José James sa vracia na Slovensko s poctou Billie Holiday

José James sa vracia na Slovensko s poctou Billie Holiday
Patrik Gömöri

José James sa vracia na Slovensko uctiť si legendu Billie Holiday. Milovníkov černošských žánrov, hlavne jazzu, bluesu, soulu a hip-hopu, čaká 24. novembra skutočná lahôdka. V rámci cyklu koncertov City Sounds of Bratislava sa do hlavného mesta Slovenska vráti José James. Tentokrát hip-hopový jazzman poteší svojich fanúšikov vlastnými verziami skladieb od legendárnej speváčky Billie Holiday. Tej svojim aktuálnym albumom vzdal poctu k 100. výročiu narodenia.

 

 

Naposledy si Slovensko mohlo užiť prítomnosť charizmatického Josého Jamesa pred dvomi rokmi. Vtedy vystúpil s albumom No Beginning No End, ktorý znamenal prielom v jeho kariére. Na základoch pozitívnej kritiky hudobných fajnšmekrov a poslucháčov budoval ďalej nahrávkou While You Were Sleeping (2014) a čerstvou poctou hudobnej legende Billie Holiday s názvom Yesterday I Had The Blues: The Music of Billie Holiday. Túto kolekciu s príťažlivými menami jazzu a bluesu - klaviristom Jasonom Moranom, basgitaristom Johnom Patituccim a bubeníkom Ericom Harlandom nahral pod producentskou taktovkou Don Was.

 

 

"Nikdy to pre mňa nebolo o tom, či to bude jazz alebo hip-hop. Všetko to bolo o kreatívnych ľuďoch, ktorí mali rozdielne zvuky," opisuje svoje štúdium na prestížnej New School for Jazz and Contemporary Music in NewYork City. Do uší ľudí sa dostal náhodou. Jeho prvotín sa chopil dídžej z verejnoprávneho BBC Radio 1 a zaradil ho do svojho playlistu, pričom ho neskôr aj získal pre svoje vydavateľstvo Brownswood Recordings. Pod jeho hlavičkou vydal albumy The Dreamer (2008) a Blackmagic (2010). Podmanivou fúziou jazzu a hip-hopu oslovil magazíny Okayplayer a Wax Poetics, ktoré sa predtým orientovali výhradne na hip-hop a soul.

 

 

Hojný počet vystúpení a experimentov dostali Josého Jamesa k značke Blue Note. Prestížny hudobný dom sa o neho stará od singla Trouble, s ktorým putoval od jednej známej americkej talk show k druhej. Ako tento výnimočný hudobník vníma hudbu? “Keď som vyrastal, vyzeralo to tak, že každý mesiac vychádzal nejaký prelomový album. Bolo to naozaj vzrušujúce obdobie pre fanúšikov hudby.  Pamätám sa nedočkavosti na album od 10 000 Maniacs alebo Ice Cube. Tam sa nahromadila moja kreativita," povedal 37-ročný inovátor.

 

 

Ak ste si nechali pred dvomi rokmi ujsť vystúpenie jedinečného multiinštrumentalistu a rúcača hraníc medzi žánrami, nevynechajte druhú šancu. Už 24. novembra o 19. hodine vám v bratislavskom MMC predvedie všetko to, v čom ho inšpirovala legenda černošských žánrov Billie Holiday.  V predaji je aj 50ks vstupeniek za uvádzaciu cenu.

 

Koncert sa koná s finančnou podporou Ministerstva kultury SR, Bratislavského samosprávneho kraja a SOZA.

 

Tlačová správa

 

 

Esprit 2023

 

 

Ďalšie články

Di Meola a Rubalcaba naplnili obrátenú pyramídu
Al Di Meola & Gonzalo Rubalcaba, 15.11.2013 Slovenský rozhlas, Bratislava   Nezabudnuteľnú...
Etta James – Radosť, bolesť, horkosť i utrpenie 3/3
Pokračovanie druhého dielu:          Etta James sa pretransformovala na...
Filmové fórum predstaví vzácne jazzové krátke filmy zo začiatku storočia
Filmové fórum mesta New York začiatkom júna predstaví krátku kolekciu vzácnych jazzových krátkych...
Brian Blade: Aj pri odlišných názoroch nás spája ľudskosť
Náš rozhovor s bubeníkom Brianom Bladeom je vyústením dlhoročného záujmu o jeho osobu a ...
Týždeň slovenského jazzu: vokalisti
Dnes to bude stručnejšie, keďže zo spomenutej päťky som sa viacmenej dostal len k dvom albumom...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...
UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
Neviem s tým nič robiť, ale Brno som si v poslednom období nesmierne zamiloval: počas celého roka...