Opustil nás gitarista, skladateľ a producent Chuck Loeb

Opustil nás gitarista, skladateľ a producent Chuck Loeb
Dávid Oláh

Chuck Loeb patril k absolútnej špičke v hre na gitare. Išlo o univerzálneho hráča, skladateľa a producenta. Najznámejšie sú jeho spolupráce so Stanom Getzom a s kapelou Steps Ahead. Jeho kompozície boli nahrávané množstvom smooth-jazzových a popových kapiel. Jeho rodina oznámila smutnú správu o jeho úmrtí, ku ktorej došlo v pondelok 31. júla o deviatej hodine večer. Loeb zomrel vo veku 61 rokov. Už zopár rokov bojoval s rakovinou. Tejto zákernej chorobe žiaľ podľahol. 

 

Chuck Loeb nahral za svoju kariéru vac ako 20 albumov ako sólista. Je autorom komerčných jinglov, hudby skomponovanej pre filmy, pracoval aj ako štúdiový hudobník. Jeho hudba znie na mnohých popových, jazzových alebo brazílskych nahrávkach. 

 
"Hudobná scéna utrpela zničujúci úder," povedal basák a Loebov dlhoročný spolupracovník Will Lee v e-maili adresovanom portálu Jazztimes. "Majster jazzovej gitary a skladateľ Chuck Loeb bol tak muzikálny, bol to jeden z tých géniov, ktorí počuli hudbu v každom a vo všetkom okolo neho. Keď máte možnosť hrať s Chuckom pri toľkých príležitostiach, tak vám môžem povedať, že poznal spôsob, ako využiť môj talent presne tak, aby získal to, čo odo mňa potreboval. Bol tak produktívny - písal, produkoval a usporiadaval nielen svoje vlastné projekty, ale aj projekty jeho multitalentovanej manželky Carmen Cuesta a jeho dcér Lizzy Loeb a Christina Cuesta Loeb a mnohích ďalších umelcov. Nech je Chuckov fantastický duch navždy zachovaný v jeho hudbe po navždy."
 
Narodil sa 7. decembra 1955 v meste Nyack v New Yorku. Loeb začal hrať na gitaru v o svojich 11 rokoch a do 13 rokov hrával v miestnych kapelách. Neskôr sa rozhodol, že sa bude hudbe venovať naplno. V období puberty  sa začal zaoberať jazzom. Na odporúčanie svojho predchádzajúceho učiteľa, ktorým bol Dennis Sandole z Filadelfie sa stal Loebovým novým lektorom legendárny Jim Hall. Po absolvovaní strednej školy sa zapísal na Berklee College of Music, kde niekoľko rokov študoval. V roku 1976 škole opustil.
 
 
Krátko po tom sa Loeb presťahoval do NYC a začal pracovať ako sideman s rôznymi jazzovými hráčmi, medzi nimi boli aj Chico Hamilton, Ray Barretto, Hubert Laws a Freddie Hubbard. Okolo roku 1979 požiadal Loeba o spoluprácu Stan Getz, ktorá trvala asi päť rokov. Nakoniec sa stal Loeb kapelníkom v tomto bande. Popritom sa vydal za španielsku speváčku Carmen Cuesta, s ktorou mal dve deti, Lizzy a Christinu. Getz bol jeho svedkom na svadbe.
 
Spolupráca so Stanom Getzom vyústila k ďalším prelomovým stretnutiam v jeho kariére. V Getzovej kapele sa zoznámil s klaviristom Mitchelom Formanom, s ktorým následne založil kapelu Metro, ktorá vydala niekoľko albumov v 90. rokoch minulého storočia. V roku 1984 sa dostal do kapely Michaaela Breckera Steps Ahead, v ktorej pôsobil niekoľko rokov. Loeb vždy spomínal Breckera ako svoj dôležitý hudobný vplyv. V roku 2010 nahradil Chuck Loeb Larryho Carltona v smooth-jazzovej formácii Fourplay.
 
Ako líder vydal skoro dvadsať albumov v spoločnostiach DMP, Schanachie a Heads Up. "Loebova hudba elegantne kolísala medzi jazzom, moderným jazzom a brazílskou hudbou," povedal bývalý label Heads Up Dave Love, pre ktorého Loeb nahral albumy Presence a Between Two Worlds. "Bol to veľmi spoľahlivý hudobník, ktorý by vedel povedať správne pripomienky ku všetkým projektom, ktorým sa práve venoval. Milý manžel a otec, ktorý bol veľmi hrdý na úspechy svojej rodiny. Chuck bude veľmi chýbať mnohým priateľom a známym, ale predovšetkým jeho hudobnej rodine, ktorá ho milovala a rešpektovala po hudobnej aj po ľudskej stránke.
 
Okrem svojich huodbných projektov príležitostne spolupracoval aj s moderátormi. John Ernesto, generálny riaditeľ Berks Jazz Fest v Readingu, Pa., úzko spolupracoval s Loebom na vytvorení jedinečných vystúpení. "Vždy sme si lámali hlavy s novými koncepciami", povedal Ernesto. "Chuck prišiel s nápadom uskutočniť koncert na počesť Wesa Montgomeryho." Táto myšlienka sa rozrástla na jeden z najpamätnejších koncertov festivalu, v ktorom bolo sedem gitaristov - Chuck, Larry Carlton, Russell Malone, Pat Martino, Paul Jackson Jr., Earl Klugh a Jimmy Bruno. Berks Jazz Fest stratil veľkého priateľa. Nesmierne nám chýba, ale jeho úžasný hudobný duch bude s nami navždy."
 
Loeb bol plodným skladateľom nielen jazzu, ale aj skladieb pre film a televíziu. Skomponoval tematickú hudbu pre ABC Nightline, One Life to Live, Montel Williams Show, Atlanta Braves, New York Yankees a Knicks a ESPN NCAA College Basketball. Tektiež bol veľkým fanúšikom baseballu a často počúval svojich Yankees v rozhlase. Jeho najvýraznejšou témou však bola správa CNN Headline News. "Poznáte ju - končí tromi osminovými triolami na tonike," povedal Lee. "Možno sa môže stať jedným z historicky najpočúvaných skladateľov na svete, pretože táto meodia je v krajinách po celom svete hraná neustále." 
 
Loebova hudba hrala v mnohých filmových scénach vrátane megahitov ako The Untouchables, You've Got Mail a Hitch.

 

 

Dávid Oláh

Zdroj: jazztimes.com

 

Esprit 2018

 

 

Ďalšie články

Viedenský Konzerthaus privíta žijúce legendy: Duo Lionela Louekeho a Kevina Heysa
Koncertná sála viedenského Konzerthausu je miesto, kde sa už dlhé roky pravidelne konajú nielen...
Večerné jazzové ateliéry pokračujú:Prišli starí známi aj nové tváre
Večerné jazzové ateliéry pokračujú aj v tomto kalendárnom roku. Druhý semester 6. ročníka týchto...
Hudba prvej republiky: Swingový orchester Fats Jazz Band štartuje turné
Štýlový swingový orchester Fats Jazz Band štartuje svoje tohtoročné turné po Slovensku. V ...
Kendrick Lamar aj Snoop Dogg: Herbie Hancock si na nový album pozval hip-hopové hviezdy
Legendárny klavirista neplánuje zaspať na vavrínoch, hoci by si to po 77 rokoch života a 14...