Ray Brown ako ste ho nikdy nezažili: Posmrtne hrá virálne hity modernej hudby

Ray Brown ako ste ho nikdy nezažili: Posmrtne hrá virálne hity modernej hudby

Basista Robin Koerts našiel nový spôsob, ako sa zviditeľniť na portáli Youtube a zároveň vtipným a vysoko muzikálnym spôsobom zviditeľniť génia jazzového kontrabasu Ray Browna. Ten svoju kariéru začal v 40. rokoch v bigbande Dizzyho Gillespieho, oženil sa s Ellou Fitzgerald a bol dlhoročným spoluhráčom klaviristov Oscara Petersona a Bennyho Greena. Pod Koertsovými rukami vzniklo zatiaľ 7 videí, vtipným zostrihaním kultového Brownovho videozáznamu a pridaním ďalšej hudby. Medzi hitmi je Pastoriov Teen Town, ale aj zvučka Supermária. Opísať sa to však slovami nedá, vidieť to musíte sami.

 

V Koertsovej hlave sa pred pár mesiacmi (a možno aj skôr) zrodil nápad spracovať videozáznam Ray Brownovej lekcie, kde hrá takmer všetky tóny hrateľné na kontrabase a následne ho zostrihať a spracovať do nového videa, ktoré spojí Brownov obraz s novými skladbami, ktoré buď Ray Brown nikdy nehral, alebo dokonca možno už ani nežil, keď vznikli. Videá sú spracované na vysokej úrovni, každý jeden Brownov prstoklad sedí s momentálne reálne znejúcim tónom a práve vďaka tomuto prvku vzniká akási obrazová koláž, kde vážne pôsobiaci Ray Brown skáče medzi jednotlivými polohami. Tieto vstupy sú prepojené pohľadmi na publikum, ktoré celému videu dodáva neuveriteľne živý dojem a ešte zosilňuje jeho humornosť.

 

Ako prvá vznikla skladba Jaca Pastoriousa s názvom Teen Town, kde sa Brown objavuje pred publikom, ktoré si znalecky pokyvkáva hlavami, ale sa aj smeje, s dorobeným potleskom a smiechom. Video je majstrovsky ukončené stupnicou v pomalom tempe z pôvodného Brownoho videa. Toto youtubové video sa pomerne rýchlo stalo medzi muzikantami obľúbeným a za svoju mesačnú existenciu získalo zhruba 50 tisíc videní. 

 

Jaco Pastorious - Teen Town

 

Krátko nato nasledovali ďalšie skladby a doteraz ich Koerts vytvoril sedem, je medzi nimi Blam! od The Brothers Johnson, Sir Duke od Stevieho Wondera, Dean Town od VULFPECK, zvučka videohry Supermario, Pastoriova skladba The Chicken a Actual Proof od Herbieho Hancocka. Všetky videá si môžete pozrieť priamo v našom článku:

 

The Brothers Johnson - Blam!

 

Stevie Wonder - Sir Duke

 

Vulfpeck - Dean Town

 

Zvučka videohry Supermario

 

Jaco Pastorious - The Chicken

 

Herbie Hancock - Actual Proof

 

Posledné video s Hancockovou skladbou pridal Robin Koerts zhruba pred týždňom, 22. apríla 2019. Teen Town bol publikovaný 10. marca, to znamená, že podľa doterajšej frekvencie produkuje basista nové video približne raz za týždeň. Sme preto už teraz zvedaví, s čím sa "Ray Brown" predstaví najbližšie a kam až Koertsova kreativita zájde!

 

Zdroj: youtube.com

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Janek Gwizdala: Ľudia online sú moji terapeuti
Rozprával som sa z anglickým basgitaristom pôsobiacim v Spojených štátoch, Janekom Gwizdalom....
June Lee zverejnil tretiu časť interview s Jacobom Collierom: O očakávaní v hudbe, ladení a živote
June Lee je známy na internete ako hudobný teoretik, klavirista, blízky priateľ a advokát...
Maria Schneider zaútočila na youtube: V otvorenom liste portál nazvala trestuhodnými podvodníkmi
V otvorenom liste pre portál YouTube s titulom "Díleri pirátstva" sa skladateľka, kapelníčka a...
Reedícia kúska jazzovej histórie: Sonny Rollins v deluxe šate
Fanúšikovia saxofónového velikána Sonnyho Rollinsa, pozor! Jeho prelomový album „Way Out West“ z...
Poznáme víťaza medzinárodnej gitarovej súťaže pod hlavičkou ,,Herbie Hanckock Institute of Jazz'': 1. miesto si odniesol mladý ruský virtuóz Evgeny Pobozhiy
V utorok 3. októbra sa vo Washington DC uskutočnil gala koncert spojený s vystúpením...
Vydavateľstvo Real Music House pokračuje v projekte workshopov RMH Academy
Bratislavské vydavateľstvo prichádza s druhou sériou hudobných workshopov. Špičkoví lektori z...
City Sounds Festival pridáva ďalší koncert unikátneho zoskupenia Janoska Ensemble s legendárnym akordeonistom Richardom Gallianom
Jedinečný koncert s  puncom svetovej premiéry. Posledné roky si ich koncerty na Slovensku...
Mikulášska nádielka hudby na Gypsy Jazz Festivale: Zvučné mená, dva skvelé žánre a mimoriadna atmosféra
Geniálnu myšlienku spojiť jazz s cigánskou hudbou dostal hudobník Milo Suchomel už pred ôsmimi...