"Keep On Keepin' On" - dokumentárny film o Clark Terrym

"Keep On Keepin' On" - dokumentárny film o Clark Terrym

"Keep On Keepin’ On" je nový dokumentárny film o trubkárovi Clark Terrym a jeho zverencovi a žiakovi, mladom slepom pianistovi Justin Kauflinovi. Opisuje skutočný, miestami až srdce zvierajúci príbeh a vzdáva veľkú úctu tomuto takmer 94-ročnému velikánovi trúbky, ktorý hoci stráca zrak, nedávno mu amputovali obe dolné končatiny a väčšinu času je priviazaný na lôžko, napriek svojmu stavu neustále učí mladých muzikantov a odovzdáva jazzovú “štafetu”. 

 

Dokument bude mať premiéru v Los Angeles 19. septembra a v New Yorku 3. októbra. Ešte pred svojim komerčným zverejnením získal viaceré ceny, na festivaloch 2014 TriBeCa Film Festival a Seattle International Film Festival. Al Hicks, v minulosti študent Clark Terryho na William Paterson University, predstavuje svoj filmový debut a “zameriava sa na oddanosť tohto legendárneho trubkára voči odovzdávaniu jazzovej štafety, keď vychováva mladých hudobníkov napriek tomu, že má už viac ako 90 rokov.” Film zvýrazňuje jeho priateľstvo s neobyčajne talentovaným, 23-ročným slepým klaviristom Justin Kauflinom. 

 

Clark Terry je jedným z najneobyčajnejších zjavov v jazzovej histórii. Bol mentorom Miles Davisa a učiteľom Quincy Jonesa, hrával v bigbandoch aj ako sólista s Count Basiem a Duke Ellingtonom v 40-tych a 50-tych rokoch. Jeho štýl hry, vychádzajúci z tradície St. Louis ovplyvnil celé generácie jazzových trubkárov. V posledných rokoch sa jeho zdravie začalo rapídne zhoršovať a momentálne často podstupuje operácie a je pripútaný na lôžko a infúzie. Napriek tomu jeho viac ako 70-ročná kariéra ďalej ovplyvňuje jazzovú scénu - aj v súčasnosti, ako môžeme vidieť v traileri na dokument Keep On Keepin' On.

 

 

 

Clark Terry je jedným z najčastejšie nahrávaných jazzových hudobníkov - objavil sa na 905 nahrávacích sessions (ktoré sú verejnosti známe). Na porovnanie s ostatnými trubkármi - Louis Armstrong ich nahral 620, Harry "Sweets" Edison 563 a Dizzy Gillespie 501.

Terry v roku 2010 získal aj ocenenie Grammy  za svoje celoživotné dielo. Iba 4 ďalší trubkári v histórii získali toto ocenenie: Louis Armstrong (ktorý bol Terryho mentorom), Miles Davis (ktorý bol Terryho "žiakom"), Dizzy Gillespie (ktorý Terryho pomenoval najlepším jazzovým trubkárom na tejto zemi) a Benny Carter.

 

Zdroj: http://keeponkeepinon.com

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Film Chasing Trane: Definitívny dokument o Johnovi Coltraneovi?
Dlho očakávaný film o najvýznamnejšej osobnosti moderného jazzu, sa 13. novembra objavil aj v...
Nový dokumentárny film o speváčke Nine Simone vyjde budúci rok
Netflix, internetový poskytovateľ stream video obsahu, sa po dlhšej dobe opäť rozhodol vytvoriť...
Po dlhom boji zomrel legendárny trubkár Clark Terry
Legendárny trubkár Clark Terry, ktorý na jazzovej scéne pôsobil vyše 70 rokov, po dlhom boji s...
Film: Ženy v jazze – tŕnistá cesta
„Iba Boh vie stvoriť strom, a len muži vedia hrať jazz“. George T. Simon, jazzový publicista...
Členovia Peter Dobai Quintet môžu mať hlavu v oblakoch
Keď v decembri 2023 predstavil na pódiách svoju novú zostavu slovenský saxofonista Peter Dobai,...
Vynález Adolpha Saxa oslavujú nielen jazzmani
Saxofón skonštruoval začiatkom 40. rokov 19. storočia Belgičan Adolphe Sax a patentovať ho dal v...
Kempujte s Lukášom Oravcom
Jazzový trubkár a skladateľ Lukáš Oravec prednedávnom uviedol aktuálnu, v poradí už tretiu nahrávku...
Alan Bartuš opäť boduje a vyráža na júnové turné
Klaviristovi Alanovi Bartušovi patrí svet: zbiera jednu cenu za druhou, nahráva skvostné albumy o...