Rikard Sjöblom´s GUNGFLY: Nehaňte Prog-Rock!

Rikard Sjöblom´s GUNGFLY: Nehaňte Prog-Rock!
Miroslav Halak

Mahavishnu Orchestra alebo Gentle Giant, Weather Report alebo Van der Graaf Generator, Return to Forever alebo Focus? V tomto porovnávaní by sa dalo pokračovať a vždy v závislosti od preferencie poslucháča by bola každému známa predovšetkým kapela prislúchajúca tomu ktorému žánru. Zo študentských protestných hnutí roku 1968, eufórie Woodstocku (1969), Davisovho experimentu na Bitches Brew (1970) alebo pôsobenia Sri Chinmoya v USA (od roku 1964), sa rodí nie len fusion ale aj prog rock a art rock.

Rovnako ako sa na pódiu legendárneho hippies festivalu striedali umelci počnúc Ravi Shankarom, cez Blood Sweat & Tears, až po Jimiho Hendrixa s Gypsy Sun & Rainbows, tak nemožno od seba striktne oddeliť inklinovanie k etnoprvkom u Johna McLaughlina a Joea Zawinula od ekvilibristiky klasickej hudby u Keitha Emersona alebo Mariána Vargu. Ide o spojené nádoby ktorých náplňou sú inštrumentálne zvládnuté, motivicky rozvrstvené hudobné substancie, miešané v tých najlegendárnejších prístrojoch ako Hammond B3 s Leslie speakerom, Moog, ARP Odyssey, Taurus bass pedál, Fender Rhodes atď. atď. Tieto zvukové lahôdky opantávajú mysle nie len nostalgikov, ale čoraz viac aj mladú generáciu, ktorá sa chce kvalitou svojej nahrávky priblížiť métam analógového Olympu.

Medzi vášnivcov, posadnutých mýtmi týchto nástrojov patrí aj švédsky multiinštrumentalista Rikard Sjöblom. DNA hudby v znamení dlhých vlasov, kvetov a zvonových nohavíc sa v jeho tvorbe nezaprie. Už dlhšiu dobu je popri jazze mojou záľubou práve prog rock vo svojich rozmanitých podobách, od neo- po retro- prog, ale práve po vypočutí jeho albumu On Her Journey to the Sun (2017) som znovu prepadol tomu sviežemu a duchaplnému konceptu hudby lavírujúcej medzi groovom 70. rokov, pesničkárskou naráciou a inštrumentálnou bravúrou tých najlepších fúzií. Moje nadšenie bolo také veľké, že som si zadovážil všetky jeho sólové projekty pod hlavičkou Gungfly a musel uznať, že nápaditosť jeho hudbe nie len že nechýba, ale robí z tohto talentovaného Švéda môj osobný hudobný objav roka 2018. Kreatívny, ale rovnako aj produktívny, pretože ani nie po roku vydáva ešte koncom novembra ďalší album (vo výbornom vydavateľstve InsideOut) s názvom Friendship a tu môžem s čistým svedomím prehlásiť, že už dávno som nepočul taký vyšpičkovaný jazz rock, ako v prvých minútach monumentálnej eponymnej skladby k albumu. Pre všetkých tých, ktorí neradi opúšťajú svoju komfortnú zónu akademického jazzu, preto vrelo odporúčam nehaniť prog rock a skúsiť to s tým, čo musí ulahodiť aj ušiam náročných „fusionistov“: Rikard Sjöblom´s GUNGFLY! 

 

 

Rikard Sjöblom’s Gungfly diskografia:

Sólo:

Cyklonmannen (2006)

The Unbendable Sleep (2016)

 

Beardfish:

Fran En Plats Du Ej Kan Se (2003)

The Sane Day (2006)

Sleeping In Traffic: Part One (2007)

Sleeping In Traffic: Part Two (2008)

Destined Solitaire (2009)

Mammoth (2011)

The Void (2012)

+4626-COMFORTZONE (2015)

 

 Gungfly:

Please be Quiet (2009)

Lamentations (2011)

On Her Journey To The Sun (2017)

Friendship (2018)

 

Big Big Train:

Wassail EP (2015)

Folklore (2016)

Grimspound (2017)

 

Bootcut:

Hammond VS Drums (2002)

De Fluff (2006)

Suspended Animation (2013)

 

Miroslav Haľák

 

Galéria

On Her Journey To The Sun II.jpg
Press_Logo_01.jpg
Press_Photos_01.jpg

 

 

Ďalšie články

Nový Glasperov album s kontroverzným názvom: "F--- Yo Feelings" spája jazz a hip-hop
Robert Glasper, držiteľ troch cien Grammy a ocenenia Emmy, je na jazzovej aj hip-hopovej scéne...
Digitálny album pre digitálny svet: Gitarista Jeff Parker vydáva jazzový album plný loopov a samplov, "Suite for Max Brown"
“Vždy hľadám nové veci, ktoré ma môžu prekvapiť,” vysvetlil skladateľ a multiinštrumentalista Jeff...
Oslava storočnice Charlieho Parkera: Saxofonisti Bobby Watson, Vincent Herring a Gary Bartz vydávajú spoločný album Birdovych kompozícií
Miles Davis raz povedal: "Celú históriu jazzu dokážete obsiahnuť v štyroch slovách - Louis...
Súťaž o 2 x 2 vstupenky na koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze
Prinášame vám súťaž o 2 x 2 vstupenky na premiérový koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze na...