Na októbrovom Festivale perkusií vystúpi v Bratislave svetová hviezda Hossam Ramzy

Na októbrovom Festivale perkusií vystúpi v Bratislave svetová hviezda Hossam Ramzy
jazz.sk

V rámci hlavného programu sa 11. - 12. októbra 2013 v DK Ružinov predstaví niekoľko headlinerov, najväčším z nich je egyptský perkusionista, ktorý spolupracoval na známom projekte No Quarter ex-členov skupiny Led Zeppelin.

 

Hossam Ramzy, nazývaný „veľvyslanec egyptských rytmov“, sa narodil v Káhire. Jeho hudobná kariéra začala skoro, už vo veku troch rokov dostal svoj prvý bubon – darbuku, tzv. egyptské tabla. Jeho vášeň pre perkusie rodina podporovala a vyučovali ho najlepší egyptskí hudobníci. Po presťahovaní do Saudskej Arábie sa oboznámil s kultúrou mnohých beduínskych kmeňov, ktoré ho zasvätili do pôvodnej hudby Blízkeho východu. Tá sa mu stala inšpiráciou v jeho ďalšej kariére.

 

V roku 1975 sa presťahoval do Anglicka, aby študoval džezovú hru na bicie. Čoskoro sa presadil a dostalo sa mu uznania ako hudobníkovi, ktorý hral džezovú aj latino hudbu. Spolupracoval s množstvom významných umelcov ako Andy Sheppard, Geoff Williams a mnohí ďalší, ktorí mu otvárali svet európskej hudobnej tradície. Výsledkom jeho objavovania nových dimenzií perkusií a možností ich zvuku bolo, že sa nakoniec obrátil o 180 stupňov späť k svojej prvej láske - egyptským bubnom a vzrušujúcim tanečným rytmom Blízkeho východu.

 

Charakteristický zvuk jeho perkusií a elektrizujúce rytmy na jeho albumoch (Introduction to Egyptian Dance Rhythms , 1987) zaujali Petra Gabriela, ktorý ho pozval k spolupráci na nahrávaní hudby k filmu Posledné pokušenie Krista na svojom albume Passion a neskôr na albume Us. V súčasnosti je to už neuveriteľných 11 albumov Petra Gabriela, do nahrávania ktorých sa Hossam zapojil ako hudobník a aranžér.

 

Veľký prelom v Ramzyho kariére nastal v roku 1994, keď ho oslovili Robert Plant a Jimmy Page (bývalí členovia Led Zeppelin), aby s nimi spolupracoval na albume No Quarter - Unledded. Hossam vytvoril skupinu arabských hudobníkov (Pharaoh's Egyptian Ensemble), ktorá dodala albumu neopakovateľný orientálny esprit. Nahrávalo sa v Maroku a v Londýne a spolupracovalo na ňom množstvo vynikajúcich hudobníkov, okrem iných napr. Londýnsky metropolitný orchester a mnohí hudobníci z rockovej a world music scény. Skladba Kashmir bola nominovaná na Grammy Award ako Najlepšia rocková nahrávka v roku 1996 a samotný album bol ocenený tromi platinovými cenami. Spolupráca na projekte bola zavŕšená úspešným svetovým turné No Quarter 1995/96.

 

Po tomto prelomovom úspechu Hossama prizvali na mnohé ďalšie spolupráce pri koncertoch a na albumoch umelcov ako Sting, Luciano Pavarotti, Loreena MC Kennitt, Paul Young, Ricky Martin, Phil Thornton a iní. Postupom času sa začal venovať aj produkovaniu albumov pre známych arabských (Khaled, Taha, Faudel) a afrických ( Youssou N'dour) hudobníkov.

 

V roku 2007 vystúpil spolu s Chickom Coreom, Isaacom Hayesom a Markom Ishamom na legendárnych Grammy Awards. V roku 2009 spolupracoval v Indii so známym skladateľom filmovej hudby A. R. Rahmanom, viacnásobným držiteľom Oscara, napríklad za film Slumdog Millionaire (Milionár z chatrče).

