Počúvali sme novinku klaviristky Jany Bezek: Album Spiralization prináša hudbu plnú slovami tažko vysloviteľných pocitov a zážitkov

Počúvali sme novinku klaviristky Jany Bezek: Album Spiralization prináša hudbu plnú slovami tažko vysloviteľných pocitov a zážitkov
Lenka Molčányiová

Album Spiralization slovenskej klaviristky Jany Bezek, vydaný v máji tohto roku pod hlavičkou Pavian Records, je plný originálnych skladieb, melodicky a rytmicky zaujímavých tém, dramatických súzvukov, napätých pasáží či krásnych melancholických balád. Už na prvé počutie možno v šate moderného jazzu rozpoznať intenzívny vplyv klasickej hudby, taktiež slovanských melódií a nechýbajú aj prvky world music.
 

Jana Bezek je klaviristka, improvizátorka, skladateľka, hudobná pedagogička, ktorá sa venuje rôznym inšpiratívnym spoluprácam s interpretmi z celého sveta i sólovému hraniu, komponuje vážnu i jazzovú hudbu a aj hudbu pre deti. Veľkú popularitu si získavajú jej workshopy improvizovanej hudby pre deti a mládež Muzikula a taktiež jej komorný festival improvizovanej hudby New Inspirations.
 

Po takmer dvoch rokoch prestávky vydala už v poradí tretí album. Po debute ,,Cracow‘‘ (2015) a ,,Modlitbičky‘‘ (2017) prišlo na svet ,,Spiralization’’.

Na vyše hodinovom albume s krásnym upokojujúco-ohnivým pestrofarebným obalom z dielne akademického maliara Petra Kocáka (žiaka Albína Brunovského) nájdeme jedenásť originálnych skladieb.  Repertoár je inšpirovaný modálnymi kompozíciami klavíristky, hľadaním nových prístupov v súhre a objavovaním spontánnej energie v hudbe, ktorú spoločne tvoria.
 

Klavírne trio na tomto albume dopĺňa taliansky kontrabasista Enea Bari a slovenský bubeník Jozef Krupa. Počuť ako sa hudobníci pri objavovaní spoločného jazyka v improvizáciách intenzívne vnímajú a na seba reagujú. Táto spoluhra ponúka poslucháčovi náhľad do ich spôsobu vnímania sveta hudby. Najmä v autorkiných sólových pasážach a skladbách citiť intenzitu, nehu a cieľavedomosť s akou pristupuje k vyjadrovaniu svojich, možno slovami tažko vysloviteľných, pocitov a zážitkov.
 

,,Tento kúsok hudby je pre mňa veľmi vzácny, lebo mi priniesol poznanie, ktoré je v danej chvíli najlepšie aké môže byť. [...] Piesne hovoria o ľuďoch a ich inšpirujúcich činoch, hovoria o emóciách, aké človek nestretáva každý deň, hovoria o prepletených cestách, nedokonalostiach a životných vášňach. Je to hudba bez hraníc. Patrí všetkým, ktorí sa držia svojej  cesty a nestrácajú nádej,‘‘ píše autorka na obale nového albumu.

 

Spiralization

Album otvára skladba ,,Music Persist‘‘ v klasickom štýle pripomínajúcom Beethovenovu Sonátu mesačného svitu. Obleje vás veľmi príjemna atmosféra a meniace sa harmonické farby.

,,Spiralization’’  je titulnou skladbou albumu, ktorú charakterizuje výrazná dynamická téma s nádychom slovanských ľudových motívov a rytmov. Klavírne sólo vchádzajúce až do exotického sveta tónov a prepletených rytmických paternov je naozaj pútavo rozvíjané. Oceňujem v skladbe, najmä v téme hru s tichom a pauzami.

Aj v jemnej skladbe  ,,Silence is made in heaven’’ cítiť vplyvy klasickej a ľudovej hudby.

