Poznáme víťaza jazzovej Ceny verejnosti ESPRIT. Kto získa hlavnú cenu poroty sa dozvieme na slávnostnom odovzdávaní cien 14. septembra v bratislavskom DPOH

Poznáme víťaza jazzovej Ceny verejnosti ESPRIT. Kto získa hlavnú cenu poroty sa dozvieme na slávnostnom odovzdávaní cien 14. septembra v bratislavskom DPOH
Peter Baláž

Je rozhodnuté o víťazovi Ceny verejnosti Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v roku 2020. Na základe SMS hlasovania na portáli jazz.sk sa ním stala nahrávka „Reflection of my Soul“ od gitaristu a skladateľa Samuela Marinčáka. Preberie si ju počas slávnostného večera udeľovania cien Esprit dňa 14. septembra 2021 v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave, kde sa dozvieme aj meno víťaza Hlavnej ceny odbornej poroty Esprit. Live stream video z ceremónie a trojkoncertu budete môcť sledovať priamo na jazz.sk.

Gitarista a skladateľ Samuel Marinčák prichádza so svojim debutovým inštrumentálnym albumom s príznačným názvom Reflection of my Soul. Ako sám názov nahrávky napovedá, jeho hudba prináša osobnú výpoveď a pravdivý odraz svojej duše. Hosťom albumu je i svetoznámy saxofonista Eric Marienthal.

 

 

Album absolútneho víťaza Hlavnej ceny Esprit vyberá odborná porota, za Cenu verejnosti hlasovali fanúšikovia jazzu. Podľa návštevníkov portálu jazz.sk je najlepším albumom vydaným v roku 2020 nahrávka Reflection of my Soul od gitaristu Samuela Marinčáka a to s 41% z celkového počtu hlasov. Po nej sa na druhom mieste umiestnil album „Inou krajinou“ od speváčky Niny Berglovej a kontrabasistu Štefana Bartuša s 22% a na treťom mieste skončil gitarista Tomáš Lukáč s albumom „Heart-shaped“ s 8% z celkového počtu hlasov.

Samuel Marinčák má už svoje ocenenie isté, meno absolútneho víťaza Hlavnej ceny odobornej poroty Esprit však zaznie až priamo počas slávnostného večera s odovzdávaním cien Esprit. Ten sa uskutoční 14. septembra 2021. Počas neho zažijú diváci bratislavského Divadla P. O. Hviezdoslava široký záber jazzového žánru vďaka koncertu troch z nominovaných zoskupení:

 

  • Young Slovak Jazz Generation (Andrej Farkaš, Ernest Vizvary, Ján Rigó)
  • Pavol Bodnár
  • Lukáš Oravec Orchestra

 

Live stream video budete môcť sledovať priamo na jazz.sk. Priamy prenos zo slávnostného večera bude vysielaný v Rádiu Devín.

Generálnym partnerom podujatia je softvérová spoločnosť  Espirit s r.o. Hlavní partneri podujatia sú UniCredit, Crowdberry a Vacuumlabs. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Hlavnými mediálnymi partnermi podujatia sú RTVS a Rádio Devín.

Grafiku pre Cenu verejnosti a sošku v tvare kontrabasu pre Cenu odbornej poroty vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek.

Záštitu nad deviatym ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v porote prevzal americký bubeník, perkusionista a pedagóg Rudy Royston. Svetoznámy hudobník má na konte nahrávanie a koncertovanie s menami svetového jazzu ako sú Bill Frisel, Greg Osby, Don Byron, Dave Douglas a mnohí ďalší.

Slávnostná ceremónia Esprit je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), ktorá združuje jazzových nadšencov z celého sveta.

 

Profily albumov: www.jazz.sk/esprit/2020

Web International Jazz Day: www.jazzday.com

Facebook udalosť: https://fb.me/e/1HBnBY5hM

 

Tlačová správa

 

 

 

 

Ďalšie články

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2018
Portál Jazz.sk vyhlasuje siedmy ročník ankety Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v...
Poznáme víťaza Ceny verejnosti ESPRIT: Najväčšie sympatie získal album Utajená od Hany Šebestovej
Je rozhodnuté o víťazovi Ceny verejnosti Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v...
Ceny Esprit sú odovzdané: Hlavnú cenu za najlepší slovenský jazzový album získala Sisa Michalidesová
Už poznáme víťaza Hlavnej ceny ankety Esprit! Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku...
Ceny Esprit sú odovzdané: Hlavnú cenu získal album Lukáša Oravca
Slávnostné udeľovanie cien s trojkoncertom nominovaných prebehlo v sobotu 30. apríla v Divadle...
V rámci medzinárodného projektu Polish Jazz vystúpi v Novej Cvernovke hudobné zoskupenie Bɫoto
Posledný septembrový deň bude znieť v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky poľský jazz....
Objavila sa nová verzia Coltranovho "A Love Supreme". Live In Seattle dopĺňa trojicu existujúcich záznamov.
Legendárny album A Love Supreme predstavil v roku 1964 radikálny posun v kariére tenor saxofonistu...
Slovenský jazzový klub dostal krásnu správu. Napísal mu samotný Herbie Hancock.
Začiatkom augusta na sociálnej sieti zdieľal slovenský jazzový klub svoj úspech. Aktivity Jazz...
Sisa Fehér vydáva album KHI s pôsobivými jazzovými kompozíciami
Sisa Fehér patrí k veľkým talentom česko-slovenskej hudobnej scény. Ako multiinštrumentalistka,...