Košické jazzové slávnosti s Nikol Bókovou, Danom Bártom a Andym Middletonom

Košické jazzové slávnosti s Nikol Bókovou, Danom Bártom a Andym Middletonom
Peter Motyčka

Október je na Slovensku tradične jazzovým mesiacom, keďže práve v tomto období prebieha viacero významných festivalov. Už zajtra sa otvoria brány Medzinárodného jazzového festivalu v Košiciach, ktorý sa svojím 27. ročníkom radí k najstarším jazzovým podujatiam na Slovensku. Agentúra GeS ponúkne priaznivcom od utorka 3. októbra do štvrtka 5. októbra sériu podujatí v priestoroch GeS Klubu a v Gesto cafe&brunch na Ulici Laca Novomeského.

 

Prvý festivalový deň bude patriť košickým muzikantom. „Osvedčilo sa nám ponúknuť v prvý deň divákom vstup zdarma na koncerty hudobníkov, ktorí zatiaľ nie sú veľmi známi, no sú tunajší a majú veľký potenciál,“ vysvetlil Tomáš Szabados z Agentúry GeS. V utorok 3. októbra sa v Gesto cafe&brunch predstavia klavirista Oliver Palko a tiež formácia The Bureau, laureát minuloročnej súťaže Jazz START UP. Pätica košických hudobníkov prechádza vo svojej tvorbe širokým výberom jazzových žánrov ako post bop, modal jazz, hard bop alebo new jazz, v ktorých prepájajú tradíciu s modernými prvkami.

 

 

Streda 4. októbra bude v GeS Klube patriť overeným stáliciam: prešovskej formácii AMC Trio PLUS s s hosťujúcim americkým saxofonistom Andym Middletonom ako aj českému vokalistovi Danovi Bártovi spolu s formáciou Robert Balzar Trio. Prekvapením bude vystúpenie anglického gitaristu Dana Owena. „Začínal s hraním v krčmách, našiel sa aj v práci s drevom. Chcel pracovať pre svetoznámeho výrobcu gitár, no pri práci v dielni prišiel o jedno oko. Jeho piesne sú plné príbehov – o priateľoch, ktorí prepadli drogám, o domácom zneužívaní, ale medzi jeho skladbami nájdeme napríklad aj ódu na starého otca.

 

 

Festival vyvrcholí vo štvrtok 5. októbra trojicou koncertov v GeS Klube. Ako prvá sa na pódium postaví česká zostava Nikol Bóková Trio. „Pianistka a skladateľka Nikol Bóková patrí medzi najväčšie objavy českej hudobnej scény. V roku 2021 získala za album Prometheus cenu Anděl v kategórii Jazz. V tom istom roku založila vlastné hudobné vydavateľstvo Soleil et Pluie.“ Z Talianska zavíta na košický festival aj zoskupenie Ruggero Robin Trio. Jeho lídrom je gitarista Ruggero Robin, ktorý počas svojej bohatej kariéry spolupracoval s takými zvučnými menami ako Andrea Bocelli, Zucchero, Luciano Pavarotti, Paul Young, či B.B. King. V domácich podmienkach je známy účinkovaním so spevákom Petrom Lipom a AMC Triom.Festival uzatvorí koncert britskej kapely Citrus Sun. Na prvý pohľad môže ísť o menej známe zoskupenie, kým si neuvedomíme, že jeho zostavu tvoria muzikanti zo svetoznámej skupiny Incognito. Je to zostava, ktorú ocenia skutoční jazzoví fajnšmekri ale aj tí, ktorých láka kvalitná muzika bez ohľadu na žáner,“ dodáva Tomáš. Szabodos.

 

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

 

Galéria

Košické jazzové slávnosti s Nikol Bókovou, Danom Bártom a Andym Middletonom
Košické jazzové slávnosti s Nikol Bókovou, Danom Bártom a Andym Middletonom

 

 

Ďalšie články

Jazz START UP vám môže dať krídla
Viaceré okolností naznačujú, že domácim jazzovým umelcom začína „ísť karta“: speváčka Kristína...
Ak hľadáte niečo inšpiratívne. Tolyqyn: Silver Seed
Som presvedčený o tom, že s odstupom storočí (ak to teda vôbec bude generáciám po nás...
Zahraničné úspechy Manuše Júlie Kozákovej
Speváčka Júlia Kozáková je známa predovšetkým vďaka debutovému albumu „Manuša“ (2022), ktorý získal...
City Sounds Festival jubiluje
Už zajtra budú organizátori i priaznivci bratislavského City Sounds Festivalu fúkať sviečky na...