Na Red Sea Jazz Festivale vystúpi aj Pacora Trio

Na Red Sea Jazz Festivale vystúpi aj Pacora Trio
Maros Pavlik

Prestížny Red Sea Jazz Festival v izraelskom Eilate zverejnil program zimnej edície festivalu, ktorá sa bude konať 11-13. februára 2016. Medzi účinkujúcimi je aj slovenská skupina Pacora Trio, ktorá bude jediným zástupcom zo strednej a východnej Európy na tomto festivale. 

 

Najväčší jazzový festival v Izraeli, RSFJ sa koná od roku 1987 v prístave Eilat, v obľúbenom letovisku na juhu krajiny. Návštevnosť letných koncertov sa pohybuje okolo 70 000 divákov počas štyroch dní, kedy sa koná približne 10 koncertov každý večer. Súčasťou programu sú aj workshopy a nočné jam session. RSJF má bohatú históriu a vystúpili tu známi hudobníci ako napr.Gary Burton, Dave Weckl, Chris Potter, Incognito, Steps Ahead, Bill Evans, Carla Bley, Mike Stern, Oregon, Gonzalo Rubalcapa, Paquito D´Rivera a mnohí ďalší. Dramaturgia koncertov je postavená na známych menách, zaujímavých medzinárodných jazzových hudobníkoch a zároveň predstavuje to najlepšie z izraelskej scény. Zaujímavosťou je, že vznikajú projekty exkluzívne pre tento festival. Takými spoločnými vystúpeniami boli napr. Randy Brecker & Mark Egan, The Jazz Beatles, Miroslav Vitous & John Abercrombie and Charlie Haden & John Scofield.

V Eilate, na tomto festivale vystúpili doteraz len dvaja hudobníci z východnej Európy – poľskí hudobníci Tomasz Stanko (2007) a Zbigniew Namyslowski (2008). Od roku 2010 má Festival nielen letnú edíciu, ale pribudol aj zimný festival, ktorý prebieha v reprezentatívnych hotelových priestoroch: Isrotel Theatre (Royal Garden Hotel, 600 miest); King Solomon Hall (King Solomon Hotel, 400 miest) a Etzei HaDerech Hall (Royal Beach Hotel, 700 miest). 

Ako sa uvádza na webovej stránke festivalu: "6. ročník zimného RSJF predstaví rozmanitý a pestrý program, v ktorom sa počas troch dní predstavia hudobníci z celého sveta. Larry Goldings, klavirista a hráč na Hammond organ, Alfredo Rodriguez, vynikajúci kubánsky pianista, Jacques Schwarz-Bart, hráč na saxofón žijúci v New Yorku spolu zo skupinou Voodoo Jazz, a-cappella sextet SLIX, David Hellbock trio, mimoriadne Pacora Trio a ďalší."

Umeleckým riaditeľom je Dubi Lenz, dlhoročný hudobný novinár, odborník na world music/jazz a riaditeľ Galei Tzahal Rádia. Dubi sa bližšie zoznámil so slovenskou world music v minulom roku vďaka platforme World Music from Slovakia, ktorá prezentovala slovenskú hudbu na veľtrhu Womex 15 v Budapešti, v Ostrave na festivale Crossroads, ale aj publikovaním informácií a budovaním kontaktov vo world music komunite. Fanúšikom slovenského tria sa  stal po ich bravúrnom vystúpení na najväčšom veľtrhu a festivale WOMEX v októbri tohto roku v Budapešti, kde si získali pozornosť mnohých odborníkov z oblasti jazzu a world music.

 

zdroj: tlačová správa

 

 

 

Ďalšie články

United Europe Jazz Festival v Banskej Bystrici
Banská Bystrica hostila v dňoch 16. a 17. mája jazzový festival United Europe Jazz...
Nedeľa na BJD 2019: 45. ročník tohto festivalu predstavil aktuálne pohľady na jazz
V nedeľu 27. októbra sa všetci fanúšikovia jazzovej hudby tešili a boli smutní zároveň. Ako je to...
OpenJazzFest: 11. ročník obľúbeného jazzového openair festivalu sa vracia na Zelenú vodu
Priaznivci nielen jazzovej hudby sa tento rok predsa len dočkajú svojho obľúbeného festivalu. Na...
Zabudnite na klišé balkánskej hudby. Bulharský hráč na kaval Zhivko Vasilev búra na svojej novinke stereotypy
Úprimne kto vie čo znamená slovo „kaval“? Ak má niekto balkánskych, bulharských alebo rumunských...
Dorůžka, Fischmann a Novák predstavia nepoznané piesne židovských autorov. Už tento týždeň na livestreame festivalu Věčná naděje
Festival Věčná naděje prinesie v nedeľu 25. apríla livestream zo Španielskej synagógy. Trio v...
K histórii slovenského jazzu - V. časť
V seriáli  'K histórii slovenského jazzu' sa budeme stretávať s textom obšírnejšie spracovanej...