Domáci jazzmani nezaháľali ani počas pandemického obdobia a dôkazom je množstvo jazzových albumov, ktoré uzreli svetlo v uplynulom roku 2021. O priazeň odbornej poroty v žánrovej kategórii Jazzová hudba, ktorá je súčasťou ocenenia Radio_Head Awards, sa aktuálne uchádza dvadsiatka ich albumov.
Rádiohlavy sa pod patronátom Rádia_FM udeľujú na Slovensku už štrnásť rokov, hoci žánrové kategórie (okrem jazzu sem patria klasická hudba, experimentálna hudba, world music / folk, hip-hop / rap / R'n'B, hard & heavy a elektronická hudba) pribúdali do portfólia Radio_Head Awards až neskôr. Prvú jazzovú „rádiohlavu“ si v roku 2013 prevzalo prešovské AMC Trio v spolupráci s Randym Breckerom za album „One Way Road To My Heart“ (Moosicus Records), doteraz posledné ocenenie v jazzovej kategórii získali Lukáš Oravec Orchestra s nahrávkou „Light of Blue“ (Lukáš Oravec Records).
Samotné hlasovanie začalo 10. 1. 2022 a prebieha v dvoch kolách: do 5. 2. 2022 vyberú porotcovia päticu finalistov, z ktorej v druhom kole vzíde začiatkom marca samotný víťaz. V odbornej porote (zoznam jej členov býva zverejňovaný až po skončení hlasovania) majú svoje zastúpenie hudobní publicisti, promotéri, jazzoví hudobníci či manažéri hudobných podujatí. Hoci štatút ocenenia uvádza, že nahrávky majú obsahovať výlučne slovenské hudobné diela, v prípade jazzových albumom treba tieto požiadavky brať s rezervou. Alebo žeby sa medzičasom objavili slovenské korene u autorov legendárnych štandardov Dolphin Dance, Oleo, Footprints či Solitude?
Ani s vročením to nebude celkom jednoznačné, keďže napríklad albumy „Reflection Of My Soul“ (Hudobný fond) gitaristu Samuela Marinčáka či nahrávka „In Pluto“ (Hudobný fond) projektu uO uO vyšli ešte v roku 2020. Obe sa tiež objavili v nomináciách ankety Esprit 2020, kde Marinčákov projekt získal na základe SMS hlasovania Cenu verejnosti.
Členovia poroty v žánrovej kategórii Jazzová hudba Radio_Head Awards 2021 môžu udeľovať svoje hlasy týmto albumom:
Adam Hudec: „OPUS 0 (Sonata for Bass Guitar)“ (vlastný náklad)
Alan & Stefan Bartus Trio: „Connectivity“ (Pavian records)
Altar Quartets: „November“ (Real Music House)
Branislav Dugovič: „Bang Bang Boogie Boogie“ (Real Music House)
Fats Jazz Band: „The World is Waiting for the Sunrise“ (Swingmánia)
František Báleš Ansámbel: „Hviezdoslav SONETY“ (Hudobný fond)
God and Eve: „The Creation / The Fastest Way To Deep Clean a House“ (Slnko Records)
Ivan Dimitrov: „And - So It Is“ (Hevhetia)
Juraj Schweigert & The Groove Time: „Spin-Off“ (vlastný náklad)
KIN: „KIN“ (Ma Records)
Ľubomír Gašpar Cimbal Project: „Ľubozvuk“ (Tonstudio Jaromír Rajchman)
Lukáš Oravec Quartet feat. Seamus Blake and Danny Grissett: „Movin' Spirit“ (Lukáš Oravec Records)
Martin Uherek – Príbehy jazzu vol. 3: „Začiatky moderného jazzu“ (PJ Sound Studio)
Peter Uher: „New Reality“ (vlastný náklad)
Samuel Marinčák: „Reflection Of My Soul“ (Hudobný fond)
Sisa Feher: „khi“ (Slnko Records)
Sisa Michalidesová: „Commedia“ (LP Studio)
Sisa Michalidesová: „Majster a Margaréta“ (LP Studio)
uO uO: „In Pluto“ (Hudobný fond)
Vlčie Maky: „Horehronie“ (PJ Sound Studio)
Trochu prekvapivo chýba v nomináciách album HANKA: „Universal Ancestry“, ktorý speváčka Hanka Gregušová nahrala v New Yorku s americkými kolegami, nahrávka „Organ Chaos“ česko-slovenských jazzových alternatívcov Zorba Že Ja Buddha, ako aj pop-jazzová novinka „Blossoms Of Your World“ dvojice Lash and Grey (Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý). Za omyl v tejto kategórii naopak považujem zaradenie albumu „The Creation / The Fastest Way To Deep Clean a House“ art-popového dua God and Eve.
V každom prípade – nechajme sa prekvapiť a počúvajme, aký jazz nám priniesol rok 2021.
Autor: Peter Motyčka