Louis Armstrong: Najzaujímavejšie fakty o kráľovi jazzu

Louis Armstrong: Najzaujímavejšie fakty o kráľovi jazzu
Dávid Oláh

Louis Armstrong patrí k jedným z najvýznamnejších osobností v celej histórii jazzu. Tento hudobný génius mal okrem obrovského nadania aj nesmierne zaujímavý život. V tomto článku vám stručne popíšem šesť "pikošiek" z jeho života, o ktorých ste možno nevedeli. 

 

1.      Bol zatknutý v jeho 11. rokoch

 

Pri Silvestrovských oslavách mladý Armstrong vystrelil z pištole, ktorá patrila jeho nevlastnému otcovi do vzduchu. Kvôli tomuto musel Armstrong stráviť tri roky v domove pre chlapcov. Zaujímavé je, že sa to udialo v období, kedy sa prejavila Armstrongova vášeň pre hudbu – začal hrať na kornete. Keď sa ho neskôr pýtali na dôležité skúsenosti v jeho kariére, odpovedal, že celý jeho úspech siahal až do toho obdobia.

 

 

2.      Klamal o dátume svojho narodenia

 

Aby sa zhostil svojej úlohy skutočnej americkej legendy, Armstrong tvrdil, že sa narodil 4. júla 1900. Nevie sa, či tomu aj skutočne veril. Pravda je však taká, že sa narodil 4. augusta 1901. Táto skutočnosť bola zistená až 9 rokov po jeho smrti historikom, ktorý hľadal Armostrongove nahrávky s baptistickou hudbou.

 

3.      Nahral 60 nahrávok počas 3 rokov

 

Áno vidíte dobre. V rokoch 1925 – 1928 bol Armstrong nesmierne zaneprázdnený.  Ide o hudbu, ktorú nahral so svojimi kapelami Hot Five a neskôr Hot Seven. Hudba, ktorú počas týchto troch rokov nahral je považovaná za najvplyvnejšiu v jazzovej histórii.

 

4.      Nevychádzal dobre s mafiánmi

 

Väčšina populárnych nočných klubov v Chicagu a v New Yorku boli riadené mafiou v časoch Armstrongovej popularity. Po tom, ako sa dostal do malých problémov s bosmi z konkurenčných mafií, bol nútený koncertovať po celom svete. Po tom, ako sa dal na cestu po Kalifornii a Európe, sa Louis vrátil zohnať si nového manažéra, ktorý bol našťastie priateľ s Al Caponem. Následne sa skončili Armstrongove nezhody s mafiou.

 

5.      Mal tajnú dcéru

 

Väčšina ľudí si myslí, že Louis bol bezdetný. Tento umelec však mal jednu dcéru. Napriek tomu, že ju mal v tajnosti, poctivo na ňu platil alimenty, kúpil jej dom, a dokonca jej zaplatil náklady na vysokoškolské štúdium. Dcéra priznala svoju totožnosť verejne až 42 rokov po Armstrongovej smrti. 

 

6.      Adoptoval si dieťa svojej sesternice

 

Popritom ako nie úplne riadne vychovával svoju dcéru, si vzal do opatery sesternicinho syna Clarenca Armstronga. Urobil tak pár rokov po tom, ako jeho sesternica neprežila pôrod s Clarence. Clarence bol mentálne postihnutý zo zranenia hlavy, ktoré utrpel v ranom veku. Armstrong sa o neho preto staral celý svoj život.

 

Autor: Dávid Oláh

Zdroj: http://themanguide.com

 

 

Ďalšie články

Ako vznikla skladba What A Wonderful World v podaní Louis Armstronga
Čo by bolo, keby sa Tony Bennett vyjadril ináč, keby ho samotný vydavateľ v USA neodmietol a keby...
VRAVELO SA V COTTON CLUBE - Letný vánok z Charlestonu
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...
Sto rokov jazzu: Poznáte najstaršiu jazzovú nahrávku?
Vedeli ste, že v roku 2017 bude jazz sláviť svoju storočnicu? Ide samozrejme o symbolické...
VRAVELO SA V COTTON CLUBE – Volanie Džungle
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...
Branford Marsalis vytvoril soundtrack ku novému filmu na Netflixe. Ma Rainey's Black Bottom má príchuť Chicaga v roku 1927
Soundtrack k filmu Ma Rainey's Black Bottom vynikajúco vystihuje dobu 20. rokov minulého storočia....
Odišla bubenícka hviezda moderného jazzu: Ralph Peterson jr. sa dožil 58 rokov
V pondelok 1. marca 2021 bola zverejnená ďalšia smutná správa. Vo veku 58 rokov zomrel vynikajúci...
Pharoah Sanders ohlásil po dlhoročnej odmlke vydanie ďalšieho albumu. Promises vznikol aj v spolupráci s Londýnskym symfonickým orchestrom
Po mnohoročnom tichu sa mohutný zvuk 80-ročného tenor saxofonistu Pharoah Sandersa objaví na ďalšom...
CD Young Slovak Jazz Generation: talentovaní hudobníci predstavujú svoj pohľad na jazz
Minulý rok sa na našej scéne objavilo zaujímavé CD. Pod hlavičkou vydavateľstva Real Music House...