Na Večerných jazzových ateliéroch budú učiť aj jazzmeni z USA

Na Večerných jazzových ateliéroch budú učiť aj jazzmeni z USA
jazz.sk

Dvakrát mesačne sa stretáva niektorý z našich profesionálnych hudobníkov s mladšími záujemcami o jazzovú hudbu. Študenti tak pod odborným vedením pracujú na skladbách a sú systematicky zasväcovaní do tajov jazzového remesla. Napriek edukačnému prístupu však heslami Ateliérov ostávajú improvizácia a uvoľnenosť!

 

Už najbližší utorok sa po druhý krát do pedagogickej stoličky posadí basgitarista Juraj Griglák. Výber skladieb ako aj spôsob vedenia dostal na jeho posledných ateliéroch účastníkov do varu a na svoje si prišli aj diváci a náhodní okoloidúci. Tých do Kultúrneho priestoru Kontakt na Zelenej ulici v Bratislave pritiahla energická hudba Kennyho Garretta v podaní ansámblu začínajúcich alebo mierne pokročilých inštrumentalistov.

„Juraj Griglák s jeho milou, introvertnou povahou toho síce veľa nenahovoril, ale tých zopár rád čo povedal stáli zato a cením si ich nad zlato“, hovorí bubeník Tibor, účastník ateliéru. Ďalší zo študentov dodáva: „Som veľmi rád, že profíci umožnia nakuknúť do kuchyne jazzovej hudby mladým nadšencom tohto hudobného žánru“.

Jazzové ateliéry, ktoré organizuje vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne, Nadácie Pontis a Ars Bratislavensis skupina nadšencov jazzovej hudby, sa konajú s dvojtýždennou periodicitou. Ich cieľom je ponúknuť ašpirujúcim muzikantom priestor pre získanie skúsenosti s hraním v jazzovom ansámbli a viesť ich systematicky a s profesionálnym pedagogickým dohľadom k rozvoju ich interpretačných a improvizačných schopností.

 

Ľudia z organizačného tímu sľubujú, že sa je na čo tešiť aj v posledných tohtoročných ateliéroch –  po Jurajovi Griglákovi prídu do Kontaktu hudobníci z New Yorku, aby ukázali našim študentom, ako sa hrá jazz v jeho rodnej domovine. Členovia fantastického Chris Byars Quartet tak predstavia fungovanie skupiny, interakciu, či prácu so skladbou. Prihlásiť sa  na tento jedinečný workshop sa dá cez formulár na stránkach Jazz.sk.  

 

„Enormný záujem o projekt ukazuje na to, že skúsenosť s hraním v jazzovom ansámbli je naozaj vzácna, najmä pre hudobníkov na začiatočníckej a mierne pokročilej úrovni“,  hovorí za spokojných organizátorov Tomáš Šprlák.
Dobrou správou je, že vďaka podpore budú Večerné jazzové ateliéry pokračovať aj v ďalšom roku.  Pre všetkých pravidelných účastníkov je to povzbudzujúce, pretože hudobnícka konštelácia a atmosféra Ateliérov je naozaj jedinečná.

„Ateliéry sa za krátky čas zabehli a plnia svoj účel. Vzniklo miesto, kde sa pravidelne stretávajú hudobníci, otvorení novým informáciám, s chuťou priučiť sa jazzu. Verím, že si od každého z nás niečo zobrali a podarí sa im to uplatniť počas vlastného hrania.  Z doterajšieho osadenstva Ateliérov by mohlo vzniknúť viacero šikovných aktívnych jazzových bandov“, zdôrazňuje organizátor a lektor Ateliérov, Boris Čellár.

 

Najbližšie Ateliéry sa uskutočnía v Bratislave 3. a 17. decembra o 19:00 v Kontakte na Zelenej ul. 1.
 

Postrehy účastníkov ateliérov:

Patrik: "Som veľmi rád, že profíci umožnia nakuknúť do kuchyne jazzovej hudby mladým nadšencom tohto hudobného žánru. Veľkým plusom takýchto projektov je okrem možnosti nechať sa viesť a inšpirovať skvelými hudobníkmi šanca spoznať sa s novými muzikantmi a získať kontakty do budúcnosti."

