Laserová show Mattiu Müllera

Laserová show Mattiu Müllera
Peter Motyčka

Pokiaľ sa média nadchýnajú nad hudobným (či skôr vizuálnym) zážitkom z koncertu francúzskeho elektronického vizionára Jean-Michela Jarreho, jazzoví priaznivci sa môžu tešiť na omnoho hodnotnejšiu laserovú show. Nebude síce natoľko majestátna a nabubralá, ale o to umelecky hodnotnejšia. Presne o mesiac prinesie na slovenské (ale i české či rakúske) pódiá svoj americký projekt LASER SIGHTS čoraz rešpektovanejší bubeník a skladateľ Mattia Müller. Partia spolužiakov z Berklee College of Music v Bostone vyrazí v polovici júna na Album Release / Summer Tour 2024 a na sérii klubových podujatí predstaví svoju hudbu naživo, ako aj v podobe debutového albumu.

 

Tešiť sa môžu fanúšikovia v Brne, v Bratislave, v Liptovskom Mikuláši, vo Viedni, v Leviciach, v Novom Meste nad Váhom a v Banskej Bystrici a vďaka tomuto pokrytiu sa na koncerty dostanú poslucháči od Liptova až po Moravu. Zoskupenie LASER SIGHTS stihlo za krátky čas od svojho vzniku odohrať niekoľko koncertov priamo v priestoroch školy i po kluboch v Bostone. Debutový koncert v marci 2023 prilákal do bostonského klubu Wally's viac ako stovku záujemcov a kapela si získala slušné renomé. LASER SIGHTS ponúkajú prevažne autorské skladby Mattiu Müllera – kreatívnu, pestrú a modernú hudbu najmladšej muzikantskej generácie. Členovia sa snažia spájať kreativitu a slobodu jazzu s modernými zvukmi a groovmi alternatívnych žánrov, z ktorých sála energia a preto k ich fanúšikom patria nielen jazzoví fajnšmekri, ale aj vyznávači rocku, indie či D&B. Minulý rok kapela absolvovala úspešné turné na domácich pódiách a v marci 2024 nahrala debutový album

 

 

Na aktuálnom turné sa kapela predstaví v základnom triovom formáte s dvojicou špeciálnych hostí. Líder a hráč na bicích nástrojoch Mattia Müller prežil detstvo striedavo v Taliansku a na Slovensku. Ako deväťročný začal navštevovať špecializovanú školu l’Accademia Musicale Italiana di Monza, kde študoval u Andreu Quattriniho, jedného z popredných bubeníkov talianskej jazzovej scény. Na bratislavskom Konzervatória študoval melodické bicie nástroje u Petra Kosorína a stal sa absolútnym víťazom na konzervatoriálnej súťaži hráčov v kategóriách bicia súprava aj melodické bicie nástroje. Od roku 2021 je poslucháčom Berklee College of Music v Bostone s plným štipendiom, kde študuje pod vedením Francisca Mela. Mattia spolupracoval a účinkoval s hudobníkmi rôznych žánrov (Alain Mallet, Michael Patches Stewart, Jacques Schwarz-Bart, Jackson Powell, Paul Reinhold, Liam Garcia, Joey Du Bois…).

 

 

Basgitarista Paul Reinhold pochádza z New Jersey a počas svojich štúdii sa konfrontoval s osobnosťami ako John Patitucci, Christian McBride, Linda May Han Oh alebo Mike Pope. Účinkoval v mnohých legendárnych kluboch (Smalls v NYC, The Black Cat v San Franciscu), momentálne je poslucháčom na Berklee College of Music a pôsobí v kapele Blaque Dynamite. Hráč na klávesových nástrojoch Santiago Bosch pochádza z Venezuely a štúdium na Berklee College of Music absolvoval s diplomom Magna Cum Laude. Ako líder kapely vydal dvojicu albumov a predstavil ich na viacerých svetových festivaloch či prestížnych kluboch (55 Bar a Dizzy's Club Coca Cola v New Yorku alebo The Kennedy Center vo Washingtone, DC). Okrem toho spolupracoval s množstvom umelcov, ako napríklad Terri Lyne Carrington, Kurt Rosenwinkel, Kenny Garrett, George Garzone, Jerry Bergonzi, Nate Wood, Ari Hoenig alebo John Patitucci.

 

 

 

Hosťujúcimi umelcami počas turné LASER SIGHTS budú slovenský hráč na klávesových nástrojoch Eugen Vizváry (na bratislavskom koncerte v Klube pod lampou) a izraelský saxofonista Shahar Amdor. Počas jeho štúdií na jazzovom inštitúte Rimon patrili k Amdorovým pedagógom Julian Lage či Jeff Ballard a v súčasnosti je poslucháčom na Berklee College of Music v Bostone, kde sa konfrontuje s osobnosťami ako George Garzone, Tony Malabi, Walter Smith III., Billy Childs či Tia Fuller. Shahar Amdor je tiež podpísaný pod dvojicou albumou: „Cassiopeia“ (2020) a „Insomnia“ (2022).

 

MATTIA MULLER presents LASER SIGHTS – Album Release / Summer Tour 2024

 

Pi 14. 6. MUSIC LAB – Brno (CZ)

So 15. 6. KLUB POD LAMPOU - Bratislava

Ne 16. 6. KaSS – Liptovský Mikuláš

Po 17. 6. ZWE – Viedeň (A)

Ut 18. 6. ART HOUSE CAFÉ - Levice

St 19. 6. BLUE NOTE – Nové Mesto nad Váhom

Št 20. 6. HOGO FOGO – Banská Bystrica

 

Mattia Müller (SK/ITA) – bicie nástroje

Paul Reinhold (USA) – basgitara

Santiago Bosch (Venezuela/USA) – klávesové nástroje

 

Shahar Amdor (Izrael) – saxofón

Eugen Vizváry (Slovensko) – klávesové nástroje

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

Foto: Pavol Staník / Mikulášsky jazzový festival

Galéria

Laserová show Mattiu Müllera
Laserová show Mattiu Müllera

 

 

Ďalšie články

Vychádza debut mladej kapely MattiaBoyz: rovnomenné CD produkoval Oskar Rózsa
Kapela MattiaBoyzz práve vydáva debutový album. Ide o zostavu, ktorej lídrom je náš mladý bubeník...
Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
Fúzie 2024 predstavia domáce bigbandy
Priaznivci veľkoformátových jazzových zoskupení by mali koncom mája určite zavítať do Prievidze,...
Alan Bartuš: z New Yorku do Viedne
Klavirista Alan Bartuš mal viac ako dobrý rok: v prestížnom nemeckom vydavateľstve Challenge...
Tip na víkend: PET JAZZ bude oslavovať
V Dome kultúry Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke sa bude cez víkend oslavovať. Len dvojica...