News For Peter: Gitarista Peter Palaj vydal svoj debutový album

News For Peter: Gitarista Peter Palaj vydal svoj debutový album

Mladý 25-ročný gitarista Peter Palaj pred pár týždňami vydal svoje debutové CD, ktoré vyšlo pod záštitou Hudobného fondu. Album "News For Peter" sa s výnimkou jednej skladby skladá z Palajových autorských skladieb, interpretovaných zvukom typického jazzového kvarteta/kvinteta. Na CD sa objavujú etablovaní hudobníci mladej jazzovej scény a album sa štýlovo radí ku modernému hardbopu a typickému jazyku jazzového mainstreamu.

 

Peter Palaj sa narodil 28. apríla 1994 vo Zvolene a už ako 14-ročný sa stal objavom roka na súťaži Nové tváre slovenského jazzu 2008. V tom istom roku sa zúčastnil aj medzinárodnej jazzovej súťaže v poľskom Tarnowe, kde si spolu s kapelou Martin Uherek Quartet odniesol 2. miesto. Po dovŕšení dospelosti odišiel študovať jazzovú hudbu na Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne, pod vedením Davida Dorůžku a Viléma Spilku. V súčasnosti je vo veku 25 rokov Peter už vyspelým hudobníkom s vlastným štýlom, ktorý dokáže ohúriť svojim plynulým a nápaditým improvizačným jazykom.

 

Album News For Peter podľa vlastných slov autora zachytáva jeho vlastný pohľad na svet, odráža to, čo doteraz prežil a čím vo svojom doterajšom živote prešiel. Hudobný materiál na albume zachytáva rôzne nálady, no pojítkom je silný hardbopový feeling, ktorý sa najintenzívnejšie prejavuje práve v Palajových improvizáciách. Okrem neho na CD účinkujú klavirista Ľudovít Kotlár, kontrabasista Róbert Ragan Jr. a bubeník Kristián Kuruc - Petrovi dlhoroční priatelia. Ako hosť sa na štyroch skladbách objavuje tenorsaxofonista Martin Uherek, jeden z prvých Palajových spoluhráčov spred viac ako 10 rokov. Celým albumom sa nesie duch jazzu 50. a 60. rokov, no v súčasnom šate, pripomínajúc napríklad štýl gitaristu Petra Bernsteina.

 

Okrem skladby Don't Follow The Crowd, ktorú napísal Bill Lee, pochádzajú všetky kompozície z Palajovej autorskej dielne. V úvodnej skladbe Beyond the Clouds sa predstaví hneď celý kvintet, Plan B je postavený na modernej chromatickej harmónii štandardu I Got Rhythm, skladba tradičného rázu Straight To The Core zas poslucháčov vedie späť v čase, "priamo ku koreňu". Titulná News For Peter je najdlhšou skladbou albumu a zároveň pôsobí aj najmodernejšie. Nálada sa ukľudní v bossa-nove Harsh Bossa, ktorú Palaj venoval svojmu učiteľovi Viktorovi Hársovi. Album uzatvára skladba Don't Sleep, v ktorej sa opäť predstaví celý kvintet.

 

Album News For Peter má ambíciu dať poslucháčom niečo pozitívne, ako v booklete uviedol sám Peter Palaj: "Dúfam, že každý, kto si môj album vypočuje, si v ňom niečo nájde a že v ňom zanechá dobrý pocit."

 

Foto: Adda Adowicz

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Zuzana Mikulcová vydáva debutový album Slová
Speváčka a skladateľka Zuzana Mikulcová nie je na slovenskej scéne žiadnym nováčikom. V roku 2010...
Andreas Varady nahráva s jazzovými legendami
Má šestnásť, je firemným hráčom výrobcu gitár Benedetto, v októbri podpísal zmluvu s ...
Andreas Varady: Verve som opustil, no nerozišli sme sa v zlom, najnovší album je premiérou môjho súčasného ja
Gitarista Andreas Varady, slovenský rodák žijúci v Írsku, sa stal hviezdou na svetovej jazzovej...
Eugen Vizváry debutuje s albumom Part One
Jeden z najvyhľadávanejších slovenských klavíristov, Eugen Vizváry sa dočkal svojho debutového...
Jazz START UP vám môže dať krídla
Viaceré okolností naznačujú, že domácim jazzovým umelcom začína „ísť karta“: speváčka Kristína...
Ak hľadáte niečo inšpiratívne. Tolyqyn: Silver Seed
Som presvedčený o tom, že s odstupom storočí (ak to teda vôbec bude generáciám po nás...
Zahraničné úspechy Manuše Júlie Kozákovej
Speváčka Júlia Kozáková je známa predovšetkým vďaka debutovému albumu „Manuša“ (2022), ktorý získal...
City Sounds Festival jubiluje
Už zajtra budú organizátori i priaznivci bratislavského City Sounds Festivalu fúkať sviečky na...