Klavíristka a skladateľka Myra Melford dostala tri ocenenia

Klavíristka a skladateľka Myra Melford dostala tri ocenenia

 

Klavíristka a skladateľka Myra Melford dostala tento rok tri významné ocenenia. V októbri tohto roku vyjde jej prvý sólový klavírny album. 
 
Myra Melford je americká jazzová klavíristka a skladateľka a v súčasnosti hrá v niekoľkých skupinách. Vedie kvinteto Snowy Egret, v ktorom okrem nej hrá trúbkar Ron Miles, gitarista Liberty Ellman, basgitarista Stomu Takeishi a bubeník Tyshawn Sorey. Myra je tiež spoločne s komtrabasistom Markom Dresserom a bubeníkom Mattom Wilsonom súčasťou Tria M. Tiež hrá v due ::Dialogue:: s klarinetistom Benom Goldbergom. Okrem toho sa venuje aj sólovej hre na klavír a kompozícii. Na jeseň jej vyjde jej prvý čisto klavírny album, pri ktorého tvorbe sa nechala inšpirovať maľbami umelca Dona Reicha.
 
Tento rok boli Myre Melford udelené tri významné ceny: jednu od Guggenheimovej nadácie a dve od nadácie Doris Duke. Tento rok sa konal už 89. ročník udeľovania cien nadácia John Simon Guggenheim Memorial Foundation. Spomedzi 3000 uchádzačov sa dodnes dostalo na zoznam vyznamenaných celkovo len 175 vedcov a umelcov. Myre Melford sa to podarilo v oblasti hudobnej kompozície a prémia spojená s cenou jej pomôže financovať premiéru jej nového projektu Language of Dreams. Projekt je inšpirovaný trilógiou o dejinách Ameriky, Memory of Fire, uruguayského spisovateľa Eduarda Galeana. Hudobnú zložku Language of Dreams bude tvoriť kvinteto Snowy Egret, avšak v projekte bude zakomponované aj herectvo a tanec. 
 
Ďalšie dve ceny dostala Myra Melford od nadácie Doris Duke Charitable Foundation, konkrétne Doris Duke Performing Artist Award a Doris Duke Residency to Build Demand for the Arts award. Zároveň je jednou z dvadsiatich umelcov z oblasti jazzu, súčasného divadla a tanca, ktorí tento rok dostali prvé spomínané ocenenie. Spoločne s cenou poskytuje nadácia Doris Duke týmto umelcom aj bohaté prémie a prostriedky, aby ďalej rozvíjali svoj talent a pracovať v obore. Myre Melford nadácia okrem iného vytvorí podmienky, aby mohla pracovať v umeleckom centre Yerba Buena Center for the Arts v San Franciscu, kde bude mať mimochodom premiéru aj jej projekt Language of Dreams
 

Foto: myramelford.com
-nat-

Esprit 2019

 

 

Ďalšie články

Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
Japonská legenda free jazzového klavíra navštívi Slovensko
Bratislava a Košice zažijú vo februári vystúpenie jedinečného japonského klaviristu menom...
Jazzman týždňa: Duke Ellington
Americký skladateľ, dirigent a klavírista Duke Ellington patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti jazzu...
Miloš Biháry Trio v štúdiu Slovenského rozhlasu
Druhé kolo súťaže Jazz START UP posunulo do finále trnavsko-senickú formáciu Miloš Biháry Trio,...
Uskutoční sa live stream na počesť Johna Coltrana. Diskutérmi bude aj Melissa Aldana a Archie Shepp
V stredu 23. septembra 2020 by oslavoval John Coltrane, titan moderného jazzu, svoje  94....
Sisa Michalidesová krstí album "Colours of Solitude''. V Klube pod lampou odohrá koncert s hviezdnou zostavou hudobníkov.
Dlho očakávaný koncert Sisy Michalidesovej spojený s krstom jej najnovšieho albumu ,,Colours...
Trio Szaturma prináša hneď tri novinky: nový názov KIN, nový klip a jesenné turné
Trio Szaturma sa po vydaní debutového albumu „Phi“ pod hlavičkou vydavateľstva Hevhetia...
Erik Rothenstein Band predstaví projekt Schumannova rezonancia. V Historickej sýpke čunovského kaštieľa zaznie jazz
V Bratislave, v mestskej časti Čuňovo sa napriek kríze otvára nový kultúrny priestor - Historická...