Keď marketing vyhrá nad umením: Carrie Underwood uvedená do Oklahoma Hall of Fame namiesto Charlieho Christiana

Keď marketing vyhrá nad umením: Carrie Underwood uvedená do Oklahoma Hall of Fame namiesto Charlieho Christiana

Už druhý rok po sebe zamietla Oklahoma Hall of Fame (Oklahomská sieň slávy) žiadosť o posmrtné uvedenie prelomového jazzového gitaristu Charlieho Christiana do svojich siení. Napriek snahe viacerých zapálených fanúšikov a skutočnosti, že sa tento rok jedná o 75 výročie jeho smrti, Charliemu stále ostávajú dvere zatvorené. Namiesto neho bola tento rok ocenená 33-ročná popová speváčka Carrie Underwood.

 

Dôvody OKHOF (Oklahoma Hall of Fame) ostávajú verejnosti neznáme a zrejme nepomohlo ani slovo gitaristu Vince Gilla, ktorý je členom organizácie. Obzvlášť mätúci je celý scenár tohtoročných hudobných ocenení, keď Christiana porovnáme s jedinou zástupkyňou hudobníkov, ktorá bol tento rok do Oklahomskej siene slávy uvedená.

 

Nechceme tvrdiť, že Carrie Underwood si ocenenie nezaslúži. Vo veku 33 rokov je táto popová speváčka o 8 rokov staršia ako Charlie v dobe svojho úmrtia a ako rodáčka z mesta Checotah je známa najmä svojim nadpriemerným spevom v porovnaní s ostatnými hviezdami éry autotuningu (počítačom ovládaného automatického vylaďovania tónov). Píše svoje vlastné piesne, ktoré pre efekt na svojich multimiliónových superstar turné sprevádza hrou na gitaru. Ako víťazka súťaže American Idol  2005 sa teší obrovskej popularite a aktívne a neustále pracuje na svojej kariére, vďaka čomu celosvetovo predala viac než 65 miliónov nosičov.

 

 

Zrejme to boli dôvody, pre ktoré si Underwood svoje ocenenie podľa OKHOF zaslúžila. Charlie Christian, ktorý sa s rodičmi ako batoľa presťahoval do Oklahomy, určite nepredal 65 miliónov platní a pre svoj krátky život sa nestihol stať svetoznámym menom v očiach laickej verejnosti. Faktom však ostáva, že bol revolucionárom v hre na elektrickú gitaru a vlastne bol prvým hráčom, ktorý tento nástroj preslávil, aj napriek tomu, že bol černoch v silne segregovanej spoločnosti 30. rokov minulého storočia v USA. Ledva dosiahol dospelosť, keď sa dostal do kapely kráľa swingu Bennyho Goodmana, zrejme najznámejšej hudobnej osobnosti tejto doby (snáď s výnimkou Louisa Armstronga).

 

V roku 1937 mal Christian 21 rokov a aj keby vtedy boli v Amerike televízne talentové show, nemohol by v nich kvôli svojej rase vystúpiť. Pri príležitosti 100. výročia od Charlieho narodenia ho jazzový kritik Kevin Whitehead v článku pre NPR označil na jediný a najväčší vplyv v histórii hry na elektrickú gitaru: "Charlie Christian zanechal svoju stopu na tisícoch hudobníkov, ktorí pritom ani nepoznajú jeho meno. Vplyvnejší ako toto sa asi už byť nedá."

 

Oklahomská komunita sa nevzdáva a nominuje Charlieho Christiana do Oklahomskej siene slávy opäť aj budúci rok. Či sa konečne tomuto prelomovému hudobníkovi dostane úcty, ktorú si podľa nás určite zaslúži, ostáva v rukách členov OKHOF. Snáď v roku 2018 zvíťazí umenie nad marketingom.

 

Zdroj: nondoc.com

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Charlie Christian
Gitarista, ktorý hoci sa dožil iba krátkych 25 rokov, stihol sa za svoju kariéru presláviť ako prvý...
Do siene slávy Grammy pribudli nové tituly: sú medzi nimi Davis, Coltrane, Armstrong aj Ella Fitzgerald
Organizácia "The Recording Academy" oznámila pred niekoľkými dňami najnovšie prírastky do siene...
Noví členovia siene slávy Ertegun pre rok 2016: Ben Webster, J.J. Johnson a Wayne Shorter
Hlasovanie je ukončené a výsledky ocenení Ertegun 2016 sú na svete. Medzi výhercami sú saxofonisti...
Quo vadis Bratislava Hot Serenaders?
Orchester Bratislava Hot Serenaders mohol aj vďaka Fondu na podporu umenia v tomto náročnom...
Grammy 2022. Poznáme nominantov 64. ročníka najprestížnejších ocenení
Nominácie na tohtoročné ocenenie Grammy sú už známe. Ide o 64. ročník odovzdávania...
Janka Kozáková si plní sny. V projekte Vlčie maky prináša folklórne piesne v jazzových aranžmánoch
Janu Kozákovú široká verejnosť vníma najmä ako speváčku kapely Mukatado, ktorá v tomto období...
Hitchcock už nemusí byť len veličinov pre filmových labužníkov. Britský saxofonista Alex Hitchcock prináša novinku Dream Band
Alex Hitchcock je britský saxofonista so sľubnou budúcnosťou, ktorý so svojim projektom Dream Band...