Recenzia: Iva Bittová a jej nocz s jazzmenmi

Recenzia: Iva Bittová a jej nocz s jazzmenmi
Miroslav Bachura

Svoj príspevok k českej jazzovej alternatíve pridal v novembri brniansky súbor Nocz vedený nórskym trubkárom Didrikom Ingvaldsenom. Free-jazzovo ladený kvartet si na nahrávanie svojho v poradí druhého albumu prizval vyhlásenú speváčku a huslistku Ivu Bittovú. Výsledkom tejto spolupráce je takmer hodina experimentálnej, zvukovo drsnej no zároveň remeselne skvele zvládnutej hudby.

 

Didrik Ingvaldsen je dlhoročný free-jazzový svetobežník, ktorý po rokoch strávených v Amerike, Tanzánii, Británii či rodnom Nórsku momentálne pôsobí v Brne, meste kde kedy jazz študoval. Tu sa tento virtuózny trubkár a skladateľ s reputáciou experimentátora obklopil skupinou mladých českých hudobníkov Radimom Hanousekom (sop, bar sax), Marianom Friedlom (kontrabas) a Václavom Pálkom (bicie). Po minuloročnom debute sa na novom albume štvorica rozhodla obohatiť o Ivu Bittovú. Jej husle a spev znejú dovedna na deviatich zo štrnástich skladieb. V ostatných piatich kompozíciach si Ingvladsenova kapela bez pocitu ochudobnenia vystačí. Kvartet hutne čerpá z bopu 60-tych rokov dusivou atmosférou, "bublajúcou" rytmikou a skoro až davisovskými líniami trúbky a saxofónu, obvzlášť Ingvaldsen ohuruje svojimi sólovými výbuchmi. Ortodoxnejší jazzoví poslucháči by sa možno pýtali, prečo vlastne kapela volala k spolupráci Bittovú, keď to pánom tak hraje.

 

Spojenie Bittovej hudobného surealizmu a jazzu už nie je v Čechách ničím prekvapivým, no spolupráca s Ingvaldsenom a spol. prináša predsa len mnoho neobvyklej hudby. Bittovej prejav spájajúci prvky Novej hudby, folklórnej modality a free-jazzu tentokrát nie je úplne v centre diania. Najmä v rytmických bopových pasážach akoby Bittová krúžila okolo nekompromisne zomknutej štvorice a snažila sa preniknúť do jazzovej masy. Ingvaldsen sa však ukázal nielen ako skvelý trubkár ale i ako chytrý skladateľ. V koncepcii albumu sa totiž tieto nabité úseky striedajú s free-jazzovými plochami a zvukovo bohatými kolektívnymi improvizáciami, v ktorých sa Bittová zjavne cíti najsilnejšia. Jej prejav je vďaka tomu s priebehom albumu čoraz flexibilnejší, vypichnem napríklad skvelú zvukovú textúru v takmer-balade ´First Floor´.

 

Spojenie súboru Nocz a Ivy Bittovej je na prvý pohľad ťažké počúvanie pre vzdelaného jazzového fajnšmekra, no s pozorným počúvaním ich album prináša mnoho chytľavej hudby - voľné improvizácie, skvelé jazzové plochy, silné uchopiteľné témy no predovšetkým album ukazuje drsnú konfrontáciu dvoch odlišných hudobných rétorík. Kompaktný jazzový kvartet a avantgardná diva si však k sebe našli cestu a po tej hodine počúvania to napokon vôbec neznie tak neprístupne.

 

 

Miro Bachura

 

 

 

Ďalšie články

Brian Blade: Aj pri odlišných názoroch nás spája ľudskosť
Náš rozhovor s bubeníkom Brianom Bladeom je vyústením dlhoročného záujmu o jeho osobu a ...
Japonská legenda free jazzového klavíra navštívi Slovensko
Bratislava a Košice zažijú vo februári vystúpenie jedinečného japonského klaviristu menom...
Jazzman týždňa: Herbie Hancock
  Herbie Hancock je americký klavírista, klávesista, skladateľ a v súčasnosti...
CD Bright Future Nikolu Bankova: Budúcnosť slovenskej jazzovej scény?
Nikola Bankov je iba 20-ročný hudobník a alt saxofonista. Tento rodák z Humenného sa rozhodol...
WoodPack Brothers prichádzajú s novým singlom The Lighty Duality
Umelecké bratstvá sa v dnešnej uponáhľanej a individualistickej dobe akoby vytratili. Už neplatí...
Majster Russell Malone
Ešte prednedávnom patril Rusell Malone (1963–2024) medzi najrešpektovanejších gitaristov posledných...
Sedno, Kota No Uta a Renegatz bodovali na Jazzfruit 2024
Ešte pred letom vyhlásili organizátori medzinárodného jazzového festivalu Mladí ladí jazz jubilejný...
Jazz Führer Ivan Köhler
Žilinskú legendu Ivana „Kellyho“ Köhlera sme na týchto stránkach spomínali viackrát: v súvislosti s...