Mikulášsky Jazzový Festival otvorí svoje brány koncom júla

Mikulášsky Jazzový Festival otvorí svoje brány koncom júla

Posledný júlový víkend bude v Liptovskom Mikuláši patriť jazzu, zaslúži sa o to už 11. ročník Mikulášskeho Jazzového Festivalu, ktorý aj tento rok prinesie fanúšikom rozmanitú nádielku slovenského aj zahraničného jazzu. Kapely vystúpia v hudobnom klube Reduta počas troch dní, 24.-26.7.2015.

 

Mikulášsky Jazzový Festival už 11 rokov každoročne prináša to najlepšie zo súčasného jazzu a podobne tomu bude aj tento rok. V hudobnom klube Reduta, v ktorom okrem festivalu organizátori robia aj pravidelné mesačné koncerty, sa počas troch festivalových dní prezentuje celkom 10 kapiel a takmer stovka hudobníkov od nás aj zo zahraničia.

 

V piatok 24.7., teda prvý deň, otvorí festival von na Mikulášskom námestí 16-členný big band Jass Brass Consort, ktorý pricestuje až z poľského Jasla. Po nich bude nasledovať v Redute koncert kapely Valér Miko trio s hosťom gitaristom Ľubošom Brtáňom, ktorým sa právoplatne prezentuje aj domáca scéna - aj Ľuboš, aj bubeník Juraj Raši sú rodáci z Mikuláša.  Kombináciu českého a amerického jazzu si návštevníci vychutnajú pri kapele WUH Trio, typické klavírne trio v zložení Skip Wilkins - klavír, František Uhlíř - kontrabas a Jaromír Helešic - bicie. Vrcholom prvého festivalového večera bude orchester Fats Jazz Band, ktorý pútavo prezentuje hot jazz 20. - 40. rokov minulého storočia.

 

Sobota 25.7. prinesie jazz z rôznych kútov Európy, kapela Voilá! sa skladá z českých a slovenských hudobníkov a prezentuje francúzske chansony kombinované s vlastnou tvorbou. Po nich vystúpi trio Jany Bezek, slovenskej klaviristky a skladateľky, ktorá spolu s poľským kontrabasistom Wojciechom Szwugierom a bubeníkom Piotrom Skrzyńskim predstaví svoj nový album Cracow. Zjavom večera bude kapela Canned Beat (CH, SK, A, UK), ktorá prvý krát vystúpi na Slovensku, členmi zoskupenia sú známi hudobníci: Ján Fabrický - bubeník, slovenský rodák žijúci vo Švajčiarsku, ktorý na našej scéne aktívne pôsobil v 80. a 90. rokoch, Pete Simson - spevák a skladateľ, jeden z najvýraznejších hlasov z Veľkej Británie, Julian Crampton - basgitarista, dlhoročný člen zoskupenia Incognito a tiež kapely Acoustic Alchemy, Andreas Renggli - klávesista a aranžér, pochádzajúci zo Švajčiarska. Kapela Canned Beat často má na vystúpeniach hostí a na tomto festivale formáciu obohatia naši hudobníci Juraj Burian a Ondrej Juráši.

 

Posledný festivalový deň 26.7. otvorí kapela Meretrio z brazílskeho Sao Paulo, ktorá vznikla s cieľom skumať a objavovať rozmanitosť brazílskej hudby. Trio v zložení Emilioano Sampaio (gitara a trombón), Gustavo Boni (kontrabas a basgitara) a Luis André (bicie a perkusie) kombinuje brazílske rytmy s jazzovými prvkami, v štýle komornej hudby. Nasledovať bude známe české klavírne trio Emil Viklický trio s bubeníkom Cyrom Zeleňákom a festival uzavrie vystúpenie projektu Polajka / Nikolaj Nikitin Ensemble - Tales from my Diary, so vzácnym hosťom, českou kontrabasovou legendou Miroslavom Vitoušom, ktorý počas svojej kariéry v USA hral s Miles Davisom, Herbie Hancockom, Clark Terrym a mnohými inými velikánmi jazzu. Vystupi v nasledovnej formácii: Polajka (Pospiš, Sillay, Šušková, Harvan, Lenko) a Ľuboš Šrámek, Eugen Prochác, Nikolaj Nikitin a spomínaný Miroslav Vitous.

 

V prípade, že sa chystáte festivalu zúčastniť, organizátori pomaly rozbiehajú predpredaj lístkov, ktoré je možné zakúpiť tu.

 

Zdroj: Mikulášsky Jazzový Festival

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Ceny Esprit sú odovzdané: Hlavnú cenu za najlepší slovenský jazzový album získala Sisa Michalidesová
Už poznáme víťaza Hlavnej ceny ankety Esprit! Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku...
Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
Víkend na Liptove patril jazzu
V dňoch 25. – 27. 2014 sa konal jubilejný, 10. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu....
Letné jazzové festivaly očami organizátorov
V posledných rokoch sa i na Slovensku začala udomácňovať tradícia letných jazzových...
Hraj sa s hudbou. Kalaha: Nord Havn
Názov príspevku je, priznám sa, prvoplánový. Slovo Kalaha je totiž stolová hra spadajúca do...
Americká odysea Joshuu Redmana
Zachytili ste už fenomén NPR Tiny Desk Concerts? Dvadsaťminútové komorné vystúpenia v kancelárskych...
JazzFestBrno opäť exceluje: Béla Fleck, Samara Joy, Gretchen Parlato, Lionel Loueke, Emmet Cohen…
Nič sa nedá robiť: štafetu najlepšieho československého jazzového podujatia prevzal už pred viac...
Nové konverzácie Roberta Balzara
Meno kontrabasistu a skladateľa Roberta Balzara reflektujú jazzoví priaznivci už niekoľko dekád...