Slovenská jazzová klaviristka Jana Bezek sa predstaví na dvoch koncertoch: Na spoluprácu si prizvala speváčku Wen - Hui Tsai

Slovenská jazzová klaviristka Jana Bezek sa predstaví na dvoch koncertoch: Na spoluprácu si prizvala speváčku Wen - Hui Tsai
Patrik Gömöri

Neúnavná propagátorka, autorka, pedagogička a v neposlednom rade interpretka jazzovej hudby Jana Bezek pozvala na Slovensko mladú nádejnú talentovanú taiwanskú jazzovú speváčku  Wen - Hui Tsai, aby tu v dvoch slovenských mestách v Prešove a v Bratislave, predstavili svoj spoločný jazzový projekt. Ich spolupráca sa datuje od minulého roka, kedy sa stretli na medzinárodnej speváckej súťaži v susednom, pre Janu Bezek umelecky významnom, Poľsku. Wen ako finalistka speváckej súťaže si okamžite hudobne porozumela s našou klaviristkou a vzájomná inšpirácia sa pretavila do ich ďalšej spolupráce, ktorú majú slovenskí diváci jedinečnú šancu zažiť pri júnovom pobyte  Wen -  Hui Tsai na Slovensku.

 

Janu Bezek netreba slovenským jazzovým poslucháčom osobitne predstavovať, patrí jej už stabilné miesto na našej jazzovej scéne a to ako autorke, tak aj interpretke a pedagogičke. Kým jej hudobné začiatky sú spojené s poľským Krakovom, kde študovala na Akadémii múzických umení jazz a interpretáciu klasickej hudby, neskôr zakotvila a už viac rokov pôsobí v Bratislave. Na svojom konte má doteraz dva vydané projekty – prvý Cracow vyšiel v roku 2015 vo vydavateľstve Pavian records a je autorským inštrumentálnym albumom, na ktorého nahrávaní Janu Bezek sprevádzajú jej kolegovia z Poľska. Pred pár týždňami k nemu pribudol album Modlitbičky, na ktorom Janou Bezek zhudobnené verše Milana Rúfusa znejú v klavírnej interpretácii samotnej autorky a Bratislavského detského zboru v doprovode komorného orchestra.

Okrem sóloveho hrania sa Jana Bezek venuje rôznym inšpiratívnym spoluprácam s interpretmi z celého sveta, tvorbe improvizovaných vystúpení, komponuje vážnu i jazzovú hudbu a hudbu pre deti, významnou je aj jej pedagogická činnosť a veľkú popularitu si získavajú jej workshopy improvizovanej hudby pre deti a mládež Muzikula. V minulom roku vystúpila so svojim triom aj na Bratislavských jazzových dňoch.

 

Jej hudobný hosť taiwanská speváčka a klavíristka Wen - Hui Tsai patrí k mladej nádejnej generácii jazzových umelcov. Ako dieťa, napriek svojmu nespornému nadaniu, nemala možnosť študovať hudbu, bola samoukom, a ku klasickému hudobnému vzdelaniu sa dostala až vo veku 18 rokov. Jej talent a usilovnosť počas súkromných hodín hudby ju už po roku dostali až na štúdium klasickej hudby na Národnej taiwanskej univerzite umení. Tu študovala operný spev a klavír. Keď mala 21 rokov stretla sa po prvýkrát s jazzom a toto stretnutie rozhodlo o jej ďalšom smerovaní a jej nástupe na dráhu profesionálnej jazzovej speváčky. Okrem živého jazzového koncertovania, ktoré samo osebe je asi tou najlepšou „školou“ však neprestala na sebe pracovať a pokračovala v štúdiu jazzovej hudby na Kráľovskom konzervatóriu v Bruseli u uznávaného speváka a pedagóga Davida Linxa. Po jeho úspešnom absolvovaní tam bola prijatá na postgraduálne štúdium.

Počas rokov si Wen vyvinula svoj jedinečný nezameniteľný štýl spievania a inšpiratívne pôsobí v rozličných projektoch po celom svete, vystupovala už napriek svojmu mladému veku okrem rodného Taiwanu v Japonsku, Belgicku, Holandsku, Nemecku, Švajčiarsku i Poľsku. K jej najzaujímavejším projektom patrí Yuan Quintet s belgickým kontrabasistom Martijnom Vanbuelom.

 

Oba koncertné večery, ten v Prešove aj ten v Bratislave sa odohrajú v komorných priestoroch, ktoré takémuto druhu súznenia najviac svedčia. Na koncertoch zaznejú pre našinca exotické tradičné taiwanské piesne, autorské piesne samotnej speváčky Wen ale aj niekoľko kompozícii Jany Bezek. Spojenie dvoch tak odlišných kultúr, ich melodiky, rovnako ako originalita a virtuozita oboch protagonistiek, otvorených netradičným inovatívnym jazzovým prístupom, sľubujú naozaj netradičný a ojedinelý hudobný zážitok.

23.6.2017, Prešov, Kaviareň Viola, 19:00 hod

27.6.2017, Bratislava, Kostol Klarisky, 19:00 hod

Tlačová správa

Esprit 2019

Galéria

jana bezek II.jpg
duo_Bezek - Tsai banner.jpg

 

 

Ďalšie články

Sobotné BJD 2016: V čom sa skrýva kontroverzia tohtoročného festivalu?
Náš najväčší a najnavštevovanejší jazzový festival sa skončil pár dní dozadu a čo to sa už o ňom...
Počúvali sme novinku klaviristky Jany Bezek: Album Spiralization prináša hudbu plnú slovami tažko vysloviteľných pocitov a zážitkov
Album Spiralization slovenskej klaviristky Jany Bezek, vydaný v máji tohto roku pod hlavičkou...
Slovenská jazzová klaviristka vydáva album: Jana Bezek pokrstí album s poľskými hudobníkmi
Už o pár dní budú mať slovenskí priaznivci jazzovej hudby možnosť osobne sa zúčastniť krstu...
Koncerty, workshopy a jam sessions určené pre vokalistov. To všetko prinesie začiatkom augusta festival Voicingers do Banskej Štiavnice
Festival Voicingers má v Poľsku dlhoročnú tradíciu, verzia „on Tour“ sa koná na Slovensku už tretí...
Uskutoční sa live stream na počesť Johna Coltrana. Diskutérmi bude aj Melissa Aldana a Archie Shepp
V stredu 23. septembra 2020 by oslavoval John Coltrane, titan moderného jazzu, svoje  94....
Sisa Michalidesová krstí album "Colours of Solitude''. V Klube pod lampou odohrá koncert s hviezdnou zostavou hudobníkov.
Dlho očakávaný koncert Sisy Michalidesovej spojený s krstom jej najnovšieho albumu ,,Colours...
Trio Szaturma prináša hneď tri novinky: nový názov KIN, nový klip a jesenné turné
Trio Szaturma sa po vydaní debutového albumu „Phi“ pod hlavičkou vydavateľstva Hevhetia...
Erik Rothenstein Band predstaví projekt Schumannova rezonancia. V Historickej sýpke čunovského kaštieľa zaznie jazz
V Bratislave, v mestskej časti Čuňovo sa napriek kríze otvára nový kultúrny priestor - Historická...