Rado: „Oceňujem jednoduchý, priamočiary prístup lektorov. Myslím si, že práve takýmto spôsobom majú naozaj šancu zahrať si všetci zúčastnení, pričom si môžu vyskúšať, aké to asi môže byť pri skutočnom kapelnom hraní."

Michal: „Tretí ateliér na vlnách groovu voviedol muzikantov/začiatočníkov/amatérov do atmosféry nezáväzného vystúpenia. Zmena štýlu výuky iba poukazuje na rozmanitosť Jazzových ateliérov a nabíja človeka zvedavosťou, čo bude nasledovať.“

Tibor: „Juraj Griglák s jeho milou, introvertnou povahou toho síce veľa nenahovoril, ale tých zopár rád čo povedal stáli zato a cením si ich nad zlato.“

Nataša: „Dielo, ktoré sa v ateliéroch zrodí, prináša zážitok aj pre hostí ateliérov aj pre samotných hudobníkov, ktorí sa tešia, že dokážu vytvoriť aj oni niečo úžasné, každý individuálny cvik totiž zapadne do spoločnej finálnej skladby.“

Slavo: „Uvítal som možnosť ocitnúť sa ako hráč pod vedením našich uznávaných jazzmanov a načerpať niečo z ich skúsenosti a prístupu k hudbe. Taktiež spoznať ďalších hudobníkov a oživiť si svoje každodenné cvičenie hraním vo väčšej formácii spolu s ďalšími dychármi.”

-rob-
Foto: Rudolf Baranovič

Galéria

_DSC00444.jpg
_DSC00433.jpg
DSC00435.jpg
DSC00441.jpg
_DSC00444.jpg
_DSC00450.jpg
DSC00452.jpg
DSC00455.jpg
_DSC00456.jpg
_DSC00465.jpg
DSC00462.jpg
_DSC00470.jpg
_DSC00472.jpg
_DSC00475.jpg
DSC00478.jpg
_DSC00481.jpg
_DSC00485.jpg
_DSC00489.jpg
DSC00493.jpg
_DSC00497.jpg
_DSC00498.jpg
_DSC00501.jpg
DSC00507.jpg
_DSC00512.jpg
__DSC00518.jpg
__DSC00520.jpg
__DSC00523.jpg
_DSC00526.jpg
_DSC00528.jpg
DSC00533.jpg
_DSC00537.jpg
DSC00536.jpg
_DSC00542.jpg
_DSC00549.jpg
_DSC00551.jpg
_DSC00553.jpg
plagat_atelier_byars_small.png

 

 

Ďalšie články

Nech je dobrej hudby medzi nami veľa
Milí priatelia hudby zvanej Jazz, priatelia dobrej hudby. Akosi vždy, na prelome rokov prichádza...
Veľké, svetové a vyrobené na Slovensku: Symphony Meets Jazz
Iste ste sa už stretli so symfonickým prevedením modernej jazzovej i populárnej hudby. Robia to...
Jazz ide do školy
Projekt Jazz ide do školy je hudobno-vzdelávací workshop určený stredoškolákom a žiakom vyšších...
Novoročný koncert Academy Big Band Orchestra
Big Band je v dnešnej dobe vzácne zoskupenie a nie každý banskobystričan si v plnej miere...
Dve dekády zázraku s CZ-SK Big Bandom Matúša Jakabčica
Pokiaľ už máme to jubileum, nalejme si čistého vína: uživiť v domácich podmienkach jazzový...
OpenJazzFest otvára brány už tento víkend
Tradičný letný sviatok jazzovej hudby v podobe 14. ročníka festivalu OpenJazzFest je už predo...
Varovanie: Nitrou sa preženie letná dixielandová búrka!
Vo štvrtok podvečer 18. júla sa nitrianskym centrom preženie dixielandová hrmavica, pretože tamojší...
Čože je to osemdesiatka, alebo fenomén Ivan Kelly Köhler
Počas víkendu sa v Žiline oslavovalo, pretože mnohí zdvíhali čaše na počesť osemdesiatych narodenín...