José James sa vracia na Slovensko s poctou Billie Holiday

José James sa vracia na Slovensko s poctou Billie Holiday
Patrik Gömöri

José James sa vracia na Slovensko uctiť si legendu Billie Holiday. Milovníkov černošských žánrov, hlavne jazzu, bluesu, soulu a hip-hopu, čaká 24. novembra skutočná lahôdka. V rámci cyklu koncertov City Sounds of Bratislava sa do hlavného mesta Slovenska vráti José James. Tentokrát hip-hopový jazzman poteší svojich fanúšikov vlastnými verziami skladieb od legendárnej speváčky Billie Holiday. Tej svojim aktuálnym albumom vzdal poctu k 100. výročiu narodenia.

 

 

Naposledy si Slovensko mohlo užiť prítomnosť charizmatického Josého Jamesa pred dvomi rokmi. Vtedy vystúpil s albumom No Beginning No End, ktorý znamenal prielom v jeho kariére. Na základoch pozitívnej kritiky hudobných fajnšmekrov a poslucháčov budoval ďalej nahrávkou While You Were Sleeping (2014) a čerstvou poctou hudobnej legende Billie Holiday s názvom Yesterday I Had The Blues: The Music of Billie Holiday. Túto kolekciu s príťažlivými menami jazzu a bluesu - klaviristom Jasonom Moranom, basgitaristom Johnom Patituccim a bubeníkom Ericom Harlandom nahral pod producentskou taktovkou Don Was.

 

 

"Nikdy to pre mňa nebolo o tom, či to bude jazz alebo hip-hop. Všetko to bolo o kreatívnych ľuďoch, ktorí mali rozdielne zvuky," opisuje svoje štúdium na prestížnej New School for Jazz and Contemporary Music in NewYork City. Do uší ľudí sa dostal náhodou. Jeho prvotín sa chopil dídžej z verejnoprávneho BBC Radio 1 a zaradil ho do svojho playlistu, pričom ho neskôr aj získal pre svoje vydavateľstvo Brownswood Recordings. Pod jeho hlavičkou vydal albumy The Dreamer (2008) a Blackmagic (2010). Podmanivou fúziou jazzu a hip-hopu oslovil magazíny Okayplayer a Wax Poetics, ktoré sa predtým orientovali výhradne na hip-hop a soul.

 

 

Hojný počet vystúpení a experimentov dostali Josého Jamesa k značke Blue Note. Prestížny hudobný dom sa o neho stará od singla Trouble, s ktorým putoval od jednej známej americkej talk show k druhej. Ako tento výnimočný hudobník vníma hudbu? “Keď som vyrastal, vyzeralo to tak, že každý mesiac vychádzal nejaký prelomový album. Bolo to naozaj vzrušujúce obdobie pre fanúšikov hudby.  Pamätám sa nedočkavosti na album od 10 000 Maniacs alebo Ice Cube. Tam sa nahromadila moja kreativita," povedal 37-ročný inovátor.

 

 

Ak ste si nechali pred dvomi rokmi ujsť vystúpenie jedinečného multiinštrumentalistu a rúcača hraníc medzi žánrami, nevynechajte druhú šancu. Už 24. novembra o 19. hodine vám v bratislavskom MMC predvedie všetko to, v čom ho inšpirovala legenda černošských žánrov Billie Holiday.  V predaji je aj 50ks vstupeniek za uvádzaciu cenu.

 

Koncert sa koná s finančnou podporou Ministerstva kultury SR, Bratislavského samosprávneho kraja a SOZA.

 

Tlačová správa

 

 

 

 

Ďalšie články

Di Meola a Rubalcaba naplnili obrátenú pyramídu
Al Di Meola & Gonzalo Rubalcaba, 15.11.2013 Slovenský rozhlas, Bratislava   Nezabudnuteľnú...
Etta James – Radosť, bolesť, horkosť i utrpenie 3/3
Pokračovanie druhého dielu:          Etta James sa pretransformovala na...
Brian Blade: Aj pri odlišných názoroch nás spája ľudskosť
Náš rozhovor s bubeníkom Brianom Bladeom je vyústením dlhoročného záujmu o jeho osobu a ...
Cassandra Wilson priniesla Bratislave hudbu tvorenú srdcom
11.december 2014, Nová Scéna, Bratislava   Bohatú koncertnú sezónu prišla do Bratislavy...
Súťaž o 2 x 2 vstupenky na koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze
Prinášame vám súťaž o 2 x 2 vstupenky na premiérový koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze na...
Navždy odišla výrazná postava moderného jazzu. Vo veku 66 rokov zomrel klavirista Lyle Mays
Iba včera obletela svet ďalšia smutná správa. Vo veku 66 rokov navždy odišiel klavirista Lyle...
Slovenské trio Darkness Positive prináša záznam z koncertu Nitra live. Nahrávka predznamenáva druhý album pripravovaný na jeseň
Hrajú pop, jazz, dance, funk aj hip hop a ich hudba sa pozdáva osobnostiam ako David Koller či...
Winter JazzFest Trnava 2020: Generácia Z ovládne pódium jubilejného ročníka zimného jednodňového jazzového festivalu v Trnave
Kultúrne centrum Malý Berlín v Trnave sa stane už po tretíkrát domovom pre priaznivcov kvalitnej...