Juraj Griglák pozýva na krst: V Kafe Scherz pokrstí svoj live album

Juraj Griglák pozýva na krst: V Kafe Scherz pokrstí svoj live album
Patrik Gömöri
Kontrabasista a basgitarista Juraj Griglák si pre svojich fanúšikov a milovníkov jazzu pripravil skutočnú chuťovku. V týchto dňoch vydáva pod taktovkou vydavateľstva Real Music House album Juraj Griglák & Company Live feat. Bobby Sparks, Poogie Bell, Chris Hemingway. Nahrávka s americkými hudobníkmi vznikla počas koncertnej šnúry po Slovensku.

Nahrávka z koncertu je pravdivejšia ako štúdiový album


Jeden z našich najúspešnejších basgitaristov patrí medzi hŕstku slovenských muzikantov, ktorí sa môžu pochváliť bohatou spoluprácou s celosvetovo uznávanými kolegami. V roku 2015 Juraj Griglák zorganizoval úspešnú šnúru s americkými hudobníkmi a podaril sa mu ozajstný husársky kúsok. Veď na Slovensko dotiahol hneď dve jazzové legendy - klávesistu Bobby Sparksa a bubeníka Poogie Bella. ,,Bobby Sparks je jeden z najvyťaženejších keyboardistov na svete, spolupracoval napríklad s Marcus Millerom či Roy Hargroveom. Je azda jediný človek, ktorý odmietol speváka Princa. Mal už dohodnutú inú spoluprácu a bol natoľko seriózny, že ju kvôli Princovi nezrušil,“ prezrádza Juraj Griglák. Bubeník Poogie Bell má na svojom konte spoluprácu s menami ako Stanley Clark, David Bowie, Erykah Badu, Chaka Khan či Marcus Miller. Trojicu na turné sprevádzal mladý talentovaný saxofonista Chris Hemingway. ,,Vypočul som si nahrávku z koncertu v Martine a zistil som, že sú v nej jedinečné pasáže, ktoré vzniknú len “live“. Keď sa nahráva album v štúdiu, všetko je dokonalé, my muzikanti ideme na istotu, veľmi neriskujeme. Na koncerte sme však trúfalejší, autentickí, a o to pravdivejší. Vďaka energii z vystúpenia tu vznikajú vesmírne momenty, ktoré sa už nezopakujú,“ hovorí Juraj Griglák, ktorý sa dlho túžil podeliť o nahrávku s fanúšikmi. Vďaka vydavateľstvu Real Music House, ktorý album produkoval, sa mu tonapokon podarilo. Nahrávka bola podporená z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia. Vydanie CD podporili Hudobný fond a SOZA.
 
Album pokrstia na koncerte bratia Popovičovci a Juraj Mokrý
 
Juraj Griglák pokrstí svoju novinku Juraj Griglák & Company Live feat. Bobby Sparks, Poogie Bell, Chris Hemingway počas koncertu, ktorý sa uskutoční 1. októbra v bratislavskom Kafe Scherz. Úlohy krstných rodičov sa zhostia hneď traja Jurajovi kamaráti: Juraj Mokrý a bratia Sáva Popovič a Anton Popovič. Kým je verejne známe, že bratia Popovičovci majú k hudbe blízko - Anton je dirigent a hudobný skladateľ, Sáva spieva a hrá na basgitaru - málokto vie, že Juraj Mokrý je tiež nadšený basgitarista. ,,S Jurajom Mokrým sme si už viackrát zahrali u mňa doma, veľmi mu to ide. Ku všetkým trom krstným otcom mám blízko a teším sa, čo v takejto zostave počas krstu vymyslia,“ hovorí Juraj Griglák. Pri uvedení albumu do života bude i saxofonista Chris Hemingway, ktorý priletí z New Yorku. Na pódiu ho doplní ďalší zahraničný muzikant, izraelský bubeník Utsi Zimring, ktorý pôsobil dvanásť rokov v New Yorku a spolupracoval so svetovou hudobnou špičkou, ako napríklad gitaristom Mike Sternom či klaviristom David Kikoskim. Na klavíri bude Juraja Grigláka sprevádzať jeho „muzikantský brat“ Eugen Vizváry. Na koncerte zaznejú skladby z Griglákovho albumu Time To Fly i z nového albumu Eugen Vizváryho  For Jaco. Koncert v Bratislave je vyústením mini koncertnej šnúry, a teda koncertov na Medzinárodnom jazzovom festivale v Košiciach (29.9), a v Banskej Štiavnici v Caffe Bar Archanjel (30.9).

Tlačová správa

 

Galéria

pozvánka.png

 

 

Ďalšie články

Eugen Vizváry: Vďaka albumom spoznáva človek sám seba
Stretol som sa so slovenským hudobníkom, klaviristom a skladateľom Eugenom Vizvárym. Hovorili sme...
Eugen Vizváry debutuje s albumom Part One
Jeden z najvyhľadávanejších slovenských klavíristov, Eugen Vizváry sa dočkal svojho debutového...
Večer najlepšieho slovenského jazzu po prvýkrát v televízií: Esprit 2017 v nedeľu na Dvojke
Tí z vás, ktorí osobne nestihli, alebo by si radi pripomenuli tohtoročný Esprit 2017, slávnostný...
Recenzia CD: Vizváryho pocta basgitarovej legende
Klavirista a skladateľ Eugen Vizváry vydáva svoj v poradí druhý album. Je zvláštny tým, že ho...
Keď to isté je podstatne iné alebo tučná analógová nádielka
Starostlivo zostavený výber nahrávok čoraz lepšieho „minibigbadu“ Fats Jazz Band, ktorý vyšiel v...
Ďalšie objavy v Brne alebo exkurzia za česko-slovenským jazzom
V úvodnom reporte z Central European Jazz Showcase, ktorý prebehol minulý týždeň (27.–28. júna) v...
Ako som objavoval slovenský jazz. V Brne.
„Prečo tam vlastne chceš ísť?“, pýtala sa ma pred niekoľkými dňami, v predvečer brnianského...
Soundtrack k môjmu životu – John Pizzarelli Trio: Live at Birdland
Každý má na (pomyselnom) nočnom stolíku knihy či nahrávky, ktoré nás sprevádzajú a potešujú...