Kenny Garrett na novej doske odsúva svet bokom

Kenny Garrett na novej doske odsúva svet bokom
Miroslav Bachura

Ďalším z plejády hviezdnych jazzmanov, ktorý nezaháľajú ani v roku 2013, je fenomenálny americký saxofonista Kenny Garrett. Ten vydal v septembri nový štúdiový počin s názvom Pushing the World Away.

 

Pushing the World Away je v poradí tretím Garrettovým albumom pod patronátom labelu Marc Avenue Records. Táto spolupráca, fungujúca od roku 2008 priniesla živák Sketches of MD i na Grammy nominovanú dosku Seeds from the Underground. Treba jedným dychom doplniť, že i na novej doske je badateľná silná nadväznosť na predchádzajúce nahrávky, najmä na Seeds from the Underground. Garrett totiž vo svojich kompozíciách akoby skladal tribúty velikánom jazzovej histórie.

 

Nerozmýšľal som nad tým, že by som pokračoval v myšlienke tribútov, tak ako tomu bolo na Seeds alebo predtým na Songbook (Garrettov album z roku 1997). Proste som len písal hudbu. Napríklad, počas jedného výjazdu do Guadalope som začal komponovať rytmickú veselú skladbu o karibských ostrovoch a spomenul som si pritom na Sonnyho Rollinsa. Tá skladba sa volá J´ouvert, dúfam, že sa Sonnymu páči,“ nechal sa počuť samotný Garrett.

 

Čo sa týka samotného personálu, Garrett siahol po overených menách, väčšinu partov na albume nahrala kapela v zostave Benito Gonzales (klavír), Corcoran Holt (basa), Marcus Baylor (bicie), popri nich sa na nahrávaní podieľalo ďalších 9 hostí. Všetky skladby na albume pochádzajú z pera samotného Garretta.

 

Hudbu píšem stále, takže nebol problém prísť s novými vecami. Veľa som ale v poslednej dobe cestoval s kapelou a počas turné nie je čas na nacvičovanie nových vecí. Nahrávanie albumu vyžaduje veľa príprav a na to, aby som dal tej hudbe koncept, aby som z tých skladieb dostal to krásne, musel som všetko jednoducho odsunúť bokom,“ uzatvára príbeh vzniku albumu Garrett.

 

 

 

Ďalšie články

Zomrel saxofonista Lubomír Tamaškovič
Jas, to znamená pôvodné, silné svetlo. Možno, že raz či dvakrát sa mi tak podarilo zahrať, ešte na...
Monkovu súťaž vyhráva po prvýkrát v kategórii nástrojov žena!
Jedna z najprestížnejších jazzových súťaží na svete Thelonious Monk International Jazz Competition...
Taliansko-slovenský jazzový večer predstavil hudbu dvoch saxofonistov
Streda 5. februára patrila jazzovému saxofónu. Na pódiu bratislavského Ateliéru Babylon sa totiž...
Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
V marci odštartuje ôsmy ročník Večerných jazzových ateliérov. Hudobníci a vokalisti si opäť budú môcť zahrať v kapele pod vedením najlepších lektorov
V roku 2020 začína už ôsmy ročník Večerných jazzových ateliérov. Pre všetkých hudobníkov,...
Rozhovor s jedinečným československým triom Szaturma: o inšpiráciach, debutovom albume a blížiacom sa krste na JazzFestBrno
Za necelé tri roky svojho pôsobenia si trio Szaturma stihlo vybudovať svoj vlastný hudobný jazyk...
Hudobný darček pre milovníkov world music: Akordeonista Jean-Louis Matinier a gitarista Kevin Seddiki vystúpia v Bratislave
V sobotu 14. marca vystúpi v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca výnimočné hudobné duo z...
Sisa Fehérová a Cha bud: Skladba Holúbky spojili košických hudobníkov proti extrémizmu
“Môj milý, holubičí národ, sľúbili sme si vydržať,” refrén pesničky odkazuje hneď k dvom silným...