Mini Jazznica 2013 – Three Pianos

Mini Jazznica 2013 – Three Pianos

V sobotu 24. augusta sa v rámci podujatia mini Jazznica 2013, odnože známeho banskoštiavnického festivalu Jazznica uskutočnil koncert známeho džezového telesa  Three Pianos, zoskupenia troch vynikajúcich džezových klaviristov Ondreja Krajňáka, Klaudiusa Kováča a Ľubomíra Šrámka. Koncert bol pod holým nebom, na terase známej banskoštiavnickej kaviarne Art Cafe.

 

Keď som v mojom predchádzajúcom príspevku spomínal, že Gabo Jonáš je moja srdcovka, musím sa priznať, že moje ďalšie srdcovky sú Ondrej KrajňákKlaudius Kováč. Ondreja Krajňáka si idem vypočuť vždy, keď môžem. Fascinuje ma jeho temperament a cit.

Klaudio je ohromný talent. Pamätám si ho, keď začiatkom deväťdesiatych rokov začínal v Banskej Bystrici s NBS Trio v rôznych obmenách. Hrávali pravidelne na námestí, pred bývalou reštauráciou Fontána. Klaudio už vtedy improvizoval a rozvíjal hudobné motívy. Obdivujem ho, ako sa dokázal vypracovať na špičkového džezového klaviristu. Má ohromný cit pre improvizáciu a je nesmierne kreatívny. Ľuboš Šrámek je ďalší špičkový interpret, ktorého poznám, ale nie tak dlho ako predchádzajúcich dvoch interpretov. Väčšinou len z CD a z koncertov cez spomínaného Klaudia a Ondreja.

Koncert zoskupenia Three Pianos som videl a počul viac krát. Prvý krát na Bratislavských jazzových dňoch, tuším v roku 2006 a na koncerte v Banskej Bystrici.

Tentokrát zvolili interpreti trochu inú koncepciu, než na akú som bol zvyknutý. Na pódiu boli len dva nástroje. Koncert zahájil Ondrej Krajňák sám a potom sa v rôznych obmenách vystriedali Klaudius Kováč s Ondrejom Krajňákom, Ondrej Krajňák s Ľubomírom Šrámkom, Ľubomír Šrámek s Klaudiom Kováčom. Na záver hrali Ondrej Krajňák s Ľubomírom Šrámkom.

 

 

Keď Ľubomír Šrámek už skončil a vstal, Ondrej začal nečakane improvizovať na hudobný motív zo známeho westernu, ku ktorému sa pridal Ľubomír, ale nie hrou na klavír, ako by sa očakávalo, ale zobral mikrofón a začal si túto melódiu pospevovať. Koncert skončil tak, ako celý čas prebiehal, v duchu kreatívnych improvizácií a nečakaných odopovedí na hudobné výzvy náprotivku.

 

Atmosféra na koncerte bola znovu vynikajúca, aj vďaka príjemnému letnému večeru  a domáckej, rodinnej atmosfére Art Cafe.

Odporúčam všetkým priaznivcom a milovníkom kvalitného jazzu, keď budú mať príležitosť, aby si vypočuli spominané zoskupenie Three Pianos alebo jednotlivých interpretov v rámci iných zoskupení a projektov.

Koncert určite stál za to a kto nebol, môže ľutovať.

 

Peter Hladký

Galéria

Ondrej Krajňák - Jazznica 2013 - Three Pianos-6850.JPG
Ondrej Krajňák - Jazznica 2013 - Three Pianos-6849.JPG
Ľubomír Šrámek - Jazznica 2013 - Three Pianos-6848.JPG
Klaudius Kováč - Jazznica 2013 - Three Pianos-6842.JPG
Klaudius Kováč - Jazznica 2013 - Three Pianos-6839.JPG

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Bashavel Hoorhay
Kapela Bashavel sa zrodila na jar v roku 2006 ako spoločný projekt špičkových slovenských...
Cenu Ladislava Martoníka 2014 dostal klavirista a pedagóg Klaudius Kováč
Klavirista a pedagóg Klaudius Kováč je na slovenskej jazzovej scéne známym menom - okrem pôsobenia...
Víkend na Liptove patril jazzu
V dňoch 25. – 27. 2014 sa konal jubilejný, 10. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu....
Ingrid Bezáková nahrala vokálny album Deep Inside
'Album Deep Inside Ingrid Bezákové je skutečně hodně hluboko uvnitř jazzu a tím, jak tato půvabná...
AMC Trio dnes vydáva nový album. Pokrstí ho 7-násobný držiteľ Grammy Randy Brecker
Prešovské AMC TRIO má po štyroch rokoch nový autorský album. Nemá konkrétne pomenovanie, ale na...
Jazz START UP: Víťazom tretieho kola koncertných duelov sa stalo zoskupenie Andrej Farkaš Trio
V sobotu 7. decembra sa v bratislavskom Bohéma Bare uskutočnilo tretie kolo súťaže mladých...
Poznáme víťaza medzinárodnej gitarovej súťaže pod hlavičkou ,,Herbie Hanckock Institute of Jazz'': 1. miesto si odniesol mladý ruský virtuóz Evgeny Pobozhiy
V utorok 3. októbra sa vo Washington DC uskutočnil gala koncert spojený s vystúpením...
Vydavateľstvo Real Music House pokračuje v projekte workshopov RMH Academy
Bratislavské vydavateľstvo prichádza s druhou sériou hudobných workshopov. Špičkoví lektori z...