One Day Jazz Festival A-Live 2020: Štvrtkový live stream bude patriť slovenskému kvartetu a nemeckému klaviristovi

One Day Jazz Festival A-Live 2020: Štvrtkový live stream bude patriť slovenskému kvartetu a nemeckému klaviristovi
Peter Baláž

Medzinárodný One Day Jazz Festival A-Live prináša do online priestoru tretí zo série ôsmich koncertov, ktoré prepájajú Slovensko s ôsmimi svetovými krajinami. Koncert, ktorý sa uskutoční vo štvrtok, 28. mája 2020, prepojí umelcov zo Slovenska s Nemeckom. Festival bude opäť k dispozícii na stránke onedayjazz.sk zdarma. Hudobníkov a organizátorov môžu diváci a fanúšikovia podporiť kúpou dobrovoľnej vstupenky.

 

Martin Valihora, uznávaný bubeník a riaditeľ One Day Jazz Festivalu prináša nielen umelecké fúzie a neopakovateľné koncerty, ktorými je tento festival známy, ale je to zároveň priestor na diskusie o aktuálnej situácii a ďalšom smerovaní: „Veľmi ďakujem ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Ivanovi Korčokovi. Pod jeho záštitou a v spolupráci s ôsmimi Slovenskými inštitútmi môžeme festival opäť realizovať nateraz v online priestore. Je skvelé, že bol súčasťou nášho prvého koncertu a zároveň sa veľmi teším, že v druhom pokračovaní sme sa mohli rozprávať s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou.“

 

One Day Jazz Festival A-Live No.2

 

Virtuozitu nemeckého klaviristu Jesseho Millinera objavili už v jeho rannom detskom veku. No klasická hudba, najmä jej koncertná podoba, mu prinášala rôzne problémy a výpadky. Tlak na prevedenie hudobného diela, ktoré presne zodpovedá notám pôvodného autora, blokoval jeho kreatívny proces. Keď jeho učiteľ hudby zistil, že jazzová hudba by mohla byť tým správnym riešením, podporil jeho vášeň a povzbudzoval Jesseho k tomuto štýlu a slobode, ktorú by mu umožnil. Milliner študoval jazzovú hudbu, filmovú hudbu a jazzovú kompozíciu, má tri bakalárske tituly, jeden magisterský titul a je držiteľom doktorátu hudobných umení. Výnimočný virtuóz je známy dôrazom na celkovú hudobnú atmosféru pri svojich vystúpeniach, pričom sám na seba kladie neustále nové požiadavky. Okrem toho od roku 2007 pôsobí ako profesor na katedre jazzovej a populárnej hudby na Hochschule für Musik Mainz. Jesse Milliner bude zahraničným partnerom pre slovenských hudobníkov počas koncertu vo štvrtok 28. mája 2020 so začiatkom o 20:00.

 

Jesse Milliner – One Note Story

 

Slovenskú scénu na tomto koncerte zastúpi Šrámek & Nikitin Altar Quartet. Saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek svoji svoje tvorivé a interpretačné sily a výsledkom intenzívnej spolupráce je projekt Altar. Na pomyselný oltár (na ktorý odkazuje názov Altar) postavili vlastné aj obľúbené skladby a prizvali k sebe aj Juraja Grigláka (kontrabas) a Martina Valihoru (bicie). Hudobný koncept vychádza u jazzovej tradície akustického kvinteta ovplyvneného zvukom moderny.

 

Altar Quartet a Štátna filharmónia Košice

 

One Day Jazz Festival A-Live je online verziou festivalu v roku 2020. Vzhľadom na opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19, v súčasnosti prebieha formou online koncertov v dvojtýždňových intervaloch. Slovensko sa počas ôsmich koncertov spojí do konca augusta s ôsmimi krajinami. Online stream bude k dispozícii hodinu pred začiatkom koncertu na stránke onedayjazz.sk. Dobrovoľnú vstupenku je možné si zakúpiť na stránke ticketportal.sk.

 

Slovenský inštitút v Berlíne

 

webstránka: https://www.mzv.sk/web/siberlin

 

„Našou hlavnou úlohou je sprostredkovanie a šírenie slovenskej kultúry, kultúrneho dedičstva, hudby, umenia, dizajnu, architektúry, filmu a folklóru nemeckému publiku. Slovenský inštitút má tiež ambíciu, predstavovať slovenské regióny a mestá a napomáhať k rozšíreniu hospodárskej spolupráce medzi Nemeckom a Slovenskou republikou. V krátkosti povedané, Slovenský inštitút v Berlíne chce v Nemecku prezentovať to najkrajšie, čo bolo na Slovensku vytvorené od minulosti až po súčasnosť,“ uvádza sa v príhovore riaditeľa inšitútu Iva Hanuša na stránkach inšitútu.

 

Tlačová správa

Galéria

One Day Jazz Festival A-Live 2020: Štvrtkový live stream bude patriť slovenskému kvartetu a nemeckému klaviristovi
One Day Jazz Festival A-Live 2020: Štvrtkový live stream bude patriť slovenskému kvartetu a nemeckému klaviristovi
One Day Jazz Festival A-Live 2020: Štvrtkový live stream bude patriť slovenskému kvartetu a nemeckému klaviristovi

 

 

Ďalšie články

One Day Jazz Festival: Hudobná sonda do duší
7.november 2014, Istropolis, Bratislava   Ako víchrica sa Bratislavou prehnal jednodňový jazz...
Večer s Patom Methenym: Nekonečné hudobné spektrum
Otvorenie jarnej sezóny ONE DAY JAZZ Festivalu 2017 prebehlo vo veľkom štýle. Dramaturgia na čele s...
Linda Oh: Na pódiu dávam zo seba maximum
Linda May Han Oh (33) sa narodila v Malajzii, vyrastala v Austálii a posledné roky...
Reportáž: One Day Jazz festival s príchuťou Slovenskej filharmónie
Dlho očakávaná jarná časť One Day Jazz Festivalu bola konečne tu. Začala sa v stredu o 19:00 na...
V júli nás čaká špeciálne prekvapenie: Po prvýkrát uzrie svetlo sveta koncert Thelonia Monka
Už 31. júla bude vydaná nahrávka z roku 1968. Pre všetkých fanúšikov jazzu ide o výnimočnú udalosť...
Mikulášsky Jazzový Festival bude inšpirovať, nielen workshopovať
Vyhľadávanie a podpora talentov je neoddeliteľnou súčasťou práce dramaturgov všetkých hudobných...
Smutná správa pre domácu hudobnú scénu. Vo veku nedožitých 80. narodenín nás navždy opustil saxofonista a skladateľ Dušan Húščava
Iba pred niekoľkými hodinami sa celá komunita ľudí zaoberajúcich jazzovou hudbou dozvedela...
Stanica metra v Montreali možno bude niesť meno génia jazzového klavíra. Petícia za stanicu Oscara Petersona má už vyše 16 tisíc podpisov.
Pred niekoľkými týždňami sa v kanadskom Montreále objavila petícia, ktorá vyzýva mesto, aby...