 

V súčasnosti má Hossam na konte viac ako 20 úspešných albumov (1987-2007) egyptských, arabských, tanečných a world music rytmov. Sám svoje ďalšie umelecké aktivity, ktorými chcel prispieť k uchovaniu egyptskej a arabskej tradičnej hudby, hodnotí nasledovne: „Mojím zámerom je zaznamenať a zdokumentovať rytmy a skladby hudobnej a tanečnej kultúry Egypta a Blízkeho východu, ktorá sa pomaly začína strácať pod vplyvom túžby po pokroku a modernizácii.“ So zámerom uchovať pamiatku pre ďalšie generácie Hossam vydal a produkoval množstvo albumov. Na niektorých priblížil skladby tradičného hudobného dedičstva (Best of Baladi and Saidi, Egyptian Rai a i.) , na iných vzdal poctu významným skladateľom a umelcom ako Abdul Halim Hafiz, Om Kolthoum, Farid Al Atrash a Mohamed Abdul Wahab.  Niektoré albumy predstavujú jeho spoluprácu s pozoruhodnými súčasnými hudobníkmi Blízkeho východu a Egypta (Mohsen Allaam, Rafat Misso, Maged Sorour, Mohammed Naiem, Dalinda, Gypsies of the Nile) ktorých chcel týmto spôsobom prezentovať a predstaviť v Európe a vo svete.

 

V roku 2011 vydal svoj momentálne najnovší album Rock the Tabla, kde sa stretla plejáda zaujímavých hudobníkov z rôznych štýlov a oblastí hudby, napríklad Billy Cobham, Manu Katche,  A. R. Rahman, Omar Faruk Tekbilek, Phil Thornton či Joji Hirota ako jeho špeciálni hostia.

 

Na Slovensku sa Hossam Ramzy predstaví po prvýkrát práve na festivale World of the Drums 2013. Druhý ročník tohto festivalu perkusií ponúka milovníkom kvalitnej hudby a rytmických nástrojov originálny program.

 

Bližšie informácie najdete na www.shiraz.sk , www.predpredaj.sk

Pre portál Jazz.sk poskytla informácie Jarmila Vlčková

 

 

 

Ďalšie články

Letné jazzové festivaly očami organizátorov
V posledných rokoch sa i na Slovensku začala udomácňovať tradícia letných jazzových...
Prekvapivé a zarážajúce rozhodnutie: Kenny G bude headlinerom festivalu John Coltrana
Hudba niektorých jazzmanov sa zapíše tak hlboko do sŕdc fanúšikov, že aj po ich smrti ostáva...
Colours of Ostrava – najfarebnejší festival v Čechách
  Už po dvanásty raz sa severomoravská banícka metropola stala dejiskom dnes už obrovského...
Reportáž: Prievidzské Fúzie ponúkli kombináciu kvalitných koncertov a výchovno-vzdelávacích aktivít
Už po jedenástykrát prišiel tím organizátorov podujatia Fúzie v Prievidzi s komplexným...
Nepoznaný Wayne Shorter (1933–2023)
Väčšina jazzových hudobníkov a fanúšikov vnímala posledné desaťročia trojicu žijúcich legiend...
George Benson v najlepších rokoch
Práve dnes (22. marca) oslavuje George Benson (alebo celým menom George Washington Benson) 80 rokov...
Soundtrack k môjmu životu – Art Ensemble of Chicago: „The Meeting“
Jazzovú históriu neustále sprevádzali revolúcie. Napríklad 50.-60. roky minulého storočia sa niesli...
O dvanástich jazzových Rádiohlavách
Mnohé ľudové rozprávky charakterizujú číslovky: Dvaja bratia, Tri citróny, Sedem zhavranelých...