Nechajte sa opantať (nielen) hlasom na Voicingers

Nechajte sa opantať (nielen) hlasom na Voicingers
Peter Motyčka

Poľský spevák a skladateľ Grzegorz Karnas patrí k najoriginálnejším zjavom na európskej scéne. Jeho albumy či koncerty sú hľadačskými výpravami s nesmierne spontánnym priebehom. Okrem toho je aj iniciátorom pozoruhodných hudobných kurzov Voicingers.

 

Hlavnou myšlienkou platformy Voicingers je slúžiť hudbe, hudobníkom a tým, ktorí majú k hudbe úctu a klásť dôraz na kontakt so živou akustickou hudbou a interakciu medzi interpretmi a publikom. Pozitívne skúsenosti z minulých ročníkov potvrdili ojedinelosť tohto podujatia, ktoré v Poľsku prebehlo už dvanásťkrát. Séria „On Tour“ po okolitých štátoch bola realizova v rokoch 2018, 2019 a 2021 a tiež v oklieštenej online verzii v roku 2020. Tento rok prebehnú koncerty a workshopy Voicingers on Tour Česká republika od 10. júla do 15. júla v Jablonci nad Nisou.

 

 

Lektormi sú špičkoví poľskí i zahraniční umelci, vyučujúci nielen spev, ale aj ostatné hudobné i podporné elementy (rytmus, intonácia, harmónia, improvizácia, dýchanie, joga, psychohygiena, udržiavanie pohybového aparátu vo funkčnom stave a podobne). V týchto úlohách sa tento rok predstavia viacerí vokalisti – iniciátor myšlienky Grzegorz Karnas, česká speváčka Marta Kloučková, pozoruhodný francúzsky spevák a hráč na melofone Emanuelle „Manu“ Domergue či ukrajinská vokalistka Tamara Lukasheva.

 

 

Inštrumentalistov zasa môže prilákať prítomnosť kontrabasistu/basgitaristu Alana Wykpisza, bubeníkov Grzegorza Masłowského a Igora Hnydyna, klaviristu Mateusza Kołakowského či gitaristu Mateusza Szczypku. Všetci lektori sa predstavia aj na piatich koncertoch na Letnej scéne Eurocentra Jablonec ako aj v pražskom klube Jazz Dock. Vyvrcholením bude 15. júla vystúpenie Voicingers All Stars spolu so záverečným koncertom poslucháčov.

 

Vyskúšajte podujatie, ktorého laureáti sa dnes objavujú na medzinárodných scénach a ktorého špecifickú rodinnú atmosféru považujú účastníci za jedinečnú. Prihlásiť sa môžete na uvedenej adrese, kde tiež nájdete ďalšie informácie.

https://voicingers.com/cz/prihlaste-se/

 

 

Autor: Peter Motyčka

Titulná fotografia: Veronika Židová

 

Galéria

Nechajte sa opantať (nielen) hlasom na Voicingers

 

 

Ďalšie články

Jazz a Ukrajina, part 2
Pokiaľ minulý text oslovil čo len jediného čitateľa a nadchol ho vypočuť si hudbu vojnou zmietanej...
V americkom meste Newark bude premenovaná ulica na počesť Waynea Shortera
Americká rozhlasová stanica WBGO spojia sily s mestom Newark v štáte New Jersey, aby premenovali...
Letné čítanie: Príbeh legendárnych Mahavishnu Orchestra
Po ukážke z knihy o Jacovi - „najlepšom basgitaristovi na svete“, spätom napríklad s kapelou...
World Music Festival Bratislava – nové miesta, nové mená, nové zážitky
Siedmy ročník festivalu world music v Bratislave sa bude konať od 18. do 21. augusta na rôznych...
Vyhrajte pozoruhodný sólový album „Attempts“ gitaristu Szymona Miku
Mimoriadne talentovaného poľského gitaristu Szymona Miku sme už na stránkach jazz.sk predstavovali...