Od bicích u Brada Mehldaua prešiel na vibrafón: Multiinštrumentalista Jorge Rossy vydáva album Beyond Sunday

Od bicích u Brada Mehldaua prešiel na vibrafón: Multiinštrumentalista Jorge Rossy vydáva album Beyond Sunday

Jorge Rossy je zrejme najviac známy ako bubeník z pôvodného tria Brada Mehldaua, no na svojom najnovšom albume s názvom "Beyond Sunday" sa  predstavuje ako vibrafonista. Titul vyšiel 30. októbra 2018 a spolu s Rossym na albume vystupujú samé hviezdy - saxofonista Mark Turner, gitarista Jaume Llombart, kontrabasista Doug Weiss a bubeník Al Foster. Len nedávno sa s týmito kolegami Jorge vrátil z turné, kde prezentoval "Beyond Sunday" vo viacerých európskych metropolách.

 

Hudobný svet prvý krát spoznal Jorge Rossyho ako bubeníka Brada Mehldaua, s ktorým spoločne nahrali viaceré zo série albumov s názvom Art of the Trio. Potom, ako trio Rossy opustil, vrátil sa späť do rodnej Barcelony, kde svoju hudobnú kariéru ďalej úplne nečakane zameral na hru na klavíri. Tým prekvapil všetkých, ktorí očakávali, že bude pracovať na mene, ktoré si vytvoril ako bubeník. V roku 2016 sa opäť na scéne objavil s iným nástrojom, než na aké bola u neho verejnosť do tej doby zvyknutá, tento krát s vibrafónom a svojim vlastným kvintetom. V tomto obsadení vydal Rossy v tom istom roku album s názvom "Stay There" (2016). Titul "Beyond Sunday" (2018) sa stal už druhým v poradí, kde Rossy zastáva rolu vibrafonistu.

 

Jorge pri tom všetkom rozhodne nezanechal hru na bicie a stále na svojom "debutovom" nástroji hráva a vystupuje, no zároveň uznáva, že vibrafón sa v súčasnosti stal jeho uprednostňovanou voľbou. “Prakticky okamžite som získal pocit, že vibrafón pre mňa nejakým spôsobom predstavuje dokonalý nástroj. Je akýmsi zhrnutím ostatných troch. Má v sebe prvky bicích, keďže sa radí medzi perkusívne nástroje, preto som cítil, že ho dokážem kontrolovať s ohľadom na expresívnosť zvuku, dynamiku a farebnosť. Zároveň má súvis aj s klavírom, keďže sú jeho tóny rozmiestnené ako klávesy a k tomu všetkému má úžasnú melodickú schopnosť, ktorá mi umožňuje hrať to, čo počujem vo svojom vnútri.” Práve Jorgyho nadšenie pre vibrafón bolo hybnou silou na vznik celej súčasnej kapely.

 

Viacerí členovia Rossyho kvinteta majú medzi sebou dlhú históriu spolupráce. Jorge a Mark Turner spolu hrali už na Turnerovom prvom albume "Yam Yam" (1994), s Al Fosterom sa poznajú už od roku 1991, keď nahrávali na albume “Who’s Smoking” Paquita D’Riveru. Album "Beyond Sunday" je podľa Rossyho slov výsledkom zhruba desaťročia jeho skladateľskej činnosti. Témy, ktorých vzdialené korene sa nachádzajú v jazzových štandardoch pretransformoval Jorge prostredníctvom kompozičných techník a kreatívnej práce na úplne nové autorské skladby.

 

Viac informácií o albume a aktivitách jeho kvinteta je možné nájsť na stránke Jorge Rossyho.

 

Zdroj: Jazz In Europe

Autor: Martin Uherek

Foto: Courtesy of the artist

 

 

Ďalšie články

Gary Burton: Raz príde deň, kedy budem musieť s hraním skončiť
Priekopník fusion jazzu, významná osobnosť hudobného vzdelávania na slávnej Berklee College of...
Jazzman týždňa: Al Foster
„Všetko s čím si vystačíte, je láska, mier, a jazz.“ Al Foster. Aloysius Foster sa...
Report: New Gary Burton Quartet, Wiener Konzerthaus, máj 2013
         V rámci svetového turné sa 8. mája 2013 v...
Ľudmila Štefániková ohlásila česko-slovenské turné
Ľudmila Štefániková je pre mnohých slovenských poslucháčov doposiaľ nie príliš známym pojmom....
V Nu Spirit Bare znie opäť jazz: Andreas Varady Trio a Radovan Tariška priniesli hudbu plnú virtuóznych pasáží i jemných lyrických chvíľ
Mladý gitarista a skladateľ svetového formátu Andreas Varady opäť navštívil svoje rodné Slovensko...
Na bratislavských džezákoch vystúpi Corinne Bailey Rae: Dvojnásobná držiteľka Grammy v Inchebe už budúci týždeň
Svet očarila svojimi hitom Put Your Records On. Po niekoľkoročnej prestávke sa na koncertné pódiá...
CD Blue World: John Coltrane a jeho modrý svet
Legenda moderného jazzu, multiinštrumentalista, skladateľ a vizionár John Coltrane sa k nám...
V Bratislave zaznie škandinávsky jazz: Emil Sommer Quartet sa počas európskeho turné zastaví v Bohéma Bare
Vo štvrtok 17. októbra zavíta do Bratislavy štvorica hudobníkov zo Škandinávie. Dánske zoskupenie...