Jazzpopový kráľ Jamie Cullum zahrá po prvý raz Slovensku!

Jazzpopový kráľ Jamie Cullum zahrá po prvý raz Slovensku!
jazz.sk

Sinatra v teniskách, aj to je jedno z označení britského jazzpopového speváka, klaviristu a showmana Jamieho Culluma, ktorý v roku 2014 konečne zavíta na Slovensko. Svoj koncert odohrá vo štvrtok 19. júna v Aegon aréne Národného tenisového centra (NTC) v Bratislave.

 

Jeho fanúšikovia sa môžu tešiť na vystúpenie plné skvelých autorských skladieb, netradičných coververzií, ale i na veľa improvizácie. A to všetko so šarmom jemu vlastným. Vstupenky na koncert za skvelé najnižšie ceny sa budú predávať v sieti Ticketportal, pričom všetky miesta budú na sedenie. Vystúpenie anglického muzikanta bude predzvesťou mestského festivalu BA City Beats, ktorý sa uskutoční 20. a 21. júna na Pláži pod Ufom v Bratislave. 

 

 

Jamie Cullum sa na scéne pohybuje od konca deväťdesiatych rokov. Začínal džezovými štandardami a postupne sa prepracoval k vlastnej tvorbe. Svojpomocne, len za pár stovák libier, si v roku 1999 vydal prvý album Heard It All Before. Ten je dnes veľkou raritou, na eBay sa jeho kópie predávajú aj za 600 libier.

Po ukončení štúdia anglickej literatúry na Reading University na neho nadviazal jeho nasledovníkom - štúdiovkou Pointless Nostalgic (2002). Predstaviť ju prišiel aj do populárnej televíznej šou Parkinson. To, čo po nej nasledovalo, mladému hudobníkovi doslova zmenilo život. Vydavateľstvo Universal vtedy zaujal natoľko, že mu okamžite ponúklo zmluvu na 1 milión libier, ak vydá nasledujúce tri albumy práve u nich. Cullum súhlasil a určite ich nesklamal.

 

S ďalším albumom Twentysomething (2003) dosiahol vo Veľkej Británii platinovú platňu a nahrávka sa stala nejpredávanejším jazzovým albumom roka v krajine. Už koncom roka 2003 bol Cullum najpredávenejším britským jazzovým umelcom v dejinách. Odvtedy uviedol na trh ďalšie tri vynikajúce štúdiovky - Catching Tales (2005), The Pursuit (2009) a Momentum (2013).   

Počas 15 rokov na scéne stihol charizmatický Jamie Cullum vydať celkovo šesť štúdioviek, z ktorých pochádzajú také hity ako Don't Stop The Music, Everlasting Love, I’m All Over It alebo Love for Sale. Za skladbu Gran Torino z rovnomenného filmu slávneho Clinta Eastwooda bol nominovaný na Zlatý glóbus. Na konte má aj nominácie na Grammy a Brit Awards. Darí sa mu aj v súkromnom živote. V roku 2010 sa oženil s vnučkou legendárneho spisovateľa Roalda Dahla, s ktorou má dve deti. Ak sa nevenuje rodine, neskladá a nekoncertuje, zamestnáva ho príprava vlastnej džezovej relácie na BBC 2.

 

 

Samostnou kapitolou sú pri tomto 34-ročnom muzikantovi jeho vystúpenia. Cullum je totiž hudobníkom, ktorý ľuďom dokáže podať jazzové skladby tak, ako nikto iný. Počas koncertov tento Angličan nielen spieva a hrá na klavíri, ale predvádza i beatbox, skáče po pódiu a rád si robí výlety do publika. “No nebol som taký vždy. To všetko je výsledkom množstva koncertov, ktoré som robil s omnoho skúsenejšími hudobníkmi, ktorý vo mňa verili. Trvalo mi asi osem rokov, kým som sa na pódiu začal cítiť naozaj dobre,” povedal pred niekoľkými týždňami v jednom rozhovore.

Svoj talent už predviedol na tých najprestížnejších svetových festivaloch ako Glastonbury, Coachella či North Sea Jazz. Úspešný je aj v Japonsku, kde sa milovník tvorby Milesa Davisa a Toma Waitsa predstaví už o pár dní. “Sme radi, že do zbierky krajín, v ktorých vystupoval, v júni pribudne aj Slovensko. Ešte viac nás teší, že k nám príde už ako ostrieľaný muzikant, na ktorého je radosť pozerať sa i počúvať ho,” dodal PR manažér koncertu Ján Papač. 

 

Tlačovú správu poskytol Ján Papač / Kuul Fabrik

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Herbie Hancock
  Herbie Hancock je americký klavírista, klávesista, skladateľ a v súčasnosti...
Zomrel český trombónista Svatopluk Košvanec
Svatopluk Košvanec (* 1936) patril od šesťdesiatych rokov minulého storočia k absolútnej špičke...
CD Príbehy jazzu: Spôsob ako rozšíriť domácu jazzovú poslucháčsku základňu?
To, že sa jazz radí do kategórie menšinových žánrov spôsobuje najmä úzka skupina fanúšikov tohto...
Martin Uherek: Prial by som si, aby CD Príbehy jazzu zaujalo všetky generácie
Stretol som sa s mladým banskobystrickým hudobníkom, saxofonistom, skladateľom a pedagógom Martinom...
Časopis s novým jazzovým outfitom
Už je tomu raz tak: panta rhei – všetko plynie, všetko sa mení a nebude tomu inak ani v printovom...
Košické „Jazzáky“ s vynikajúcim programom
Medzinárodný jazzový festival v Košiciach zažíva postkovidový reštart v plnej paráde. Od utorka 4....
Navždy odišiel legendárny saxofonista Pharoah Sanders
V nedeľu 25. septembra vyšla na twitteri oficiálna správa vydavateľstva Luaka Bop o odchode...
David Kollar a prepojenie nových svetov
   Festival CITY SOUNDS Bratislava, ktorý tento piatok a sobotu (23.–24. septembra)...