,,Elegia’’ a jej krásna plynúca a gradujúca téma, ktorej tóny vyvovlávajú silné pocity nádeje a plynutia času. Prvýkrát sa predstavuje aj kontrabasista v lyrickom sóle, ktoré sa preklenie do emočne silného sóla klavírneho.

Cez rytmicky zaujímavú skladbu ,,Jeg er bot’’ sa dostávame k lyrickejšej ,,Star from another sky’’ s ľúbivou témou, ktorá sa premení do jednoduchého groovu s klavírnym sólom miestami až s bluesovým nádychom.

Prvá sólová skladba ,,Eugeniusz’’ je silnou výpoveďou, ktorej nechýba dramatickosť a rytmická hravosť. V jemnejšej časti sú prítomné harmonické postupy klasickej hudby, ktoré su avšak obohatené o autorkinu invenciu a kreatívne prepájanie jednotlivých častí skladieb.

,,Folk melody’’ – ako sám názov prezrádza, jedná sa o originálne spracovanie motívov ľudovej hudby. Zapamätateľná melódia sa vo voľnom melodickom úvode podporenom sláčikovou hrou na kontrabas spojí v hustú zmes tónov a energie tvorenou spoločnou intenzívnou interakciou, ktorá prirodzene vyústi do hlavnej témy a následného klavírneho sóla v trojštvrťovom ,,medium swing’’ rytme. 

Z folkovej melódie sa presunieme znova do úplne inej atmosféry vzdušnej groovovej skladby ,,Space dwarf’’. Zaujala ma v sóle najmä rytmická interakcia hráčov. Podpora, na ktorú sa Bezek rozhodne môže od spoluháčov spoľahnúť.

Predposlednou skladbou na albume je klavírne sólo ,,Airship’’ v znamení intenzívnej melancholickej nálady, niekedy jemnej, inokedy zas dramatickej. Bezek v piesni zaujímavo rozvíja a prelína viaceré spevné či kontrapuntistické motívy. Posledným bonusom je práve táto skladba len doplnená o rytmiku. Mne osobne sa páči o niečo viac intímna atmosféra sólového klavíra, avšak bicie a kontrabas dodávajú skladbe novú energiu a smerovanie.

 

Tento autorkin citát myslím krásne zhrňuje aj môj veľmi pozitívny dojem z vypočutého CD:

Ja hudbu jednoducho tvorím a hrám – reagujem tým na život okolo seba,  hudbu beriem ako celok, pristupujem k nej v čistej podobe.

 

www.janabezek.com

Lenka Molčányiová

 

 

 

Ďalšie články

Jazzové vtipy :-)
K letnému dovolenkovému obdobiu patrí relax a uvoľnenie. Preto nachvíľu odbočíme od „...
Rodí sa ďalší jazzový cimbalista: Ľubomír Gašpar sa chystá koncertovať a nahrávať CD
Na jar sa objavil na českej súťaži Jazz Fruit - Mladí ladí jazz, pred pár týždňami získal dve...
6 zaujímavých faktov o jazze, ktoré ste (možno) nevedeli
Jazz je dnes nesmierne širokým pojmom, pod ktorým si môžeme predstaviť rozmanitú hudbu. Nebolo tomu...
Etta James – Radosť, bolesť, horkosť i utrpenie 3/3
Pokračovanie druhého dielu:          Etta James sa pretransformovala na...
Košické jazzové slávnosti s Nikol Bókovou, Danom Bártom a Andym Middletonom
Október je na Slovensku tradične jazzovým mesiacom, keďže práve v tomto období prebieha viacero...
Po Botanickej záhrade pozývajú Lash & Grey do galérie
Slovenskej dvojici Lash & Grey skutočne „ide karta“: po dvoch úspešných albumoch,...
Bratislavským „jazzákom“ budú vládnuť aktuálne trendy
Tradičný jesenný jazzový sviatok ponúka aj tento rok pestrý program. Organizátori Bratislavských...
Malá spomienka na Martina Ďurdinu
Minulý týždeň viacerí domáci hudobníci spomínali na svojho kolegu a kamaráta Martina Ďurdinu (1973...