvodom z afrického Beninu, Lionelom Loueke. Spoločne v roku 2017 vydali album s názvom Hope, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Newvelle. 

 

 

O Kevinovi Haysovi budeme v najbližšom období na Slovensku ešte veľa počuť - aktuálne pôsobí ako čestný člen medzinárodnej odbornej poroty ankety Esprit za najlepší jazzový album roka, nad ktorou zároveň  zobral tento rok záštitu.

 

Zdroj: wikipedia.org

Foto: Chris Drukker

Autor: Martin Uherek

 

 

 

Ďalšie články

Novinka Kevina Haysa ponúka výlet do sveta jazzu i melodického pesničkárstva
Americký klavirista Kevin Hays sa po štyroch rokoch vracia do nahrávacieho štúdia s novými...
Live From Our Living Rooms: online festival priamo z obývačiek newyorských hudobníkov
Rovnako ako u nás, aj v New Yorku sa práca miestnych hudobníkov prerušila z dôvodov...
Z našej obývačky do vašej obývačky: livestream Ladislava Fančoviča a Jany Dekánkovej už v utorok večer
Súčasná situácia začína pomaly preverovať charaktery ľudí, úroveň komunikácie s najbližším...
Big band v časoch koronavírusu. Cotatcha Orchestra nahral bez spoločného stretnutia novú skladbu
Šestnásťčlenný český big band Cotatcha Orchestra mal minulý týždeň nahrávať dlho plánovaný debutový...
Iniciatíva ,,Aby kultúra žila’’ prináša livestream koncerty. Piatkový večer patrí Sise Fehér feat. Vladko Mikláš
Speváčka a multiinštrumentalistka Sisa Fehér zarezonovala už svojím projektom Fehero...