Juraj Griglák pozýva na krst: V Kafe Scherz pokrstí svoj live album

Juraj Griglák pozýva na krst: V Kafe Scherz pokrstí svoj live album
Patrik Gömöri
Kontrabasista a basgitarista Juraj Griglák si pre svojich fanúšikov a milovníkov jazzu pripravil skutočnú chuťovku. V týchto dňoch vydáva pod taktovkou vydavateľstva Real Music House album Juraj Griglák & Company Live feat. Bobby Sparks, Poogie Bell, Chris Hemingway. Nahrávka s americkými hudobníkmi vznikla počas koncertnej šnúry po Slovensku.

Nahrávka z koncertu je pravdivejšia ako štúdiový album


Jeden z našich najúspešnejších basgitaristov patrí medzi hŕstku slovenských muzikantov, ktorí sa môžu pochváliť bohatou spoluprácou s celosvetovo uznávanými kolegami. V roku 2015 Juraj Griglák zorganizoval úspešnú šnúru s americkými hudobníkmi a podaril sa mu ozajstný husársky kúsok. Veď na Slovensko dotiahol hneď dve jazzové legendy - klávesistu Bobby Sparksa a bubeníka Poogie Bella. ,,Bobby Sparks je jeden z najvyťaženejších keyboardistov na svete, spolupracoval napríklad s Marcus Millerom či Roy Hargroveom. Je azda jediný človek, ktorý odmietol speváka Princa. Mal už dohodnutú inú spoluprácu a bol natoľko seriózny, že ju kvôli Princovi nezrušil,“ prezrádza Juraj Griglák. Bubeník Poogie Bell má na svojom konte spoluprácu s menami ako Stanley Clark, David Bowie, Erykah Badu, Chaka Khan či Marcus Miller. Trojicu na turné sprevádzal mladý talentovaný saxofonista Chris Hemingway. ,,Vypočul som si nahrávku z koncertu v Martine a zistil som, že sú v nej jedinečné pasáže, ktoré vzniknú len “live“. Keď sa nahráva album v štúdiu, všetko je dokonalé, my muzikanti ideme na istotu, veľmi neriskujeme. Na koncerte sme však trúfalejší, autentickí, a o to pravdivejší. Vďaka energii z vystúpenia tu vznikajú vesmírne momenty, ktoré sa už nezopakujú,“ hovorí Juraj Griglák, ktorý sa dlho túžil podeliť o nahrávku s fanúšikmi. Vďaka vydavateľstvu Real Music House, ktorý album produkoval, sa mu tonapokon podarilo. Nahrávka bola podporená z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia. Vydanie CD podporili Hudobný fond a SOZA.
 
Album pokrstia na koncerte bratia Popovičovci a Juraj Mokrý
 
Juraj Griglák pokrstí svoju novinku Juraj Griglák & Company Live feat. Bobby Sparks, Poogie Bell, Chris Hemingway počas koncertu, ktorý sa uskutoční 1. októbra v bratislavskom Kafe Scherz. Úlohy krstných rodičov sa zhostia hneď traja Jurajovi kamaráti: Juraj Mokrý a bratia Sáva Popovič a Anton Popovič. Kým je verejne známe, že bratia Popovičovci majú k hudbe blízko - Anton je dirigent a hudobný skladateľ, Sáva spieva a hrá na basgitaru - málokto vie, že Juraj Mokrý je tiež nadšený basgitarista. ,,S Jurajom Mokrým sme si už viackrát zahrali u mňa doma, veľmi mu to ide. Ku všetkým trom krstným otcom mám blízko a teším sa, čo v takejto zostave počas krstu vymyslia,“ hovorí Juraj Griglák. Pri uvedení albumu do života bude i saxofonista Chris Hemingway, ktorý priletí z New Yorku. Na pódiu ho doplní ďalší zahraničný muzikant, izraelský bubeník Utsi Zimring, ktorý pôsobil dvanásť rokov v New Yorku a spolupracoval so svetovou hudobnou špičkou, ako napríklad gitaristom Mike Sternom či klaviristom David Kikoskim. Na klavíri bude Juraja Grigláka sprevádzať jeho „muzikantský brat“ Eugen Vizváry. Na koncerte zaznejú skladby z Griglákovho albumu Time To Fly i z nového albumu Eugen Vizváryho  For Jaco. Koncert v Bratislave je vyústením mini koncertnej šnúry, a teda koncertov na Medzinárodnom jazzovom festivale v Košiciach (29.9), a v Banskej Štiavnici v Caffe Bar Archanjel (30.9).

Tlačová správa

 

Esprit 2023

Galéria

pozvánka.png

 

 

Ďalšie články

Eugen Vizváry: Vďaka albumom spoznáva človek sám seba
Stretol som sa so slovenským hudobníkom, klaviristom a skladateľom Eugenom Vizvárym. Hovorili sme...
Eugen Vizváry debutuje s albumom Part One
Jeden z najvyhľadávanejších slovenských klavíristov, Eugen Vizváry sa dočkal svojho debutového...
Večer najlepšieho slovenského jazzu po prvýkrát v televízií: Esprit 2017 v nedeľu na Dvojke
Tí z vás, ktorí osobne nestihli, alebo by si radi pripomenuli tohtoročný Esprit 2017, slávnostný...
Recenzia CD: Vizváryho pocta basgitarovej legende
Klavirista a skladateľ Eugen Vizváry vydáva svoj v poradí druhý album. Je zvláštny tým, že ho...
Týždeň slovenského jazzu: vokalisti
Dnes to bude stručnejšie, keďže zo spomenutej päťky som sa viacmenej dostal len k dvom albumom...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...
UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
Neviem s tým nič robiť, ale Brno som si v poslednom období nesmierne zamiloval: počas celého roka...